První body pro biatlonistku Vejnarovou

• 10
Östersund, Praha - První závod světového poháru biatlonistek ve švédském Östersundu vyhrála Ruska Irina Malginová. V těžkých podmínkách na nekvalitním sněhu o více jak tři vteřiny předběhla Norku Eikelandovou a téměř o půlminuty Kanaďanku Kocherovou. Nejlepší z českých závodnic Zdenka Vejnarová skončila dvacátá sedmá.

Konečné výsledky prvního závodu jsou velkým překvapením. V závodě se totiž vůbec nedařilo favoritkám. Například obhájkyně triumfu v seriálu Němka Kati Wilhelmová udělala čtyři chyby na střelnici a obsadila až 23. pozici.

Malginová udělala po jedné chybě na druhé a třetí střelbě a ještě na posledním mezičase před cílem na Eikelandovou ztrácela, ale díky výbornému finiši se radovala z prvního triumfu v závodu SP v kariéře.

Třiatřicetiletá ruská reprezentantka měla nejstabilnější výkonnost v sezoně 2001/02, kdy v celkovém hodnocení Světového poháru skončila šestadvacátá. Od té doby se v závodech SP jen jednou prosadila do desítky.

Z životního úspěchu se radovala také sedmadvacetiletá Eikelandová, jejímž dosavadním maximem bylo sedmé místo z Osla v sezoně 2003/04. Nečekaná byla rovněž třetí příčka třiadvacetileté zámořské závodnice, jež už překvapila v uplynulé sezoně pátým místem ve slovenském Osrblie.

České závodnice se potýkaly především se slabou střelbou, Rezlerová minula šestkrát, Trýznová osmkrát. Solidně běžící Vejnarovou srazily ve výsledkové listině tři trestné minuty. Bez nich by skončila na třetí příčce.

"O spokojenosti hovořit nelze," zhodnotil vystoupení svých svěřenkyň nový trenér reprezentace Ondřej Rybář. Vejnarová podle jeho slov zápasila s náročným profilem trati a obtížnými sjezdy.

"Bylo na ní vidět, že se bojí, ale při její drobné postavě se není čemu divit. Cením si ale toho, že po prvních dvou střeleckých položkách, v nichž třikrát chybovala, se dokázala vrátit do závodu," dodal kouč.

Výsledky - individuální závod na 15 km:
1. Malginová (Rus.) 50:41,2 (2 trestné minuty), 2. Eikelandová (Nor.) -3,6
(1), 3. Kocherová (Kan.) -23,3 (1), 4. Henkelová (Něm.) -37,9 (3), 5.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)