Jasper Philipsen poráží ve spurtu v Bordeaux Marka Cavendishe a slaví třetí...

Jasper Philipsen poráží ve spurtu v Bordeaux Marka Cavendishe a slaví třetí vítězství na 110. Tour de France | foto: Reuters

Frustrovaný Cavendish: Měl jsem problém s převody. Zpochybnil Philipsenův spurt

  • 20
Tak málo chybělo, aby Mark Cavendish přepsal rekordní tabulky Tour a překonal všechny, kteří na nejslavnějším závodě cyklistů startovali před ním. Tak blízko byl k tomu, aby žebříček jezdců s největším počtem etapových prvenství na Tour zněl: 1. Cavendish 35, 2. Merckx 34, 3. Hinault 28.

Osmatřicetiletý Brit ve sprinterské koncovce sedmé etapy v Bordeaux mocně zaútočil, jeden muž jej však přespurtoval: Belgičan Jasper Philipsen. Pětadvacetiletý jezdec týmu Alpecin-Deceuninck ovládl i třetí hromadný dojezd tohoto ročníku, a zároveň čtvrtý v řadě, pokud připočteme loňské finále na Champs-Elysées.

Zatímco nadšený Philipsen ukazoval po průjezdu cílem tři vztyčené prsty na znamení letošního hattricku, britský sok kroutil hlavou na znamení frustrace.

Philipsen obral Cavendishe o pohádkový dojezd a slaví na Tour hattrick

V Bordeaux měl toho dne rande s historií.

Psal se rok 2010, když si v tomto francouzském městě spurtoval pro etapové prvenství. O třináct let později, už nikoliv v roli nejlepšího sprintera současnosti, zato zocelen mnohými pády a těžkostmi, sem přivezl i svoji rodinu, aby byla u jeho setkání s osudem.

Manželka Peta u trati nervózně přešlapovala, nejstarší dcera Dellilah si fixem napsala na levou ruku „Allez Cav“.

Kilometr před cílem byl její otec ještě kdesi okolo 25. pozici v balíku. „Ale nepanikařil jsem. Možná se někomu zdálo, že jsem příliš vzadu, jenže já byl přesně tam, kde jsem chtěl být,“ popisoval.

Nizozemec Cees Bol jej vysadil do spurtu. „Byl jako zabiják. Odvedl dokonalou práci,“ chválil ho Cavendish. Zatímco Mathieu van der Poel vzorově naváděl do závěrečného vzepětí Jaspera Philipsena, Cavendish vypálil po pravé straně vpřed a uháněl si pro etapu.

Jenže neměl ji.

Vztekal se. Potom byl tak moc zachmuřený.

Ne proto, že byl Philipsen silnější.

Ale proto, že Brita zradila jeho vlastní technika.

„Měl jsem problém s převody. Musel jsem si na kole sednout a zase vstát. Zpomalilo mě to,“ vysvětloval.

Až mnohem později čekajícím reportérům přiznal: „Jsem naprosto frustrovaný a zničený. Velmi velmi zklamaný.“

Philipsen, sám tak trochu v údivu ze své vítězné šňůry, naopak vykládal: „Kdybyste mi před týdnem řekli, že tu během prvního týdne vyhraju tři hromadné spurty, myslel bych si, že jste šílení. Je to jako sen.“

Byla v tom jistá ironie, že si ráno před páteční etapou nastudovával její koncovku právě podle Cavendishova vítězného sprintu z roku 2010, který si pouštěl na počítači.

„Je bláznivé, že Cav tady po třinácti letech stále závodí a bojuje o vítězství,“ ocenil Philipsen na tiskové konferenci. „Je úžasné, že může i letos usilovat o své 35. etapové vítězství na Tour. Klobouk dolů. Je nejlepším sprinterem všech dob.“

Také sobotní koncovka v Limoges by mohla svědčit některým sprinterům, ale finiš do mírného stoupání není právě cavendishovským. Další Britův pokus o rekord tak možná uvidí až ve středu Moulins. Nebo na samém konci Tour pařížská Champs-Elysées?

„Nedáváme nikomu žádné dárky,“ pousmál se Philipsen

„Zkusíme to znovu,“ ujistil Cavendish. „Víru mám. Rychlost taky. Mohu porazit i Philipsena.“

Vzápětí připustil, že několik týmů mohlo být i v pátek s Philipsenovou linií a způsobem boje ve spurtu nespokojeno a měly by důvody k podání protestu.

„Ale mě nepřekážel, takže mi nepřísluší o tom diskutovat,“ řekl.

To Alexander Vinokurov, tedy Cavendishův šéf ve stáji Astana, rovnou zašel za komisaři UCI a požadoval od nich, aby Philipsena za nečistý spurt diskvalifikovali.

Naléhal však marně.