RUCE NAD HLAVOU. Norský biatlonista Emil Hegle Svendsen se raduje z vítězství v závodě na 15 km s hromadným startem na MS v Chanty-Mansijsku. | foto: AP

Šlesingrovi se v závodě MS s hromadným startem nedařilo, vyhrál Svendsen

• 8
Šestkrát chyboval na střelnici a brzy se stáhl z boje o dobré umístění. Biatlonista Michal Šlesingr v závodě na 15 km s hromadným startem na mistrovství světa dojel jako šestadvacátý. V ruském Chanty Mansijsku vybojoval zlato Nor Emil Hegle Svendsen, který rychlejším během překonal Itala Hoffera a Rusa Usťugova.

Šlesingr se o šanci na lepší umístění připravil hned na úvodní střelbě, kam přijel v hlavním balíku, ovšem po třech chybách se propadl až na chvost třicetičlenného startovního pole. Naopak Hlavní favorité se trestným okruhům dlouho vyhýbali.

Rozhodovalo se až na závěrečné střelbě, kde Bö dvěma minutými terči vypadl z boje o medaile, naopak Usťjugov si čistou střelbou vybojoval desetisekundový náskok. Svendsen se však i přes jednu chybu brzy dotáhl a 400 metrů před cílem předvedl rozhodující nástup, kterému Usťjugov nestačil.

Svendsen tak získal svou třetí medaili na letošním šampionátu a první individuální zlato, když předtím vyhrál štafetu a byl druhý ve stíhačce. Celkově je to již jeho pátý titul mistra světa.

Šlesingr se sice na posledních dvou střelbách zlepšil, ale stačilo to pouze na posun na konečné 26. místo.

Neunerová získala na MS druhé zlato, Vítková skončila poslední

Biatlonistka Veronika Vítková tentokrát dojela daleko za nejlepšími. Nenavázala na skvělé osmé místo ve sprintu a na světovém šampionátu v Chanty Mansijsku skončila v závodu s hromadným startem na 12,5 km beznadějně poslední. Zlato znovu vybojovala Magdalena Neunerová z Německa.

Dvojnásobná olympijská vítězka Neunerová tak získala na Sibiři po sprintu druhé zlato a celkově už devátý titul mistryně světa v kariéře. Čtyřiadvacetiletou biatlonovou hvězdu příliš nezbrzdily ani čtyři trestné okruhy, které musela absolvovat kvůli chybám na střelnici.

ZLATÁ. Německá biatlonistka Magdalena Neunerová se raduje ze zisku zlaté medaile na mistrovství světa.

Druhou v cíli Darju Domračevovou z Běloruska porazila Neunerová o 4,8 sekundy, bronz získala s odstupem 14 sekund Norka Tora Bergerová. Obě minuly tři terče.

Závěrečný individuální závod biatlonistek na MS se nepovedl jediné české účastnici Vítkové. Osmá žena z vytrvalostního závodu obkroužila celkem šest trestných okruhů a do cíle dojela minutu a tři čtvrtě po předposlední závodnici. Na Neunerovou ztratila pět a tři čtvrtě minuty.

Výsledky

Mistrovství světa v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko):

Závod s hromadným startem na 15 km - muži: 1. Svendsen (Nor.) 38:42,7 (1 tr. okruh), 2. Usťjugov (Rus.) -5 (0), 3. Hofer (It.) -14,3 (1), 4. Bö (Nor.) -23,3 (2), 5. Čerezov (Rus.) -24,2 (1), 6. Björndalen (Nor.) -28,8 (1), 7. Makovějev (Rus.) -49,8 (0), 8. Peiffer (Něm.) -53,7 (3), 9. Eder (Rak.) -54,2 (2), 10. M. Fourcade (Fr.) -54,8 (3), ...26. Šlesingr (ČR) -3:21,7 (6).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. Bö 1022 b., 2. Svendsen 947, 3. M. Fourcade 900, 4. Peiffer 638, 5. Čerezov 636, 6. Greis (Něm.) 636, ...8. Šlesingr 524, 40. Soukup 192, 54. Moravec 89, 62. Holubec 66, 69. Vítek (všichni ČR) 47.

Závod s hromadným startem na 12,5 km - ženy: 1. Neunerová (Něm.) 36:48,5 (4 tr. okruhy), 2. Domračevová (Běl.) -4,8 (3), 3. Bergerová (Nor.) -14,0 (3), 4. Mäkäräinenová (Fin.) -24,2 (3), 5. Gregorinová (Slovin.) -24,9 (1), 6. Zajcevová (Rus.) -31,6 (2), 7. Ekholmová (Švéd.) -34,7 (2), 8. Dorinová (Fr.) -39,8 (1), 9. Brunetová (Fr.) -44,1 (2), 10. Kuzminová (SR) -44,6 (3), ...30. Vítková (ČR) -5:44,9 (6).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. Mäkäräinenová 914 b., 2. Ekholmová 907, 3. Neunerová 854, 4. Bergerová 850, 5. Henkelová (Něm.) 845, 6. Domračevová 700, ...44. Vítková 116, 61. Tomešová 41, 65. Soukalová 35, 77. Vejnarová (všechny ČR) 19.

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)