DIVÁCI U TRATI. Momentka z cyklistického závodu Kolem Kataru. Podobná kulisa se dá na některých úsecích čekat i při mistrovství světa.

DIVÁCI U TRATI. Momentka z cyklistického závodu Kolem Kataru. Podobná kulisa se dá na některých úsecích čekat i při mistrovství světa. | foto: Profimedia.cz

Kola v Arábii. Vedra, vítr, písek a velbloudi. A teď i mistrovství světa

  • 17
Leopold König odlétá ve středu jako předvoj. V pátek se za ním vydá zbývajících šestnáct českých reprezentantů na mistrovství světa cyklistů. Cílová destinace: Dauhá, metropole Kataru. Co vše je tam čeká?

Vedra nad 40 stupňů, v nichž praská asfalt. Rovina, kde největším stoupáním je dálniční nadjezd. Písek, prach, kamení. Silnice bez krajnic, plynule přecházející v poušť. A vítr od moře. Často ten nejnepříjemnější, vanoucí z boku a nemilosrdně trhající peloton.

Vítejte v cyklistickém Kataru.

Než vám pomocník doveze bidon, voda v něm zteplá. A za cílem vyklepáváte z treter písek.

Poprvé v historii hostí mistrovství světa silničních cyklistů Arabský poloostrov. V neděli se týmovou časovkou začíná.

O týden později může být silniční závod profesionálů bitvou sprinterů Marka Cavendishe, Marcela Kittela a spol. A nebo jej boční vítr promění v nevyzpytatelnou hru klasikářů.

Mark Cavendish (ve žlutém) se raduje z vítězství v závodě Kolem Kataru.

FAVORIT. Mark Cavendish vyhrál v roce 2013 závod Kolem Kataru. I letos bude patřit k favoritům.

„Byla to katastrofa,“ vzpomíná reprezentační kouč Tomáš Konečný, jak tu kdysi sám startoval na závodě Kolem Kataru. „Strašný závod v šíleném vedru a bočním větru. Ten vítr umí hned po startu rozdělit pole na sedm skupin, které jedou ve 20 vteřinách za sebou až do cíle. A vy se ukrutně nadřete.“

Belgický matador Tom Boonen své zážitky z katarského závodění shrnul: „Podmínky tu způsobí, že si zase připadáte jako junior. Pořád jsem tady měl pulz 115.“

Ján Svorada po vlastním startu Kolem Kataru v roce 2003 líčil: „Vlastně tu kromě hlavního města skoro nic není. Jezdí se mezi pískovými dunami, sem tam vidíte v dálce rafinérku a sem tam popobíhá podél silnice stádo velbloudů.“

Katařané nicméně „sbírají“ jednu velkou sportovní událost za druhou, nyní tedy mají i šampionát cyklistů. Přesto, že mohutnou diváckou kulisu, konkurující Evropě, očekávat nelze. Při etapách Kolem Kataru často tleská vítězi jen pár šejků-sponzorů a hrstka organizátorů, zatímco opodál nevzrušeně lelkuje partička indických dělníků, ruce v kapsách montérek.

Čeští cyklisté se chystají na olympijský závod. V popředí Zdeněk Štybar.
Leopold König u týmového autobusu Sky po náročné šestnácté etapě španělské...

ČEŠI. Zdeněk Štybar bude lídrem v silničním závodě, Leopold König se chystá na týmovou i individuální časovku.

Zdeněk Štybar se nyní na mistrovství světa stane v hromadném závodě lídrem českého týmu.

„Umí se v tak složitých podmínkách pohybovat v balíku. Mohlo by mu to sedět,“ věří Konečný. Štybarových pět pomocníků - Kaňkovský, Hačecký, Sisr, Polnický a Turek - dostane za úkol udržet ho na větru co nejvíc v popředí.

Ovšem takové úkoly obdrží domestici všech lídrů. Co tato pouštní strategie způsobí, zažil Leopold König loni na závodě Kolem Abú Zabí: „V balíku je namačkaná hlava na hlavě, protože každý se tlačí dopředu, aby se do klíčových zatáček dostali co nejvíc vepředu.“

König, ač vrchař, se navzdory původním plánům vydá do Kataru rovněž. Tým Sky jej nominoval do týmové časovky, v níž se společně s mistrem světa Kiryjenkou, Thomasem či Kwiatkowským pokusí zaútočit třeba až na stupně vítězů.

A když už v Kataru bude, nastoupí poté i do individuální časovky. Na olympiádě v Riu v ní skončil jedenáctý. „Teď věřím, že bych mohl bojovat o první desítku.“

Extrémní vedra okolo 40 stupňů zažil loni na Tour. „Docela mi vyhovují. Ve velkém teplu jsem letos dobře zajel časovky na republice a na Vueltě. Díky tomu mohu mít proti některým jiným závodníkům ve vedru výhodu.“

Doplňování tekutin bude především v 257 kilometrů dlouhém silničním závodě klíčové. „Všichni si musí dát velký pozor na dehydrataci,“ upozorňuje Konečný.

Jeho 9. místo z roku 2000 nadále zůstává českým maximem ze silničního závodu na MS profesionálů.

„Zdeněk Štybar mě chce překonat,“ prohodí český trenér. „A proč ne? Nic není nepřekonatelné a on na to má. V posledních letech byli mistry světa Polák Kwiatkowski a Slovák Sagan. Proč by už nemohla přijít řada i na někoho z Česka?“


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa