České k.o. zbytku světa. Biatlonistky vyhrály štafetu o více než minutu!

České biatlonistky se radují z triumfu v Ruhpoldingu. Zleva Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Jitka Landová. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

14 2015
Očekávaní byla po triumfu v Oberhofu veliká, ale skutečnost ještě vše přebila. České biatlonistky dominovaly štafetě Světového poháru v Ruhpoldingu prakticky stylem start-cíl. Kvarteto Puskarčíková, Soukalová, Landová a Vítková triumfovalo s neuvěřitelnou převahou minuty a 13 vteřin!

Poslední kolo závodu v podání Veroniky Vítkové už bylo spanilou českou jízdou. S převahou takřka půldruhé minuty se „vezla“ do cíle, přičemž televizní kamery už si raději všímaly souboje o 2. místo, v němž Běloruska Domračevová uštvala domácí Dahlmeierovou.

Souboj o první místo, to byla naopak v závěru závodu k velké české radosti vlastně „nuda“.

„Pro nás úžasný závod. Vyhrát stylem start-cíl je vážně něco úžasného. Dneska si to holky moc zasloužily, zvládly to perfektně,“ říkal pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář.

„Evča (Puskarčíková) se toho běžecky nebála a střelecky to zvládla skvěle. Tím dala štafetě výborný základ, odpíchla ji a holky pak mohly jet ve větším klidu. Gabča (Soukalová) dneska žádnou roztržitost nevyvedla a u Jíti (Landové) všechna čest, jak si nakonec poradila s ležkou. Verča (Vítková) si to pak konečně mohla v cíli vychutnat se vším všudy,“ bilancoval kouč.

Na Vítkovou tentokrát modro-červeno-bílá vlajka čekala. S úsměvem na tváři a s českou vlajkou nad hlavou proťala cíl, mávala desetitisícům diváků.

V předchozích deseti letech vyhrály v Ruhpoldingu s největším náskokem Němky v lednu 2009 o 56 vteřin, tehdy ještě se svojí legendární silnou generací v čele s Magdalenou Neunerovou. Ale Vítková přivezla do cíle náskok ještě o 17 vteřin větší. 

Po třetím místě v Hochfilzenu a vítězství v Oberhofu je tu stvrzení. České ženy jsou momentálně nejlepší biatlonovou štafetou světa! Představení, jaké nachystaly v Ruhpoldingu, se stalo ohromující demonstrací jejich síly.

Jen na kratičko pustila Eva Puskarčíková na prvním úseku před sebe nejprve finskou a pak německou štafetu. Ale brzy byl obrázek stále stejný: na špici závodu ujížděla modrá česká kombinéza a za ní široko daleko nikdo.

Teprve počtvrté v historii tak vyhrály Češky pohárovou štafetu - ale podruhé během osmi dnů.

Pohromou byla naopak štafeta už po startu pro mnohé z velmocí v čele s tolik ambiciózní Itálií, která si „podrazila“ nohy hned při první střelbě.

České biatlonistky na nejvyšším stupínku v Ruhpoldingu. Zleva Eva Puskarčíková,...
České biatlonistky se radují z triumfu v Ruhpoldingu. Zleva Gabriela Soukalová,...


Sliby, že Ruhpolding nachystá biatlonistům přece jen přijatelnější počasí než Oberhof, vzaly za své. Modrá obloha zmizela. Dvě hodiny před startem pršelo, načež začalo chumelit, sníh byl těžký. Jenže parta trenéra Vítka opět jednou všem ukázala: špatné počasí a extrémní podmínky, to je naše parketa.

V poločase Světového poháru ženských štafet mají Vítková a spol. nakročeno k malému křišťálovému glóbu pro vítězky této klasifikace, opět navýšily náskok na průběžně druhé Bělorusko.

A také za týden v Anterselvě odstartují s číslem 1 na hrudi.

Jak se rodilo vítězství

Jednička jedničkou. Eva Puskarčíková si užívá startovního číslo 1 a vévodí poli 22 štafet takřka po celý první okruh, jen dočasně je vystřídána Finkou Laukkanenovou. Ležka nejmladší Češky je tak suverénní, tak rychlá. Zato jindy obávaná italská ostrostřelkně Wiererová pětkrát míjí a šokovaně se odporoučí na dvě trestná kola.

Utlumená domácí radost. Němky před Vánoci v Hochfilzenu vyhrály, po Vánocích v Oberhofu naopak vyhořely. Teď se Preussová probíjí do vedení. Ale jen na chvíli, než musí po stojce na trestné kolo. Puskarčíková ve stále silnější chumelenici jako jediná z 22 žen na prvním úseku zvládá obě položky bez dobíjení, s takřka dokonalou frekvencí střelby po dvou vteřinách. Vede o 17 vteřin před Kanadou.

Velké ztráty favoritek. Při své doposud nejlepší životní štafetě posílá Puskarčíková do dalšího boje Soukalovou o 25 vteřin před duem Kanada-Polsko. Už 40 vteřin ztrácí Bělorusky, 49 Norky, 51 Ukrajinky, 55 Němky. Kolapsem se stává úvodní úsek pro Italky i Francouzky, nabírají dvouminutové manko.

České úsměvy. Gabriela Soukalová ve svém prvním kole dál navyšuje náskok, kouč Vítek se na střelnici pořád směje. To je ale paráda! Po prvním českém dobíjení vedou jeho svěřenky o 26 vteřin před Kanadou.

Jen chvilková komplikace. Stojka Soukalové a tentokrát dvě dobíjení. Zvládá je s rozvahou rutinérky. Dvakrát dobíjejí též Němky, které se za frenetického povzbuzování davů už opět vydrápaly na druhou příčku. Češky najednou mají k dobru rovnou minutu. Neuvěřitelné! Zato Rusky i Polky musí na kolo.

Rychlík Soukalová. Než dorazí na předávku nadále navyšuje náskok a do třetího úseku posílá Jitku Landovou s luxusním „polštářem“ 1:07 minuty před Němkami. Třetí Ukrajina je ještě mnohem dál, ztrácí 1:26 minuty.

Nečas. Landová už předjíždí poslední štafety o celé kolo, běžecky si vede i na drhnoucím sněhu skvěle. Sníh se mezitím míchá s deštěm, za jízdy si biatlonistka otírá brýle.

Nervy. Landová vleže třikrát dobíjí, se zkřehlýma rukama má potíže zamířit i při manipulaci s nábojem, jeden dokonce ztratí. Naštěstí kalibrem se při poslední možné ráně zachrání. Bezchybně pálící Hinzová dotáhne Němky na dosah půl minuty.

Obávaná stojka Landové. Klid, dobré to je. Pouze druhá rána míří předaleko vpravo. Jedno dobití jí stačí, stejně tak Hinzové. Náskok nyní činí 29 vteřin na Němky – a na předávce ještě o vteřinu více. Třetí vyráží do rozhodujícího úseku Darja Domračevová. Běloruský expres by však musel smazat ztrátu 1:14 minuty.

Finišmanka české štafety Veronika Vítková projíždí vítězně cílem v Ruhpoldingu.

Finišmanka české štafety Veronika Vítková projíždí vítězně cílem v Ruhpoldingu.

Ďábelsky rychlá Vítková. To je kalup! Česká finišmanka za pouhých 900 metrů navýší náskok na Dahlmeierovou o 17 vteřin a ujíždí rovněž Domračevové. S jedním dobitím vyčistí terče vleže, to už její převaha dělá 54 vteřin na Německo a 1:17 na Bělorusko. Triumf je blíž a blíž.

Poslední otazník smazán. A je to tady. Rychlopalba Vítkové vstoje. Pouze třetí rána mimo, bleskové dobití a - konec všem dohadům. Trenéři Vítek a Rybář si radostně plácnou, znovu je tady česká euforie. Druhá Němka ztrácí 1:21 minuty, třetí Běloruska 1:26. Vše, co následuje, je jen velkou ruhpoldingskou ódou na památný den mladé české štafety.

Světový pohár v biatlonu

Ruhpolding

Ženy - štafeta na 4x6 km: 1. Česko (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) 1:23:57,7 (0 trestných okruhů + 9 dobíjení), 2. Bělorusko (Skardinová, Krjuková, Pisarevová, Domračevová) -1:13,3 (0+6), 3. Německo (Preussová, Hildebrandová, Hinzová, Dahlmeierová) -1:39,3 (1+6), 4. Norsko -2:39,2 (0+13), 5. Ukrajina -2:49,7 (0+7), 6. Francie -3:55,3 (0+17).

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 6 závodů): 1. Česko 168 b., 2. Bělorusko 156, 3. Německo 139

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)
Témata: Světový pohár

Nejčtenější

Novák pomohl přiblížit Trabzonspor k postupu v Evropské lize

Český reprezentant Filip Novák z Trabzonsporu (vpravo) a Nabil Dirar z...

Obránce Filip Novák pomohl fotbalistům Trabzonsporu přiblížit se postupu do skupinové fáze Evropské...

Stoch v Soluni čeká na šanci. Snad přijde brzy, zadoufal v Bratislavě

Miroslav Stoch na tiskové konferenci před utkáním PAOKu Soluň proti Slovanu...

S Chelsea, Twente, Fenerbahce ani se Slavií pohárový návrat na Slovensko nezažil. Až při svém...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo....

Porážka po 13 letech a 78 vítězství. Američtí basketbalisté prohráli

REKORDNÍ SÉRIE SKONČILY. Američtí basketbalisté po sérii 78 vítězství a téměř...

Ta série trvala téměř 13 let, během nichž američtí basketbalisté navršili rekordních 78 vítězství....

Vytvořte tlak na Spartu i na rozhodčí, nepřejí nám, vybízí kouč Liberce

Trenér Liberce Pavel Hoftych.

Povzbuzeni nesmírně důležitou výhrou na stadionu Karviné vyrukují v neděli doma U Nisy fotbalisté...

Další z rubriky

Bylo to 53 ku 47 procentům proti návratu k biatlonu, líčila Koukalová

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

Vyprávěla o tom, jak za své kariéry měla jen malé ponětí o zásadách správné výživy. Nebo o tom, jak...

Moravec nemůže trénovat. Vrátily se mu potíže s játry

Biatlonista Ondřej Moravec ovládl na letním MS v Novém Městě na Moravě stíhací...

Ondřej Moravec musel kvůli zdravotním problémům přerušit přípravu na novou biatlonovou sezonu....

Koukalová: Nové Město bylo nejvíc. Teď se chci vrátit k výtvarnému umění

Gabriela Koukalová na přednášce pro sportovce „Společně správnou cestou“ v...

VIDEO O tom, co ji odvedlo od biatlonu, o posledních dvou letech i o plánech, čemu se chce věnovat v...

Najdete na iDNES.cz