Podle očekávání, přesto velkolepě. Van der Poel potřetí ovládl Kolem Flander

  16:37aktualizováno  17:24
Své první vítězství získal ve sprintu, druhé rovněž, až třetí si mohl naplno užít mnoho kilometrů před cílem s obrovským náskokem. Nizozemský mistr světa Mathieu van der Poel potvrdil roli absolutního favorita kostkové klasiky Kolem Flander a po sólu dlouhém pětačtyřicet kilometrů získal devětadvacetiletý cyklista stáje Alpecin-Deceuninck čtyřicáté osmé vítězství v kariéře.
VYSNĚNÝ HATTRICK. Mathieu van der Poel potřetí vítězí v závodě Kolem Flander.

VYSNĚNÝ HATTRICK. Mathieu van der Poel potřetí vítězí v závodě Kolem Flander. | foto: AP

Na cílové pásce v Oudenaarde po 270 kilometrech v sedl sesedl z kola a vděčně ho zvedl nad hlavu. Ve tváři se mu mísilo hluboké dojetí s absolutním štěstím. Nemusel razantně nastupovat a vydávat energii výbušným útokem. V neděli stačilo van der Poelovi udržet vysoké tempo v nejprudším stoupání závodu, a s nedbalou elegancí se rychle vzdálit všem soupeřům.

Tím rozhodujícím momentem byl dlážděný Koppenberg umístěný 45 kilometrů před cílem, který se vinou deště změnil v klouzavé peklo. Pouze van der Poel, Matteo Jorgenson z Vismy a Mads Pedersen ze stáje Lidl-Trek ho dokázali projet v sedle, zbytek pelotonu musel tlačit.

Po zdolání horizontu měl Nizozemec sedm sekund náskoku na nejbližšího Jorgensona, svou výhodu ale během deseti kilometrů navýšil na více než minutu, i když se za ním spojila šestice zbylých nejsilnějších jezdců závodu.

Bohužel pro ně byl ale v neděli na startu závodník zcela jiné úrovně.

PRO VÍTĚZSTVÍ. Zatímco se zbytek pelotonu na kluzkých kostkách trápil, Mathieu van der Poel získával rozhodující sekundy náskoku.

Když potřetí během dne stoupal van der Poel na legendární Oude Kwaremont, zbývalo mu do cíle šestnáct kilometrů a měl už téměř dvě minuty náskoku. Mohl si tak naplno užívat vědomí, že se zapisuje do elitního klubu cyklistů, kteří dokázali na Flandrech zvítězit v dresu mistra světa – do letoška se to podařilo pouze pěti.

Zároveň je teprve sedmým závodníkem, který ovládl Flandry třikrát. A vzhledem k jeho neuvěřitelné bilanci, kdy v cílovém Oudenaarde nebyl nikdy hůř než čtvrtý, je pravděpodobné, že historické tabulky v budoucnu ještě přepíše.

„Už teď můžu být se svou sezonou spokojený, když jsem vyhrál Flandry v duhovém dresu,“ pochvaloval si van der Poel, který má za sebou na silnici pouze čtyři závody. Za týden ho čeká další kostková legenda Paříž-Roubaix, na které opět bude za největšího favorita. „O tom teď nedokážu přemýšlet. Jsem úplně dobitý, byl to pro mě jeden z nejtěžších závodů v kariéře,“ přiznal.

Zatímco o vítězi bylo už daleko před cílem jasno, kdo jej doplní na pódiu, se rozhodlo až na cílové rovince. Ze skupiny pronásledovatelů nakonec zbylo nejvíce sil Lucu Mozzatovi z týmu Arkea, který těsně uhájil druhé místo před Michaelem Matthewsem z Jayca AlUla. Australan byl ale kvůli nebezpečnému manévru při spurtu diskvalifikován, a na třetí místo se tak posunul Nils Politt (UAE).

Jak se vše odehrálo

Aby zvládli cyklisté nekonečných 270 kilometrů bezpečně za světla, vyjížděli ze startovních Antverp už krátce po desáté hodině a čekalo je prvních sto rozehřívacích kilometrů po asfaltu, než se dostali na úvodní kostkové úseky.

Přes třicet kilometrů se tvořil osmičlenný únik dne, ve kterém se potkali zástupci prvodivizních i druhodivizních stájí, žádný z účastníků ale nebyl přímou hrozbou pro největší favority. I když strávili na čele přes sto kilometrů, vláček sestavy Alpecin vyrovnaný na čele pelotonu jim za celou dobu nedovolil více než čtyři a čtvrt minuty náskoku.

Na startu bylo přes čtyřicet belgických cyklistů, i tak se ale podél trati nejvíce objevovalo jméno toho, který v pelotonu chyběl – Wouta van Aerta. Domácímu miláčkovi, pro kterého po těžkém středečním pádu jarní sezona skončila, přáli fanoušci na transparentech rychlé uzdravení a posílali vzkazy podpory. Bez něj a bez obhájce vítězství Tadeje Pogačara se jen těžko hledal v pelotonu někdo, kdo by mohl van der Poelovi v závodě skutečně konkurovat.

Pozornost týmu Alpecin poprvé vyzkoušeli jeho soupeři sto deset kilometrů před cílem, kde nejprve zvýšili rychlost jezdci Vismy, a pak se před peloton pustil lídr Lidl-Treku Pedersen. Zatímco tato akce ještě žádný rozdíl nezpůsobila, o deset kilometrů později zaútočil Pedersen znovu, a tentokrát tím spustil festival nástupů.

Julian Alaphilippe (Quick-Step), Dylan van Baarle (Visma), Politt a další lídři se snažili z nepřehledné situace vytěžit maximum, což vyústilo ve vznik silné skupiny na čele, ve které ke všeobecnému překvapení chyběl největší favorit van der Poel.

I když se jeho kolegové z Alpecinu snažili minimalizovat ztrátu, po několika kilometrech došla mistru světa trpělivost a rázným nástupem si skupinu během chvíle dojel. Na to okamžitě reagoval Pedersen, který znovu nastoupil a začal čelní skupině odjíždět. Jeho zadního kola se zachytil van der Poelův kolega Gianni Vermeersch a společně vytvořili kolem dvaceti sekund náskoku.

Téměř čtyřicet kilometrů vydržela tahle dvojice na čele, než ji při druhém průjezdu Oude Kwaremont dojel po nástupu van der Poel. Tím roztrhal peloton, rozhodující okamžik ale přišel až o deset kilometrů později na nejprudším stoupání závodu Koppenbergu.

Zatímco ostatním na mokré dlažbě podkluzovala kola a museli prudké stoupání vyjít pěšky, van der Poel jel nezastavitelně dál, na dohled se ho drželi pouze Jorgenson a Pedersen. Mladíček z Vismy se ale brzy v osamoceném stíhání zlomil a nedokázal díru za mistrem světa zalepit, naději brzy ztratil i Pedersen, kterému po padesáti kilometrech aktivity na čele už zcela došly síly.

Postupně se za van der Poelem vytvořila šestice stíhačů, kteří ale místo stahování na mistra světa ztrátu dál nabírali. Nakonec se osamostatnili Dylan Teuns (Israel-PremierTech) a Alberto Bettiol (EF Education), těsně před cílem byli ale dostiženi a na rozhodující spurt jim nezbylo dostatek energie.

Pro domácí Belgii je tak nejlepším umístění sedmá příčka Olivera Naesena (Decathlon AG2R). Propadákem skončil závod pro tým Visma, který i přes neúčast van Aerta patřil k favoritům. Vyčerpaný Jorgenson už nedokázal ostatním v závěru konkurovat, a nikdo z nizozemské sestavy se nevešel do nejlepší desítky.

Dobře si v závodě vedli dva čeští zástupci Pavel Bittner (DSM) a Petr Kelemen (Tudor), kteří se dlouho drželi v hlavní skupině, nakonec ale ani jeden z nich závod nedokončil. Za „DNF“ ve výsledkové listině se však nemusí stydět, náročný závod dokončilo ze 175 pouze 87 jezdců.

Cyklistický závod Kolem Flander (WorldTour)

270,8 km

1. Van der Poel (Niz./Alpecin-Deceuninck) 6:05:17, 2. Mozzato (It./Arkéa-B&B Hotels), 3. Politt (Belg./UAE Team Emirates), 4. Bjerg (Dán./UAE Team Emirates), 5. Morgado (Portug./UAE Team Emirates), 6. Sheffield (USA/Ineos Grenadiers) všichni -1:02, ...Bittner (ČR/dsm-firmenich PostNL), Kelemen (ČR/Tudor Pro Cycling) oba nedokončili.

  • Nejčtenější

Program a výsledky MS v hokeji 2024: Češi si doma zahrají o světový titul

10. května 2024,  aktualizováno  25.5 21:19

Česká hokejová reprezentace zahájila domácí světový šampionát vítězstvími nad Finskem a Norskem,...

Švédsko - Česko 3:7. Národní tým je ve finále MS, má jistou medaili

24. května 2024  8:25,  aktualizováno  25.5 17:20

Na tento okamžik čekali čeští hokejisté čtrnáct let. Národní tým slaví postup do finále mistrovství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kanada - Česko 4:3P. Nejdřív vyrovnání, pak rozhodla chyba v přesilovce

21. května 2024  15:26,  aktualizováno  19:17

Defenzivně zodpovědné výkony nakonec vystřídala ve třetí třetině zběsilá přestřelka. Čeští...

Oslabení před finále. Dodatečná stopka pro Ruttu, Krejčík musel do nemocnice

25. května 2024  22:15,  aktualizováno  22:50

Národní tým se ve finále domácího mistrovství světa bude muset obejít bez Jana Rutty. Český obránce...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejisté zabojují s Kanadou o první místo. Kdo jim hrozí ve čtvrtfinále?

18. května 2024  23:27,  aktualizováno  21.5 1:44

Pohodově si došli už pro pátou výhru na turnaji. S patnácti body si také pojistili nejhůře třetí...

ONLINE: Švýcarsko - Česko 0:0. První část bez gólu, Dostála podržela tyčka

26. května 2024  8:49,  aktualizováno  20:52

Sledujeme online Na velké finále čekal hokejem poblázněný národ čtrnáct let. Teď mu ho český tým dopřává, navrch na...

Ústecká nirvána. Sluneta knokautovala Nymburk a z finále je drama

26. května 2024  19:57,  aktualizováno  20:47

Ústecká Sluneta dramatizuje finále Národní basketbalové ligy. V historicky první titulové bitvě ve...

Monacký princ Leclerc prolomil kletbu, po domácím závodě ho přemohly emoce

26. května 2024  20:30

Vyhrál doma. Kousek od míst, kterými procházel cestou od školy, na trati, která se stáčí kolem...

Jurečka opět králem. Ale co ty ofsajdy? Nezávidím těm, kdo rozhodují, řekl kouč

26. května 2024  20:20

Ligovou korunu střelců obhájil jako první od sparťana Davida Lafaty, který mezi lety 2014 až 2016...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...