Michal Šlesingr dojel v premiéře čtvrtý

• 25
Östersund, Praha - Výborně letos vstoupil do Světového poháru ve Švédském Östersundu biatlonista Michal Šlesingr. Při skvělém běhu minul pouze svoji první střelu. Vítězem individuálního závodu se stal fenomenální Nor Björndalen, který měl z první patnáctky nejhorší střelbu, ale fantastickým během potvrdil svoji suverenitu.

Michal Šlesingr dosáhl svým čtvrtým místem svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru v kariéře. Jeho dosavadním maximem v SP bylo sedmé místo z minulé sezony v Osrblie.

Biatlonista z Letohradu svého úspěchu dosáhl díky tradičně nadprůměrnému běhu a také výkonu na střelnici. Šlesingr sice chyboval hned na první položce, pak už ale střílel čistě a útočil na stupně vítězů.

"Neběželo se mi nijak extra dobře, ale pomohlo mi, že jsem dvě poslední kola byl v kontaktu s Raphaelem Poiréem, který startoval půl minuty za mnou," uvedl Šlesingr.

Juniorský mistr světa z roku 2002 svým vystoupením překvapil i svého osobního trenéra a reprezentačního asistenta Vlastimila Vávru: "Na závěrečném soustředění v Idre se Michal při střelbě trápil. Ještě v neděli při kontrolním závodě minul sedm z dvaceti terčů a už jsem si s ním skoro nevěděl rady," řekl Vávra.

Změna nastala po příjezdu do dějiště Světového poháru. "V tréninku byl najednou jako vyměněný. Zřejmě je to dáno i tím, že zde méně fouká než v Idre, a tak se zklidnil," dodal Šlesingrův kouč.

Na třetím místě figuroval český závodník až do doby, kdy jako jeden z posledních protnul cílovou pásku obhájce triumfu v SP Björndalen. Suverénně nejlepší běžec mezi biatlonisty sice dvakrát minul na druhé střelbě, přesto dokázal bezchybného Němce Andrease Birnbachera porazit o 14,3 sekundy a získat 64. triumf v seriálu v kariéře.

S odstupem více než půl minuty za vítězem skončil další Němec Michael Greis, trojnásobný olympijský vítěz z Turína. Čtvrtý Šlesingr vyhrál běžecký souboj s Norem Halvardem Hanevoldem a za Björndalenem zaostal o minutu a deset sekund.

Vedle Šlesingra dnes v prvním závodu ročníku dosáhli na body také další dva Češi:
Tomáš Holubec a Jaroslav Soukup, kteří se zařadili na 17. a 18. místo.

Mistr světa z této trati Roman Dostál kvůli čtyřem minutým terčům na poslední střelbě klesl čtyři příčky za bodovanou třicítku, Ondřej Moravec a Zdeněk Vítek skončili v šesté desítce.

V Östersundu pokračuje v dalších dnech program Světového poháru sprinterskými závody a následnými stíhačkami.

Výsledky - individuální závod na 20 km:
1. Björndalen (Nor.) 51:38,6 (2 tr. minuty), 2. Birnbacher -14,3 (0), 3.
Greis (oba Něm.) -32,7 (1), 4. Šlesingr (ČR) -1:10,4 (1), 5. Hanevold
(Nor.) -1:17,4 (1), 6. Čerezov (Rus.) -1:31,7 (0), 7. Poirée (Fr.) -1:41,2
(2), 8. Ferry (Švéd.) -1:45,7 (1), 9. Rösch (Něm.) -1:46,1 (1), 10. Pinter
(Rak.) -1:46,2 (0), ...17. Holubec -3:08,7 (1), 18. Soukup -3:28,5 (2), 34.
Dostál -4:52,9 (4), 53. Moravec -6:04,7 (4), 55. Vítek (všichni ČR) -6:08,5
(6).

Norský suverén Ole Einar Björndalen vyhrál úvodní závod SP v biatlonu sezony 2006/2007.

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)