Ondřej Fojtík, Salzkammergut Trophy | foto: MTBS - Michal Červený

Český biker Fojtík skončil v alpském maratonu druhý

• 6
Bad Goisern - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejtěžší maraton horských kol ve střední Evropě skončil v sobotu úspěchem českých cyklistů. Ondřej Fojtík z týmu Toyota Dolák dojel v hlavním závodě Salzkammergut Trophy v Rakousku na 208,7 kilometrů druhý, týmovou soutěž Češi vyhráli. Na startu v Bad Goisernu bylo tři a půl tisíce závodníků, Češi tvořili nejpočetnější zahraniční enklávu.

K závodům na čtyřech tratích od 26,6 do 208,7 kilometrů nastoupilo celkem 530 českých cyklistů. V jednotlivých kategoriích posbírali mezi jednotlivci dvě první, pět druhých a čtyři třetí místa.

Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl Ondřej Fojtík, který na nejdelší trati prohrál jen s Thomasem Dietschem z Francie. Loňský vítěz SP v maratonu strávil na trati s celkovým převýšením 7000 metrů deset hodin, devět minut a patnáct vteřin, český jezdec za ním zaostal jen o sedm minut.

"Thomas je závodník úplně jiné kategorie, tři hodiny jsem jel s ním, ale pak nám všem ujel," poznamenal 31letý Fojtík, který solidně navázal na krajana Tomáše Trunschku, jenž loňskou dvoustovku vyhrál. "Dosáhl jsem stejného času, který loni stačil na vítězství, můžu být spokojen," dodal.

Francouz má v závodech horských kol skvělé jméno, ale sobotní maraton byl jeho premiérou na tak dlouhé trati. "Bral jsem to jako zpestření programu, jel jsem si to užít, a to se mi také povedlo," řekl 34letý biker.

Další tři čeští jezdci skončili v absolutním pořadí do desátého místa a sestava Fojtík, Stadtherr, Šíbl, Hartl spojená do týmu s názvem Toyota Kellys Bikezone Příchovice pod Dachsteinem vyhrála soutěž družstev.

Slavného vítěze měl na Salzkammergut Trophy i závod na 109 kilometrů, který vyhrál po dramatickém spurtu bývalý silniční profesionál Gilberto Simoni, dvojnásobný vítěz Giro d´Italia. Cílovou pásku na náměstí v Bad Goisernu protnul jen o dvě desetiny vteřiny dříve než Leonardo Paez z Kolumbie. Nejlepší z Čechů byl Svatopluk Janečka ze Superior Riders.