"Do té doby se určitě dám dohromady, spíš si myslím, že omnium mi pomohlo se dostat do závodního tempa. V pátek si odpočinu, v sobotu rozjedu a v neděli se uvidí," řekl Kaňkovský.
Podle něj má medailové ambice kolem deseti párů. "Chtěli bychom medaili, ale i umístění do pátého místa by bylo skvělé," uvedl člen pražské Dukly. S Lazarem mají role na dráze jasně rozděleny. "Petrovi nikdo neujede a já soupeře přespurtuji," řekl dobře naladěný šampion.
V omniu, které mělo na světových šampionátech premiéru, vybojoval pro Českou republiku v mužských disciplínách zlato po dlouhých 21 letech.
"Skladba závodů v omniu mi sedla. Umím rychlostní i vytrvalostní disciplíny, ale Argentinec Perez byl hodně silným soupeřem, ne nadarmo je mistrem světa z dvojic. Po bodovačce mi hlavou prolétlo, že zatím to šlo lehce, ale že to asi neuhlídám. Naštěstí se to nenaplnilo a před kilometrem jsem si už věřil," uvedl Kaňkovský po závodě složeném z pěti disciplín.
Na duhový trikot mistra světa myslel už před rokem v Bordeaux v závodě na kilometr s pevným startem, na který se pod vedením Pavla Buráně důkladně připravoval.
"Říkal jsem si, že když nevyhraji tam, tak nikdy. Sedmé místo pro mě bylo velké zklamání, vynahradil jsem si to až nyní," řekl radostně Kaňkovský. "Část té medaile patří určitě přítelkyni Kateřině, protože často jsem z domova, a také bratru Josefovi, který mi moc fandí a pomáhá."
Rodák z vesničky Bělkovice-Lašťany u Olomouce byl k cyklistické kariéře předurčen. Na kole výborně jezdili jeho bratři Jiří, Josef a Martin, jenž to v roce 1988 dotáhl až na olympijské hry v Soulu, kde byl náhradníkem pro silniční časovku družstev na 100 kilometrů.
Sám začínal ve dvanácti letech v Sigmě Olomouc. "Na prvním závodě jsem spadl, hodně se potloukl a už nikdy jsem jet nechtěl. Absolutně mě to nebavilo až do juniorů, kam mě prakticky dotlačil bratr Josef. Potom se sešla dobrá parta a kolo mě chytlo," řekl Kaňkovský.
Nejvíce mu prý dala spolupráce s Miroslavem Sýkorou v Dukle Brno, nyní si pochvaluje i spolupráci s koučem Dukly Praha Josefem Kratinou.
Po příchodu mezi muže se začal v týmu ČS MTB věnovat horským kolům. Kvůli vytouženému startu na olympiádě se však vrátil do Dukly Brno a v Aténách skončil v závodě na 1 km s pevným startem desátý. Loni na podzim přišla další změna, od brněnských sprinterů přešel ke stíhačům do Dukly Praha a daří se mu.
Za dosud největší úspěch považoval Kaňkovský bronz z loňského evropského šampionátu v Kodani, kde skončili s Lazarem třetí v bodovacím závodě.
Na nejvyšším stupni stanul už v roce 2001 na ME juniorů ve Fiorenzuole, kde vyhrál kilometr s pevným startem, navíc přidal stříbro v týmovém sprintu a byl třetí v bodovacím závodě. Ve své sbírce má i dvě stříbra z kilometru na ME jezdců do 23 let.
Mistr světa 2007 v omniu Alois Kaňkovský. |
Mistr světa 2007 v omniu Alois Kaňkovský. |