NEUSPĚLA. Loňská mistryně světa v bodovacím závodě Jarmila Machačová na Guadeloupe doplatila na taktizování.

NEUSPĚLA. Loňská mistryně světa v bodovacím závodě Jarmila Machačová na Guadeloupe doplatila na taktizování. | foto: Reuters

Karibik viděl evropský šampionát dráhařů. Na kontinentu nebyl zájem

  • 0
Šesté příčky Adama Ptáčníka ve sprintu a Tomáše Bábka v pevném kilometru zůstaly nejlepšími výsledky české dráhové cyklistiky na evropském šampionátu, který se uskutečnil na karibském ostrově Guadeloupe. Tato destinace, zámořský region Francie vzdálený sedm tisíc kilometrů od evropské pevniny, viděla historicky první mistrovství Evropy mimo kontinent.

Proč k tomu vůbec došlo?

„Pořád je to pro mě i pro řadu dalších lidí nepochopitelná věc, když neřeknu noční můra. Ale vysvětlení je prozaické - o pořadatelství letošního mistrovství Evropy prý dlouho nebyl zájem. Nakonec se přihlásila Francie, ale s podmínkou, že šampionát uspořádá na Guadeloupe,“ přibližuje Svatopluk Buchta, šéftrenér dráhařů Dukly Brno a vedoucí reprezentačního týmu.

Sám ovšem do Karibiku neodletěl. „Ty časy, kdy funkcionáři cestovali na různé akce, už jsou dávno pryč,“ usmívá se.

Podle původních příslibů měla pořádajicí Francie zajistit z Paříže letecký speciál pro zúčastněné země zdarma.

„Až v polovině srpna jsme se dozvěděli, že si musíme letenky zaplatit. Problém byl v tom, že když se v Dukle i na Českém svazu cyklistiky dělal rozpočet na letošní rok, tak se počítalo, že šampionát bude v Evropě. Takže tenhle pořadatelský kotrmelec vytvořil pořádný kráter v rozpočtu dráhové komise. Zaplaťpánbůh, že český svaz našel prostředky a podržel nás,“ dodává Buchta.

Zaplacení jedenáctičlenné české výpravy včetně doprovodu vyšlo na víc než půl milionu korun. „Být šampionát v Evropě, stálo by nás to polovinu, možná ještě míň,“ srovnává Buchta. „A to ještě v Guadeloupe vařil masér týmu Aleš Weber.“

Potíže prý neměl pouze český svaz. „Zatímco silné země jako Francie nebo Německo finanční problém tolik řešit nemusely a jejich závodníci byli na Guadeloupe dřív, tak třeba Poláci, Ukrajina, Litva a další menší federace z toho taky nebyly šťastné. Byl to problém finanční, logistický a ve finiši i výkonnostní, protože tady byly před týdnem v průměru možná osmnáctistupňové teploty, ale v Karibiku panuje horko a vysoká vlhkost.“

Evropským šampionátem začala kvalifikace na olympijské hry v Rio de Janeiru, takže všechny výpravy i přes zmíněné obtíže vyslaly nejsilnější složení. Jak v tomto směru uspěla česká výprava?¨

„Vzhledem k tomu, že Bábkův pevný kilometr není olympijskou disciplínou, jsou z kvalifikačního pohledu nejlepšími výsledky šesté místo Adama Ptáčníka ve sprintu, sedmé Pavla Kelemena ve stejné disciplíně a sedmý byl i sprinterský tým Ptáčník, Kelemen a Bábek,“ uvádí Buchta s tím, že tým v konečném kvalifikačním účtu potřebuje skončit v evropském žebříčku do pátého místa a ve většině ostatních disciplín by měla stačit osmá příčka.

Sezonu dráhové reprezentace prodraží i Světové poháry v Mexiku (listopad), Anglii (prosinec) a Kolumbii (leden). „Do kvalifikace se ještě započítají dvě mistrovství světa, dva evropské šampionáty a každý rok včetně 2016 tři závody Světového poháru. Doufám ale, že tento experiment s mistrovstvím Evropy bude na dlouhou dobu poslední,“ věří Buchta.

.
, Lidové noviny