Epická bitva na Giru. Po 80kilometrové sólojízdě jde do růžového Froome

Chris Froome, nový lídr Gira d´Italia. | foto: Profimedia.cz

25 2018
Měla to být královská etapa celého závodu. Nakonec to byla jedna z nejdramatičtějších cyklistických bitev za poslední roky. Krásná a neuvěřitelně brutální byla devatenáctá etapa Gira d’Italia. Všechny naděje v ní ztratil vyčerpaný Simon Yates a celkové pořadí v ní naruby obrátil Chris Froome. Ten po 80kilometrové sólojízdě vede Giro dva dny před koncem o 40 vteřin.

To vyjádření nyní vypadá poněkud úsměvně.

„Stále jsem ve vedení a čekají nás dvě horské etapy, které by mi měly sedět,“ tvrdil ještě před pátečním startem Simon Yates.

Jak moc se mýlil!

Na trase devatenáctého dějství totiž stálo Colle delle Finestre. Šotolinou pokrytý kopec, kde před třinácti lety při šíleném sjezdu zachránil růžový dres Paolo Savoldelli. Před třemi lety tady zase po útoku Mikela Landy trpěl růžový Alberto Contador.

Tentokrát tady o veškeré naděje na triumf na Giru přišel Simon Yates.

25.května 2018 v 14:42, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 17:30

#Giro101 The front group has split again on the dirt roads towards the top of the climb, @SimonYatess now 2:30” back as Froome attacks. Yatesy still has Haig & Nieve with him. https://t.co/fhdmB9urNn

„Očekáváme, že právě tady může Froome zaútočit,“ tušil Matt White manažer australské stáje Mitchelton-Scott.

Ve Sky se před startem netajili tím, že potřebují Yatese izolovat od týmových kolegů. Že ho potřebují dostat do červených čísel.

Fotogalerie

„Budeme závodit jinak, než jsme zvyklí. Zapojíme moment překvapení. Vyvoláme zase chaos. Už jsme si ověřili, že to je dobrá strategie. A Chris všem ukáže, jakým je válečníkem,“ burcoval Kenny Elissonde, souputník Chrise Frooma.

Jezdci nebeské stáje Sky svá slova splnili do puntíku.

Jejich zběsilému tempu na Finestre 86 kilometrů před cílem přestal stačit právě Simon Yates. Ještě chvíli se snažil zůstávat v čelní skupině, ale Britova nádrž byla prázdná.

Stáhli se k němu Mikel Nieve s Jackem Haigem, ale ztráta narůstala. Na minuty a později i desítky minut. Už 74 kilometrů před cílem nebyl Yates ani mezi první pětkou ve virtuálním pořadí.

Ještě o šest kilometrů dříve však přišel moment, o kterém se bude ještě dlouhé dny diskutovat. Nejsilnější moment tohoto Gira a možná i jeden z nejsilnějších momentů posledních let na Grand Tours.

25.května 2018 v 15:30, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 17:27

JUST EPIC! #Giro101 #Giro https://t.co/9VHofSo8g9

Byl to právě Ellisonde, kdo svým tempem uvařil všechny kromě Frooma, Toma Dumoulina, Thibauta Pinota, Richarda Carapaze a Miguela Ángela Lópeze.

A pak to přišlo.

Žádný nástup ze sedla, Froome svým tradičním stylem zvýšil tempo vsedě a začal odjíždět i čtveřici pronásledovatelů.

„Nesmějte se. Ale Chris Froome zaútočil 80 kilometrů před cílem,“ objevilo se tučným písmem v online reportáži na serveru Cyclingnews.

Byl to závan starých časů, dob Eddyho Merckxe, kdy se cyklisté nebáli útočit i sto kilometrů před cílem. Froome v tu chvíli také trochu připomínal svého velkého rivala z minulých let Alberta Contadora, který se v podobných situacích vyžíval.

Kdekdo z odborníků si v tu chvíli klepal na čelo. Osmdesátikilometrová časovka v horách? Nevídané, to nemůže vyjít!

A přece to vyšlo. Lépe, než by si možná sám Brit představoval. Postupně navyšoval náskok, aby se 32 kilometrů před cílem dostal do virtuálního vedení celého závodu. Před Dumoulinovou skupinou vedl o tři minuty!

25.května 2018 v 17:16, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 17:25

Second Giro stage win for @chrisfroome. Great Britain has now won 5 stages in this #Giro, only one less shy than their record. They won 6 in 2013 (5 @MarkCavendish, 1 @alexdowsett). #Giro101 https://t.co/MtbLvhRqts

Podobný náskok poté udržel až do cíle v Bardonecchii, díky čemuž se dva dny před koncem dostal do čela celého závodu. Po mistrovském kousku Giro před Tomem Dumoulinem vede o 40 vteřin.

„Jsem na Chrise velmi pyšný. Po těch pádech, kterého ho potkaly v úvodních dnech, se dostal zpátky do formy a dnes ukázal, jak velkým šampionem je,“ radoval se v cíli šéf týmu Dave Brailsford.

Nizozemec nakonec cílem projel vyčerpaný na pátém místě za Carapazem, Pinotem a Lópezem se ztrátou 3:23 minuty.

Na třetím místě je dva dny před koncem Thibaut Pinot, který ztrácí 4:17 minuty. Dosavadní lídr závodu Simon Yates po devatenácté etapě vypadl z elitní desítky.

Jak se vše odehrálo

Náročné menu. Poslední tři dny čekaly cyklisty na Giru. A dva z nich v brutálních horách. Na pátečním 184kilometrovém menu se nacházel průsmyk Lys, nejvyšší bod celého Gira Colle della Finestre, další stoupání do Sestriere a na konci dne strmý krpál Jafferau nad Bardonecchií.

Žádný únik. Přesně v 11.40 vyrazil peloton vstříc alpským vrcholům. A vyrazil velmi rychle. Útok střídal útok, peloton se neustále dělil a zase spojoval. Vytvořilo se několik unikajících skupin, aby o chvíli později zase zanikly.

25.května 2018 v 13:23, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 17:30

‍♂️‍♂️‍♂️‍♂️‍♂️‍♂️ #Giro101 #Giro https://t.co/EtxD55RG4v

Aru to zabalil. Od úvodu Gira se trápil. V horách to nebyl ten Fabio Aru, který před třemi lety vyhrál španělskou Vueltu. I proto před devatenáctou etapou své snažení vzdal a odjel domů. Spolu s ním v závodu nepokračoval také Vasil Kiryjenka.

Štybarovo vítězství. Na chvíli se před pelotonem vytvořila dvacetičlenná skupina, ve které nechyběl ani Zdeněk Štybar. Český šampion toho využil a ovládl první bonifikační sprint. Dvacítka poté vepředu vydržela jen do chvíle, než peloton dorazil k úpatí Finestre. Pak se začaly dít věci.

Hněv nebes. Na čele hlavního balíku se seřadili Salvatore Puccio, David de la Cruz, Kenny Ellisonde, Wout Poels a Sergio Henao, kteří začali udávat kosmické tempo. Za nimi tuhle symfonii řídil Chris Froome, který po chvíli s úsměvem pozoroval, jak půdu pod nohama ztrácí Simon Yates.

Loučení s růžovou. Osmnáct dnů neudělal chybu, tři dny před koncem si hřál půlminutový náskok v čele závodu a teď bylo všechno pryč. Simon Yates vyčerpal zásoby svých sil. Postupně ztrácel desítky minut a bylo zřejmé, že pro něj celkové pořadí na Giru skončilo.

Froome obrací Giro. V polovině výstupu na Finestre tempo ještě zvýšil poslední z Froomových domestiků Kenny Ellisonde, na kterého poté navázal sám čtyřnásobný šampion Tour. Do cíle zbývalo 80 kilometrů, když začal osamocený Froome ujíždět zbytku světa.

25.května 2018 v 16:46, příspěvek archivován: 25.května 2018 v 17:28

Just 4.5km to go and it's time to dig in for @chrisfroome. Pinot has attacked behind, distancing chief rival Dumoulin slightly. The gap is 3'10" #VaiVaiFroome #Giro101 https://t.co/vdXbvukpZ1

Formuje se opozice. Za Britem se v čtyřčlenné skupině udrželi jen v tu chvíli virtuálně růžový Tom Dumoulin, Thibaut Pinot, Richard Carapaz a Miguel Ángel López. Všichni další ztráceli.

Cima Coppi. Nejvyšší bod celého Gira ležel na vrcholu Finestre ve výšce 2178 metrů. Pro tuto vzácnou prémii si Froome dojel s 40 vteřinami k dobru před Dumoulinovou skupinou. Pozzovivo už ztrácel dvě minuty, růžový Yates přes deset minut. A to stále nebylo vše.

Sám proti všem. Brit poté náskok navyšoval i v následném sjezdu a také při výjezdu do Sestriere, kde na něj Dumoulinova skupina ztrácela už téměř tři minuty.

Mistrovský kousek. Dvaatřicet kilometrů před cílem se Froome dostal virtuálně do vedení. A růžový dres už si vzít nenechal. Cílem v Bardonecchii projel tři minuty před Richardem Carapazem a uzmul tak dva dny před koncem závodu růžový dres.

Giro d'Italia, etapový závod

19. etapa (Venaria Reale - Bardonecchia, 184 km)

1. Froome (Brit./Sky) 5:12:26, 2. Carapaz (Ekv./Movistar) -3:00, 3. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) -3:07, 4. López (Kol./Astana) -3:12, 5. Dumoulin (Niz./Sunweb) -3:23, 6. Reichenbach (Švýc./Groupama-FDJ) -6:13, 7. Formolo (It./Bora-Hansgrohe) -8:22, 8. Oomen (Niz./Sunweb), 9. Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe), 10. Bilbao (Šp./Astana) všichni -8:23, ...38. Hirt (ČR/Astana) -32:52, 55. Štybar (ČR/Quick-Step Floors) -35:09, 77. Kreuziger (ČR/Mitchelton-Scott) -38:51.

Průběžné pořadí: 1. Froome 80:21:59, 2. Dumoulin -40, 3. Pinot -4:17, 4. López -4:57, 5. Carapaz -5:44, 6. Pozzovivo (It./Bahrajn Merida) -8:03, 7. Bilbao -11:08, 8. Konrad -12:19, 9. Bennett (N. Zél./LottoNL-Jumbo) -12:35, 10. Oomen -14:18, ...36. Hirt -1:47:18, 50. Kreuziger -2:12:21, 80. Štybar -3:11:11.

Vuelta a España 2019

Etapový závod Vuelta a Espaňa se jezdí každoročně během tří týdnů na přelomu srpna a září ve Španělsku a v sousedních zemích. Na trase 74. ročníku v roce 2019 čeká na cyklisty 21 etap o celkové délce 3 257 kilometrů. Startuje se 24. srpna týmovou časovkou v Torrevieja, vrcholí 15. záři v Madridu. Závodníky čeká osm horských dojezdů a 59 kategorizovaných stoupání.

24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

VIDEO Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí...

Plíšková podlehla Kuzněcovové a po Cincinnati jedničkou nebude

Karolína Plíšková v duelu se Světlanou Kuzněcovovou.

Česká tenistka Karolína Plíšková prohrála ve čtvrtfinále v Cincinnati se Světlanou Kuzněcovovou z...

Tys mě zničil, říkal Pozzovivo řidiči. Cyklistů sražených auty přibývá

Domenico Pozzovivo

V pátek podstoupil šestatřicetiletý Domenico Pozzovivo další operaci, druhou během týdne. Lékaři...

Mrzí to hodně. Přes Trabzonspor se postoupit dalo, řekl trenér Jílek

Sparťanský trenér Václav Jílek v odvetě na půdě Trabzonsporu.

VIDEO Trabzon (Od našeho zpravodaje) Sotva to pro Václava Jílka mohla být útěcha, byť slova uznání se mu od tureckých novinářů hezky...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Další z rubriky

Bikerka Průdková byla čtvrtá na MS ve sprinterském eliminátoru

Česká bikerka Barbora Prudková skončila na MS v Novém Městě na Moravě pátá ve...

Česká bikerka Barbora Průdková obsadila čtvrtou pozici na mistrovství světa v disciplíně sprint...

V cyklistice se něco musí změnit, říká o financích šéf Mitcheltonu-Scott

Matt White (vpravo), šéf stáje Mitchelton-Scott, a jihoafrický cyklista Daryl...

Vzpomíná, jak na počátku profesionální kariéry závodil za australsko-český tým ZVVZ-Giant-AIS v...

Tys mě zničil, říkal Pozzovivo řidiči. Cyklistů sražených auty přibývá

Domenico Pozzovivo

V pátek podstoupil šestatřicetiletý Domenico Pozzovivo další operaci, druhou během týdne. Lékaři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz