Krčmář na střelnici nechyboval a ve stíhačce v Östersundu dojel sedmý

Michal Krčmář | foto: Petr Slavík, Český biatlon

4 2016
Úžasný stíhací závod předvedl v neděli ve švédském Östersundu Michal Krčmář. Startoval až jako osmatřicátý, ale na střelnici ani jednou neminul a posunul se na skvělé sedmé místo. Náskok 41 vteřin prohospodařil Martin Fourcade, který se propadl na třetí příčku. Vítězství slaví Anton Babikov.

Do stíhacího závodu startoval jako osmatřicátý se ztrátou téměř dvou minut na Martina Fourcada.

On-line reportáž ze závodu

Jenže...

Přišla první střelba a Michal Krčmář se posunul na dvaatřicátou příčku, dotáhl se na Michala Šlesingra a spolu dojeli až na střelbu číslo dvě. Na ní si oba Michalové připsali nulu a Krčmář už byl dvaadvacátý.

Třetí střelba české duo Michalů rozdělila. Šlesingr znovu dvakrát chyboval, zato pětadvacetiletý biatlonista na střelnici dál válel. Do předposledního kola vjížděl jako čtrnáctý za Simonem Schemppem a Ole Einarem Björndalenem.

Silné německo-norské duo Krčmářovi sice na trati o kousek poodjelo, jenže český biatlonista oba na střelnici znovu přestřílel.

Čtvrtá nula a posun na sedmé místo!

Michal Šlesingr po střelbě ve stíhacím závodu v Östersundu.
Ondřej Moravec ve stíhacím závodu v Östersundu.
Michal Krčmář dře ve stíhacím závodu v Östersundu.

To Krčmář i přes dotírání Antona Šipulina udržel i v závěrečném okruhu a připsal si druhé nejlepší umístění ve Světovém poháru v kariéře. Lepší byl jen v hromadném závodu loni v Ruhpoldingu, kdy dojel pátý.

„Jsem rád, že Šipulin zůstal za Michalem. Ukázal, že se takových jmen nebojí,“ říkal pro Českou televizi šéftrenér týmu Ondřej Rybář.

Obrovský náskok 41 vteřin v průběhu stíhacího závodu prohospodařil Martin Fourcade. Francouzský biatlonista totiž na střelnici čtyřikrát minul. Do posledního kola vjížděl jako třetí se ztrátou 10 vteřin na Rusa Babikova, šest sekund ztrácel na druhého Cvetkova.

Zatímco Babikov v posledním kole letěl, u Cvetkova s Fourcadem byla vidět únava. I přesto, že se Francouz k ruskému biatlonistovi v závěru přiblížil, Cvetkov druhé místo nakonec udržel.

Fotogalerie

Posun o sedmnáct míst zaznamenal Ondřej Moravec, který na střelnici chyboval pouze jednou a dostal se tak na osmnáctou příčku. Čtyři chyby naopak z druhé desítky odsunuly Michala Šlesingra, který do cíle dorazil jako dvaadvacátý.

Na první body ve Světovém poháru si bude muset počkat Adam Václavík. Dvaadvacetiletý biatlonista udělal na střelnici podobně jako Šlesingr čtyři chyby, přesto se z 55. místa prodral až na dvaačtyřicáté. Na body mu scházely čtyři vteřiny.

Světový pohár dál vede Martin Fourcade se ziskem 168 bodů. Na druhé místo se prodral Rus Cvetkov, který má 104 body, třetí Arnd Peiffer má ještě o čtyři méně.

Jak se vše odehrálo

Fourcade a pak zbytek světa. Od úvodních mezičasů Fourcade zvyšoval už tak obří 41 sekundový náskok. Před první střeleckou položkou přidal dalších jedenáct vteřin na obrovskou patnáctičlennou skupinu, která ho naháněla.

Michal Krčmář a za ním Michal Šlesingr ve stíhacím závodu v Östersundu.

Michal Krčmář a za ním Michal Šlesingr ve stíhacím závodu v Östersundu.

První drama a Šlesingrův propad. Dvě poslední kalibrové rány, které se do terče nevešly, poslaly Francouze na trestný okruh. Z dvaapadesáti sekund tak byl rázem náskok pouhých osm vteřin na Rusa Babikova. Na dvě trestná kola musel i Michal Šlesingr, který se tak ze sedmnácté příčky propadl až na konec třetí desítky.

Babikov se blíží. Ruský biatlonista jako jediný držel podobné tempo jako francouzský suverén a když oba na druhé položce vleže odstříleli čistě, náskok Fourcada se ztenčil na pět vteřin.

Rusko nahání Francii. Kromě Babikova jeli skvěle a stříleli čistě i další dva Rusové - průběžně třetí Cvetkov a čtvrtý Šipulin.

Fourcade zase ujíždí. Na první střelbu vestoje přijížděli Martin Fourcade s Antonem Babikovem stále v odstupu šesti vteřin. Francouz ale střílel o poznání rychleji a hlavně, ani jednou neminul. Zato ruský biatlonista rány odkládal a ta poslední se mu do terče nevešla. I přes jedno trestné kolo se udržel na druhém místě, ale ztráta znovu narostla – na 32 vteřin.

Krčmář se posouvá. Všech patnáct ran Michala Krčmáře zatím našlo svůj cíl a pětadvacetiletý český biatlonista se pomalu blížil k nejlepší desítce. Prodral se už na čtrnáctou příčku.

Druhé drama a nový lídr. Ani obrovský náskok 36 vteřin před poslední střelbou nebyl pro Fourcada dostatečný. Na střelnici přijel osmadvacetiletý biatlonista až příliš zadýchaný, což se projevilo na přesnosti. Znovu dvakrát minul a putoval na trestný okruh. Zato dvojice Rusů – Anton Babikov s Maximem Cvetkovem střílela čistě a pořadí se prohodilo. Rázem vedl Babikov o čtyři vteřiny před Cvetkovem, Fourcade jich ztrácel deset.

Anton Babikov slaví vítězství ve stíhacím závodu v Östersundu.

Anton Babikov slaví vítězství ve stíhacím závodu v Östersundu.

Babikov ujížděl, Fourcade sjížděl, ale marně. Francouz už neměl dost sil na to, aby stíhal vepředu upalujícího Babikova. K Cvetkovovi se ještě při příjezdu na stadion přiblížil, ale na závěrečný finiš už mu síly chyběly.

Krčmář dokonal svou famózní stíhačku. I posledních pět ran našlo svůj terč a Michal Krčmář se tak perfektní střelbou posunul na sedmou příčku. V posledním kole se ještě naháněl s Antonem Šipulinem, závěrečné metry ale patřily českému biatlonistovi.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Muži - stíhací závod (12,5 km)

1. Babikov 31:22,3 (1 trestné kolo), 2. Cvetkov (oba Rus.) - 10,5 (0), 3. M. Fourcade (Fr.) - 15,2 (4), 4. Peiffer - 52,7 (3), 5. Lesser (oba Něm.) - 55,1 (2), 6. S. Fourcade (Fr.) - 56,1 (2), 7. Krčmář (ČR) - 1:01,1 (0), 8. Šipulin (Rus.) - 1:02,1 (3), 9. Schempp (Něm.) - 1:07,5 (3), 10. J.T. Bö (Nor.) - 1:07,6 (4), ...18. Moravec - 1:32,2 (1), 22. Šlesingr - 1:38,0 (4), 42. Václavík (všichni ČR) - 3:10,5 (4).

Průběžné pořadí (po 3 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 168, 2. Cvetkov 104, 3. Peiffer 100, 4. Björndalen (Nor.) 98, 5. S. Fourcade 97, 6. Babikov 96, ...19. Šlesingr 59, 22. Moravec 53, 30. Krčmář 39.

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

Konec baráže. Hokejový svaz zavádí přímý postup i sestup z extraligy

Momentka z extraligového utkání mezi Hradcem Králové (v bílém) a Pardubicemi

Hokejová extraliga se od příští sezony mění. Výkonný výbor svazu rozhodl, že se o postupu a sestupu...

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Krutý Krupp. Rozčílený kouč Sparty poslal hráče trénovat v noci po zápase

Trenér Sparty Uwe Krupp se rozčiluje v utkání s Plzní.

Velmi neobvyklý trest si museli odpykat hokejisté Sparty po středeční porážce v Pardubicích. Trenér...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku,...

Další z rubriky

Norové ovládli další štafetu. Krupčík vytáhl Čechy na šesté místo

KŘUPAS. Český biatlonista Tomáš Krupčík zabírá při štafetovém závodě v Canmore.

Zase nenašli sobě rovné. Norští biatlonisté s finišmanem Johannesem Thingnesem Böem ovládli druhou...

V kanadské zimě stříleli nejlépe biatlonisté Vítková a Krupčík

KŘUPAS. Český biatlonista Tomáš Krupčík zabírá při štafetovém závodě v Canmore.

Nejlepšími českými střelci sedmého kola Světového poháru v kanadském Canmore se stali Veronika...

V Canmore slaví Němky. Puskarčíková vystřílela Češkám sedmé místo

LAURA. Biatlonistka Laura Dahlmeierová přiváží německou štafetu do cíle v...

Ani trestné kolo je nezastavilo. Německé biatlonistky opanovaly štafetu v kanadském Canmore, i když...

Najdete na iDNES.cz