Mark Cavendish

Mark Cavendish | foto: Reuters

Dvanáct etap čekal a dočkal se, Cavendish poprvé na Vueltě vyhrál

• 4
Ohlížel se za sebe a říkal si: Kde jsou všichni? Pak se zaťatou pěstí nad hlavou a šťastným úsměvem na tváři projel jako první cílem. Konečně! Mark Cavendish ovládl hromadný dojezd 12. etapy Vuelty.

Stejně jako na Tour se Cavendish nedokázal dlouho prosadit, ve Francii triumfoval až v páté etapě. Na Vueltě, poslední Grand Tour sezony, kde zažívá svoji závodnickou premiéru, musel vydržet až do Lleidy.

"V závěru byl velký chaos, opravdu zmatky," povídal Cavendish. "Ale miluju vítězství, jsem rád součástí vítězícího týmu. Snad to takhle bude pokračovat."

Britský rychlík sice po vítězství svého týmu v úvodní časovce nesl tři etapy dres lídra, na svoje 21. vítězství v Grand Tour si musel počkat.

Nejdříve podlehl Bělorusu Hutarovičovi, další šanci ve spurtu mu vyfoukl Farrar, do třetího hromadného dojezdu se ani nedostal, když nepřejel v hlavním poli kopec.

Po 172,5 kilometru si Cavendish pohrál s pelotonem a pak slavil. Hlavně díky pomoci týmového kolegy Matthewa Gosse, který mu závěrečný spurt skvěle připravil. Kdyby Australan neměl instrukce "zvítězit musí Mark", mohl slavit sám.

Takový byl náskok borců týmu Columbia. "Matthew pro mě odvedl neuvěřitelnou práci," chválil Brit svého parťáka.

Pro druhé místo v etapě si dojel Američan Tyler Farrar, třetí finišoval právě Goss.

Lídr průběžného pořadí Španěl Igor Antón byl klasifikován na 43. místě a pohodlně si udržel svoji pozici. V čele má náskok 45 sekund na Itala Nibaliho, třetí je se ztrátou 1:04 minuty další Španěl Tondo.

Roman Kreuziger nabral na 105. místě ztrátu 17 sekund, v součtu už má na lídra Antóna manko 20:43 minuty a za to mu patří 30. pozice.

výsledky

Cyklistický etapový závod Vuelta - 12. etapa: Andorra la Vella - Lleida (172,5 km): 1. Cavendish (Brit.) 4:00:30, 2. Farrar (USA), 3. Goss (Austr.), 4. Galimzjanov (Rus.), 5. Hushovd (Nor.), 6. Freire (Šp.), 7. Davis (Austr.), 8. Weylandt (Belg.), 9. Séb. Chavanel (Fr.), 10. Gilbet (Belg.) všichni stejný čas, ...105. Kreuziger (ČR) -17.

Průběžné pořadí: 1. Antón (Šp.) 51:37:45, 2. Nibali (It.) -45, 3. Tondo -1:04, 4. Rodríguez -1:17, 5. Mosquera (všichni Šp.) -1:29, 6. Bruseghin (It.) -1:57, 7. Plaza (Šp.) -2:07, 8. Uran (Kol.) -2:13, 9. Roche (Ir.), 10. F. Schleck (Luc.) oba -2:30, ...39. Kreuziger -20:43.