Chris Froome na trati první ze dvou časovek Tour de France. | foto: Reuters

Pochybovači, ještě jsme tady. Jak je Tour pro Frooma i přípravou na Vueltu

  • 3
Laval (Od našeho zpravodaje) - Stále hovoří tichým hlasem britského gentlemana, tentokrát však je v jeho tváři vepsáno méně stresu, než když bojoval o tituly. V novinářské zóně za cílem časovky se posouvá od jedné skupinky reportérů ke druhé a trpělivě odpovídá. Chris Froome, čtyřnásobný vítěz Tour de France.

Povězte, co je tu letos vaším hlavním cílem?

„Pomoci mým týmovým kolegům vyhrát etapu.“

Ale vy jste typem šampiona. Jaké je pro vás pomáhat jiným?

„Příjemné. Opravdu. Tolik let mi jiní jezdci pomáhali. Je pro mě obohacující dělat to tady opačně.“

Užíváte si tedy Tour i navzdory zraněním z úvodní etapy?

Chris Froome si sáhne rukou na hrudník a levou nohu, bolavé od chvíle, kdy v karambolu 1. etapy zjistil, že nemá kam uhnout a dopadl na kola dalších cyklistů. Pohodí hlavou a povídá: „Hlavně jsem nadšený, že jsem zpátky. Dva roky jsem Tour postrádal. Předloni jsem ji sledoval z invalidního vozíku. Loni jsem nebyl dost dobrý. Že jsem teď trochu potlučený? Zdaleka nejsem jediný. S každým dnem se cítím líp.“

Časovku dokázal v minulosti na Tour i vyhrát, ve středu ji v Lavalu dokončil na 121. místě. „Nepřikládal jsem jí mimořádnou pozornost. Jen postupně roztáčím nohy před víkendovými horami,“ říká. V celkovém pořadí figuruje se ztrátou 32 minut na 165. místě.

To Mark Cavendish (77. v časovce) vzhlíží už ke dnešní 6. etapě do Chateauroux, kde má dojít k další sprinterské show. „Mark je plný energie. Dávno jsem ho tak nabuzeného neviděl,“ obdivně glosuje jeho australský soupeř Michael Matthews.

Cavendish, muž pro vítězné góly

Oběma prominentním Britům je 36 let, narodili se den po sobě. Introvert Froome a extrovert Cavendish. Pan přemýšlivý a pan bouřlivák. Oba se výrazným písmem zapsali do dějin cyklistiky. A oba se vracejí na Tour po extrémně složitých letech.

Froome dlouho léčil těžká zranění z roku 2019, ovšem se startem v letošním ročníku pevně počítal, byť nikoliv v roli lídra, nýbrž kapitána na silnici, tedy organizátora týmu Israel Start-Up Nation. 

Cavendish byl naopak ve stáji Deceuninck-Quick Step mužem pod čarou. Až šest dní před startem jej povolali místo (údajně) zraněného Sama Bennetta.

V úterý ovládl rychlík z ostrova Man sprinterský dojezd ve Fougeres. Přidal na své konto 31. vítězný zápis z Tour a jeho šéfa Patricka Lefevera hned napadla metafora: „Mark je jako fantastický fotbalista, který vysedává na lavičce, jenže pak přijde na hřiště a dá vítězný gól. Na poslední chvíli jsme ho povolali na závod Kolem Belgie i sem a on pokaždé vyhrál etapu.“

V ZELENÉM. Mark Cavendish v trikotu lídra bodovací soutěže před cílem středeční časovky.

Pod Lefeverem letos Cavendish ožil. Tři předchozí roky v jiných týmech tápal, sužovaly ho špatně léčený virus Epstein-Barrové i deprese a pochybnosti o smyslu dalšího závodění, na Tour jej nebrali, ocitl se dočasně bez smlouvy. „Kdybyste mi před rokem řekli, že tu zase budu, vysmál bych se vám,“ tvrdí.

Měl jsem oheň v očích. Jak Cavendish hledal a našel ty, kteří mu věří

Teprve nyní znovu nalézá ztracenou sebedůvěru. „Tour mi dala život, který dnes mám,“ připomíná. „Že jsem opět tady, znamená pro mě strašně moc. Od prvního startu v roce 2007 až dodnes si na Tour žiju svůj sen.“

Tehdy v létě 2007 byl nováčkem v dresu mocné německé stáje Telekom. „Tour vyrážela z Londýna a já netušil, co mě čeká. Ale už v dalším roce jsem najednou začal vyhrávat. Od té doby bylo každý rok dané, že Tour pojedu, začala řídit můj život i veškeré plánování sezony.“

Vypráví, jak právě v Chateauroux, které hostí čtvrteční dojezd, poprvé na tomto závodě triumfoval. Rovněž Froome hledá energii i ve vzpomínkách. V roce 2008 debutoval na Tour v barvách týmu Barloworld, když závod obdobně jako tentokrát startoval z Brestu.

„Letos jsem tedy dokončil velký kruh,“ prohodí. Ovšem neznamená to, že míní končit s kariérou. Naopak. 

Chris Froome s dětmi před startem Tour:

„I v roce 2008 mi start na Tour pomohl k lepší formě na následujících závodech Grand Tour,“ poukazuje.

Teď má stejný plán. A tak od někdejšího dominátora Tour uslyšíte větu, která by vám ještě nedávno připadala naprosto nepředstavitelná: „Tour je pro mě i přípravou na Vueltu.“

Přidat dvě procenta

Rik Verbruggen, hlavní sportovní ředitel jeho izraelské stáje, vysvětluje: „Chris ještě není na dostatečné úrovni k boji o celkové pořadí. Opravdu potřebuje Tour, aby se kvalitně nachystal na Vueltu. Doufáme, že na ní už bude v takové kondici, aby tam mohl dobře závodit. Což by jej ideálně připravilo na Tour 2022.“

Čeho bude potom schopný, až se opravdu pokusí usilovat o přední pozice v celkovém pořadí? V tomto směru je Verbruggen s prognózami opatrnější: „Možná ani Chris ve své někdejší životní formě by nedokázal konkurovat těm nejlepším z dnešní nové generace.“

Froome na rozdíl od Cavendishe o svém comebacku na scénu Staré dámy nikdy nepochyboval. „Od chvíle, kdy mi doktoři řekli, že se mé tělo plně zotavilo, neexistovalo nic, co by mě na cestě zpět mohlo zastavit. Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, abych byl zase tady.“

Tour de France 2021

příloha iDNES.cz

Petr Vakoč, jenž si po osudném sražení autem v roce 2018 sám prošel nesmírně komplikovaným návratem, jeho pocitům rozumí. „Sám vím, že i po vážném zranění, jaké jsme oba měli, se můžete dostat zpět na velmi vysokou úroveň,“ říká český cyklista. „Ale pak jsou zapotřebí nějaká dvě procenta, která musíte přidat, abyste mohli opět vítězit. Ta Chris momentálně nemá. Přesto bych ho neodepisoval.“

Cavendishův triumf dodal Froomovi další odvahu a víru.

„Bylo úžasné sledovat, jak Mark všem dokazuje, že se pochybovači mýlili,“ napsal potom na Twitter.

Rád by brzy umlčel i ty své.


Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa