Valonský šíp, předposlední jarní klasika. Zůstane Valverde pánem na Zdi?

Alejandro Valverde slaví vítězství na belgické klasice Valonský šíp. | foto: Reuters

20 2016
Ikonická i problematická Zeď opět čeká na své pokořitele. Mur de Huy ční jako výzva na samém konci předposlední jarní klasiky cyklistů. Po 195 kilometrech tvrdé práce na trati Valonského šípu prověří jezdce 1300 metrů dlouhé stoupání s průměrným sklonem 9,6 procenta a maximálním až 23 procent. V akci budou také dva čeští cyklisté, Roman Kreuziger a Petr Vakoč.

„Atmosféra na Zdi bývá jedna z nejlepších z celé sezony,“ říká o explozivním finále Dan Martin, lídr stáje Etixx. „Je to i vysoce taktická koncovka, při které si musíte moc dobře rozmyslet, kde zaútočíte.“

Nalézt správný okamžik k ataku je klíčové. Kdo to na Zdi zkusí příliš brzy, často nevydrží se silami až do cíle. Kdo příliš vyčkává, nemusí dostihnout dřívější útočníky. Podle statistik zde k největšímu počtu vítězných útoků došlo okolo mety 400 metrů do cíle.

Historicky tu vládnou domácí Belgičané, ti triumfovali celkem osmatřicetkrát. Následují s osmnácti tituly Italové, jenže poslední čtyři ročníky patřily Španělům.

Jak to bude letos?

Cyklistický peloton stoupá na tzv. Zeď, jede se do cíle jednorázového závodu

MUR DE HUY. Závěrečné stoupání Valonského šípu.

Nejvýraznější změnu ve startovní listině v porovnání s nedělním Amstelem najdeme hned u čísla 1, které vždy náleží obhájci titulu. Alejandro Valverde ovládl Valonský šíp třikrát, poprvé před deseti lety, a letos zde chce triumfovat počtvrté.

Valonský šíp

Kdo bude také na startu

Movistar: Valverde, Betancur, Moreno, Izagirre, Visconti.
Etixx: D. Martin, Alaphilippe, VAKOČ, Brambilla, Jungels.
Orica: Albasini, Hayman, Matthews, A. Yates.
Kaťuša: Rodríguez, van den Broeck.
AG2R: Latour, Bakelants, Riblon.
Sky: Poels, Swift, van Poppel.
Astana: Rosa, Cataldo, L. L. Sánchez.
Cannondale: Slagter, Clarke, Craddock.
LottoNL-Jumbo: Kelderman, Gesink.
Tinkoff: KREUZIGER, Valgren, Kišerlovski, Trofimov.
BMC: Gilbert, S. Sánchez, Vliegen.
Wanty: Gasparotto.
Fortuneo: Ledanois, Sörensen.
IAM: Pantano, Devenyns, Zaugg.
Trek: F. Schleck, Hesjedal, Zubeldia.
Cofidis: Navarro,
FdJ: Vichot.
Giant-Alpecin: Barguil, Geschke.
Lampre: Costa, Meintjes, Ulissi.
Lotto Soudal: Gallopin, Wellens.
Roompot: Weening, Hoogerland, Lammertink.
Dimension Data: Pauwels, Anton, Cummings.
Topsport Vlaanderen: van Hecke, Declercq.
Stölting: Gerdemannm, Ciolek.

Lídr Movistaru minulý týden v rámci přípravy na Giro startoval na závodě Kolem Kastilie a Leónu, kde vyhrál dvě etapy i celkovou klasifikaci. Mezi jeho pomocníky budou dnes další bývalý vítěz Dani Moreno a Carlos Betancur, třetí z ročníku 2013.

„Stanu proti úplně jiným soupeřům než minulý týden. Že bych znovu vyhrál? Uvidíme,“ říká Valverde. Ovšem jak připomíná jeho sportovní ředitel José-Luis Arrieta: „Alejandro je vždy ve formě, po celý rok.“

Rovněž Dan Martin, lídr Etixxu, v neděli na Amstelu chyběl a nyní má v Huy vítězné choutky. Vždyť ještě v barvách Cannondale-Garminu tu v roce 2014 skončil za Valverdem druhý.

Stejné umístění za stejným mužem pak loni vybojoval Julian Alaphilippe, druhý lídr stáje Etixx. Po zimní mononukleóze ukazuje mladý Francouz opět svoji sílu. Na Brabantském šípu šlapal v úniku, pak pomohl Vakočovi a sám skončil osmý. A na Amstelu šestý.

Vakoč je připraven pomoci, Kreuziger je jedním z lídrů

V barvách Etixxu se znovu představí také Petr Vakoč. Český šampion Brabantského šípu už před startem ardenského seriálu hlásil: „Na Valonském šípu a v Lutychu budu spíš pomáhat Danovi a Julianovi.“

Petr Vakoč
MŮJ POHLED NA TOUR. Roman Kreuziger hodnotí slavný cyklistický závod pro české...

ČESKÉ DUO NA STARTU. Petr Vakoč a Roman Kreuziger.

Druhý český zástupce Roman Kreuziger je společně s mladým Dánem Michaelem Valgrenem, překvapivě druhým na Amstelu, lídrem stáje Tinkoff.
Kreuziger v minulosti nezastíral, že Valonský šíp se svojí příliš prudkou zdí mu z ardenských klasik vyhovuje nejméně. V posledních dvou ročnících zde však dosáhl svých dvou nejlepších výsledků na tomto závodě: osmého a jedenáctého místa.

„Stejně jako na Amstelu bude celý tým během závodu chránit Romana a Michaela, aby je přivezl na dobré pozici pod Zeď,“ říká Bruno Cenghialta, sportovní ředitel stáje Tinkoff. „Bude to složitý závod, ve vysoké rychlosti a s obtížnými kopci. Očekáváme, že pod Zdí zůstane ve finále pohromadě 40 nebo 50 jezdců, a bude důležité, aby už tam byli naši dva lídři v popředí.“

Trasa Valonského šípu, při které se cyklisté vydrápou na Mur de Huy celkem třikrát, znovu doznala úprav. Loni do ní organizátoři vložili 1,5 kilometru dlouhé stoupání Cote de Charave, nacházející se pouhé tři kilometry před Zdí, aby tak ještě víc zobtížnili závěr závodu. Letos navrch přidali ještě Cote de Solieres čtyřicet kilometrů před cílem.

Jak se Rodríguez a Gilbert dají dohromady?

Zeď v minulosti svědčila také šampionovi z roku 2012 a loni čtvrtému Joaquimu Rodríguezovi z Kaťuše, rozhodně ji má v oblibě mnohem více než hellingeny Amstelu. Na nizozemské klasice třikrát z posledních čtyř let upadl a zranil se. Předloni si na Amstelu zlomil dvě žebra. „Letos se po pádu praštil do hlavy, měl pak závratě a stěžoval si i na bolesti zad a ramen,“ informoval jeho sportovní ředitel José Azevedo.

Přesto Španěl věří, že na Valonském šípu bude opět míchat karty s těmi nejlepšími. Na startu stane už potřinácté, ale více než v nešťastnou třináctku věří naopak ve „šťastný pokoj“ číslo 11 v hotelu Malpertuus, jehož majitelem je sportovní ředitel týmu BMC Valerio Piva. V minulosti právě v tomto pokoji bydleli před svými vítěznými závody Moreno, Argentin či Bartoli. Tento týden je v hotelu hostem stáj Kaťuša a pokoj s jedenáctkou zabydleli Rodríguez a Angel Vicioso.

Největší favorit jednorázového závodu Valonský šíp Philippe Gilbert nakonec
Daniel Moreno míří do cíle na prvním místě v jednorázovém závodu Valonský šíp.
Joaquim Rodriguez

VÍTĚZOVÉ Z MINULOSTI ZNOVU V AKCI. Zleva Philippe Gilbert, Dani Moreno a Joaquim Rodríguez.

Rovněž Phillipe Gilbert z BMC, vítěz ročníku 2011, si nedělní Amstel protrpěl, se zlomeným prostředníčkem na ruce rozhodně nebyl tím cyklistou, jakého si fanoušci z Caubergu pamatují. „Jeho stav se zlepšuje každým dnem, ale za pět dní se toho zase tolik změnit nemohlo,“ říká právě Valerio Piva.

Gilbertovým problémem je, že kvůli prstu musel upravit pozici na kole, což následně způsobuje bolesti zad a záběr nohou.

Posledních deset vítězů

2006 Valverde (Šp.)
2007 Rebellin (It.)
2008 Kirchen (Luc.)
2009 Rebellin (It.)
2010 Evans (Aus.)
2011 Gilbert (Bel.)
2012 Rodríguez (Šp.)
2013 Moreno (Šp.)
2014 Valverde (Šp.)
2015 Valverde (Šp.)

„Amstel mi nevyšel, ale Valonský šíp už jsem vyhrál, dobře ho znám a doufám, že tentokrát budu mít lepší den,“ věří Belgičan.

Pokud to tak nebude, tým BMC je připraven vsadit na Samuela Sáncheze či na Loika Vliegena.

Orica, která se tolik snažila diktovat koncovku na Amstelu, nemá v sestavě Simona Gerranse, naopak znovu přiváží Michaela Matthewse, s ním loňského vítěze Classiky San Sebastian Adama Yatese a v roli pomocníka Mathewa Haymana, šampiona Paříž-Roubaix.

Lídrem stáje však bude někdo úplně jiný - Michel Albasini, který už tu dvakrát stál na pódiu a šestkrát dokončil Valonský šíp v Top 10.

„Dnes bude platit: vše pro Albasiniho,“ ujišťuje také sportovní ředitel jeho týmu Lorenzo Lapage.

„Nedostávám během roku mnoho příležitostí jet na sebe, ale Valonský šíp je jednou z nich,“ říká 35letý švýcarský cyklista. „Každý rok se mi podaří vyhrát jeden nebo dva závody, proč by to nemohlo být právě tady.“

Z pozice lídra týmu Sky pro Valonský šíp byl ve středečním dopoledni stažen Sergio Henao, který je od UCI vyšetřován v souvislosti s biologickým pasem.

Sílu ukázal na Amstelu Tim Wellens z Lotta Soudal, v barvách druhodivizního týmu Wanty se opět představí šampion Amstelu Enrico Gasparotto, budou tady Wilco Kelderman z Lotta NL-Jumbo, Rui Costa a Diego Ulissi z Lampre či Tom-Jegte Slagter z Cannondalu.

19.dubna 2016 v 22:58, příspěvek archivován: 20.dubna 2016 v 08:51

We are ready for the @flechewallonne @sciconbags @iamspecialized pic.twitter.com/cf1Beeg8qM

Na počest jubilejního 80. ročníku závod poprvé odstartuje z Marche-en-Femene, dávné středověké vesničky, která se stane dvanáctým místem, jež hostilo start Valonského šípu.

Podle předpovědi má být slunečno, jasno, teplota okolo 14 stupňů, s mírným bočním větrem během závodu a protivětrem na cílovém kopci.

Valonský šíp není se svými 196 kilometry tak dlouhý jako „monumentální“ Lutych, který v neděli dlouhý seriál jarních klasik uzavře. Také proto otevírá městečko Huy dvířka k úspěchu většímu počtu jezdců.

Ale jen jeden bude na jeho konci pánem na Zdi.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Trpišovského v Miláně zaskočil překlad: Jak vás ovlivnil Miloš Zeman?

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský (vpravo) se zapojil do tréninku Slavie...

Milán (Od našeho zpravodaje) Na hlavu nasadil sluchátka a když poslouchal, jak mu překladatelka tlumočí otázku italského...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích...

Dejte Lukakovi deset banánů, jinak ho nezastavíte. A komentátor skončil

Romelu Lukaku z Interu Milán (vpravo) se snaží probít přes Walaceho z...

Chválil, chválil, chválil, ale nevhodně. Italský komentátor Luciano Passirani z televizní stanice...

Na basketbalový trůn usedli Španělé, ve finále MS zdolali Argentinu

Basketbalisté Španělska se radují s pohárem mistrů světa.

VIDEO Basketbalisté Španělska jsou mistry světa. V pekingském finále šampionátu porazili Argentinu 95:75....

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

VIDEO Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce...

Další z rubriky

Nash zahájila Světový pohár v cyklokrosu druhým místem

Kateřina Nash během závodu Světového poháru v Táboře.

Povedený vstup do Světového poháru v cyklokrosu prožila Kateřina Nash, v Iowa City skončila druhá....

Konec Vuelty: Jakobsen ovládl závěr v Madridu, Roglič celkovým vítězem

RADOST. Slovinec Primož Roglič z týmu Jumbo-Visma oslavuje vítězství na Vueltě.

Celkem 3290 kilometrů rozdělených do 21 etap, 59 kategorizovaných stoupání, 8 horských dojezdů....

Příběh ztracených šancí. Vytratila se z Quintanova závodění radost?

Šťastný vítěz Nairo Quintana v cíli druhé etapy Vuelty.

Madrid (Od našeho zpravodaje) Občas ukáže Nairo Quintana záblesky cyklistické geniality. Tak jako když na Vueltě vyhrál...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz