Cyklistka Jaroslava Machačová

Cyklistka Jaroslava Machačová | foto: MF DNES

Cyklisté Kadlec a Machačová mají evropský bronz z bodovacího závodu

• 1
Čeští reprezentanti Jarmila Machačová a Milan Kadlec získali na ME v dráhové cyklistice v Apeldoornu bronzové medaile v bodovacím závodě.

Kadlec vybojoval týden po svých 37. narozeninách první medaili na kontinentálním šampionátu. Pátý muž z bodovačky na hrách v Aténách byl ve své své parádní disciplíně třetí i na loňském mistrovství světa v Dánsku.

Zkušený český reprezentant si dnes na úspěch zadělal tím, že společně s pěti cyklisty najel jeden okruh na zbývající soupeře a získal dvacetibodovou bonifikaci. Dalších 13 bodů nasbíral v dílčích sprintech a po 40 kilometrech se mohl radovat z medaile.

Závod vyhrál Polák Rafal Ratajczyk s 43 body. Druhý Silvain Dillier nasbíral o čtyři méně a Kadlec zaostal o další tři.

Pětadvacetiletá Machačová navázala na stříbro z březnového mistrovství světa, jež vybojovala právě na dráze v Apeldoornu. Medaili si zajistila na poslední možnou chvíli, když po 25 kilometrech projela první cílem a zisk pěti bodů v závěrečném sprintu ji posunul na třetí příčku.

Rodačka z Havlíčkova Brodu, jež zvítězila také v osmém sprintu dvacet kol před koncem, nasbírala celkově 13 bodů. Jeden bod ztratila na stříbrnou Katarzynu Pawlowskou, vítězná Ruska Jevgenija Romanjutová získala bodů devatenáct.

Družstvo stíhačů ve složení Alois Kaňkovský, Jan Kadúch, Ondřej Vendolský,
Jiří Bareš zajelo v kvalifikaci český rekord 4:12,296, který ale stačil až na 11. místo. Třetí od konce, v tomto případě osmý, byl také tým sprinterů v sestavě Pavel Kelemen, Denis Špička, Filip Ditzel.

Výsledky

Muži:
Bodovací závod:
1. Ratajczyk (Pol.) 43 b., 2. Dillier (Švýc.) 39, 3. Kadlec 36, ...19. Mixa (oba ČR) 1 nedokončil.
Stíhací závod družstev - finále: Británie (Burke, Clancy, Kennaugh, Thomas) 4:00,008 - Dánsko 4:06,787, o 3. místo: Rusko 4:04,508 - Španělsko 4:10,153, ...11. ČR (Bareš, Kadúch, Kaňkovský, Vendolský) 4:12,296.
Týmový sprint - finále: Německo (Enders, Förstemann, Nimke) 44,022 -
Francie 44,415, o 3. místo: Polsko 44,809 - Nizozemsko 44,900, ...8. ČR