Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Je to jako děsivé sci-fi. Odeberte hned Rusům mistrovství, vyzval Hamza

  12:25
Ruskou kauzu je nutné řešit okamžitě, s jasně vymezenými tresty. Už včera bylo pozdě. S razantním vyjádřením k nejnovějším zprávám o dopingu ruských biatlonistů vystoupil v Novém Městě na Moravě předseda českého svazu Jiří Hamza. Podporu nachází i u činovníků dalších zemí.

Jaký bude trest pro Rusy? Biatlon řeší krizi. | foto: AP

Objevující se detaily o druhé zprávě McLarenovy komise přenesly nyní úsilí Jiřího Hamzy i dalších biatlonových funkcionářů z utajených zákulisních jednání na veřejnost.

„Nastal čas, abychom řekli otevřeně svůj názor. Přijde mi děsivé, co jsem četl. Připadalo mi to jako sci-fi, že někdo vymezí státní prachy na takové věci,“ prohlásil Hamza v Novém Městě na mimořádném setkání s novináři o faktu, že v Rusku byl doping špičkových sportovců řízen státními strukturami.

„Nejde jen o biatlon, ale o celý sport. Rozhodně se od toho jako Češi nechceme distancovat. Vidíme, že biatlonová unie IBU se předtím k tomuto problému postavila strašně vlažně. Přesto, že jsme všichni tušili, že tato aféra se bude stupňovat.“

Český svaz navrhuje v prvé fázi odebrat Rusku všechny mezinárodní biatlonové akce, které mu byly přiděleny, počínaje Světovým pohárem v Ťumeni a mistrovstvím světa juniorů v Ostrově v současné sezoně - a včetně světového šampionátu v Ťumeni 2021.

Co by tedy nyní mohlo následovat?

„Napíšeme dopis na vedení IBU s tím, že s dosavadním postupem nesouhlasíme a chceme, aby se přijala patřičná opatření. Jestli to pak exekutiva vyslyší, je už druhá věc,“ vysvětluje Hamza.

Český biatlonový svaz nemá pravomoc zásadně ovlivnit samotné rozhodnutí, které exekutiva Mezinárodní biatlonové unie vydá, je jen jedním z členů. „Ale ta aféra je tak rozjetá, že si neumím představit, že před ní někdo strčí hlavu do písku. Když čtete v McLarenově zprávě jména olympijských medailistů... mám z toho fakt hrozně blbý pocit,“ říká šéf českého biatlonového svazu.

Zvrácená logika biatlonu: místo trestu vyznamenání

Asociace zimních sportů MOV jednomyslně doporučila nepřidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska, dokud tato země neprokáže, že má funkční antidopingový systém.

Tuto rezoluci podpořil i prezident biatlonové unie IBU Anders Besseberg. Přesto takřka vzápětí biatlonisté přiřkli Tjumeni pořadatelství mistrovství světa! více

Mezinárodní biatlonová unie už svolala na příští čtvrtek mimořádné zasedání v Mnichově, kde se mají její bossové usnést, jaký bude další postup vůči Rusku. Tuto informaci potvrdil také prezident IBU Anders Besseberg, který už mezitím z Nového Města odcestoval.

„Snad se celá kauza zase nepřikryje tím, že jakékoliv změny musí schválit až další kongres,“ doufá Hamza.

Podle předsedy českého svazu největší chyba nastala, když IBU nerespektovala doporučení Asociace zimních sportů pod hlavičkou MOV, které bylo přijato během letních her v Riu. Podle něj by se neměly přidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska až do doby, než v Rusku budou přijata patřičná opatření proti dopingu.

Jak na to IBU zareagovala? Její prezident Besseberg o necelý měsíc později doporučil delegátům kongresu, ať pro světový šampionát v Ťumeni 2021 hlasují. A oni hlasovali, alespoň potřebných 25 funkcionářů z 25 zemí tehdy pro světový šampionát v roce 2021 zvedlo ruku.

„Hledaly se tehdy možnosti, aby Ťumeň mohl zůstat nadále ve hře a výsledkem je tahle ostuda. Otáčelo se to na tom, že Asociace zimních sportů doporučila budoucí akce do Ruska nepřidělovat. A oni přišli s tím, že kandidaturu podali už předtím, což mi přišlo úplně směšné,“ vysvětluje Hamza.

Protikandidáty Ťumeně byly slovinská Pokljuka a Nové Město na Moravě, ale Rusové získali celkem 25 hlasů, zatímco oba protikandidáti dohromady jen 23 (Pokljuka 13, Nové Město 10).

Pokud dojde na opakované volby, Hamza není stoprocentně přesvědčen, že by do nich Nové Město vstoupilo. „Možná bychom se dohodli s Pokljukou a počkali si třeba až na rok 2023,“ naznačuje. „Pro nás je teď nejdůležitější mít u nás alespoň třikrát za olympijský cyklus Světový pohár.“

Takový je v souvislosti s Českem i návrh technické komise IBU, který však musí teprve potvrdit exekutiva IBU. Nové Město by se mělo vrátit na pohárovou scénu v poolympijské sezoně 2018/2019.

„Ale rázem může být ve hře i Světový pohár, který měli Rusové pořádat v příštím olympijském roce,“ dodává Hamza.

Manažer biatlonistů Jiří Hamza doma v Hnanicích na Znojemsku po návratu z...

Jiří Hamza

Stupňující se tažení proti Ťumeni a ruskému svazu není rozhodně pouze českou iniciativou. „I norský, kanadský, americký svaz a některé další se vyjádřily jasně,“ dodává Hamza.

Názory na současnou krizi si nyní v Novém Městě vyměnil se šéfem IBU Andersem Bessebergem.

„Mé názory zná pan Besseberg dostatečně. Naše vztahy nejsou nějak vřelé. On cítí, že naše česká federace si jde vlastní cestou, a to cestou dost přímou, což se v zákulisí občas moc nenosí, že se názory vyjadřují otevřeně. Asi si kolem krku nepadáme a nikdy ani nebudeme. Názorově jsme se dost střetli už na kongresu.“

Hamza poukazuje, že IBU je nyní rozpolcené.

„Furt se hraje taková ta západní a východní karta. Dál od Košic o trestech pro Rusy nikdo nechce slyšet a propaganda, která v Rusku funguje dokonale, také říká, že se tam vlastně nic neděje, ač tam v tom jede tisíc jejich sportovců. Když jsem to četl, jako by na mě dýchl komunistický syndrom doby NDR a SSSR, kdy vyhlašovali poručíme větru dešti. Najednou je to jako v době jako mezi válkami, sport se tam používá k propagandě. Přijde mi, že v Rusku k tomu znovu používají nástroje všeho druhu.“

Ambice Ruska jsou každopádně v poslední době v biatlonu stále větší, podpořit je chtějí Rusové i „dodáním“ jednoho z velkých sponzorů IBU.

„Předtím nehráli tak silnými kartami,“ říká Hamza. „Dneska to zase všechno sešikovali a na posledním kongresu panovala atmosféra ve stylu čtrnácti bývalých ruských republik pohromadě. A k tomu přilepili takové ty, co ani nevěděly, co se na tom kongresu projednává.“

Připouští, že případný trest, ať už v podobě odebrání mezinárodních akcí nebo případně i dalších kolektivních trestů a pokut pro ruskou federaci může dopadnout také na některé nevinné ruské sportovce.

„Nepředpokládám, že v jejich nároďáku dopovali úplně všichni. Speciálně u Antona Šipulina se neočekává, že v těch zprávách bude figurovat. Ale coby IBU musíme proti velkému počtu jejich pozitivních sportovců, krytých státem, zaujmout jednoznačné stanovisko. Odebrání šampionátů je prvním logickým krokem. Pak nastanou ty další, pokud se chceme očistit.“

Fourcade zváží bojkot Světového poháru

Francouzský biatlonový šampion Martin Fourcade pohrozil bojkotem Světového poháru, pokud Mezinárodní biatlonová unie (IBU) do ledna v dopingové kauze Ruska nezaujme nekompromisní postoj. Dvojnásobný olympijský vítěz to řekl norské televizi NRK při aktuální zastávce seriálu v Novém Městě na Moravě.

"Pokud unie nemá k vyřešení problémů dostatek odvahy, musí být aktivní sami sportovci," prohlásil suverén nové sezony, jenž vyhrál pět z dosavadních šesti závodů včetně čtvrtečního sprintu na Vysočině.

Podle zveřejněných podrobností z dopingové zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena patří k podezřelým ruským sportovcům 31 biatlonistů a další běžci na lyžích. To potvrdili i zástupci příslušných federací IBU a FIS.

"Rozhodně to není tak, že by se jednalo o jednoho nebo dva. A pokud se do ledna nic nestane, požádám své kolegy z Německa, Norska, Česka, zkrátka všechny, aby nestartovali," prohlásil osmadvacetiletý obhájce křišťálového glóbu.

O nutnosti zaujmout k aféře jasný postoj jsou přesvědčeni i další sportovci, nechtějí ale všechny Rusy předem házet do jednoho pytle. Fourcade, stejně jako například norský veterán Ole Einar Björndalen, chtějí napřed vidět jasné důkazy.

"Pro mne jsou všichni čistí, dokud nejsou usvědčeni," řekl Björndalen, rekordman mezi biatlonisty. "Pokud je ale jen deset procent z toho (McLarenovy zprávy) pravda, je to katastrofa," dodal dvaačtyřicetiletý Nor.

V individuální posuzování sportovců doufá i Rus Anton Šipulin. "Já jsem čistý. Doufám, že z toho nebude zákaz startu pro celou zemi. Snad k tak strašlivému konci nedojde," řekl stříbrný muž čtvrtečního sprintu na tiskové konferenci v Novém Městě.

(ČTK)

Program Světového poháru v biatlonu 2020/2021

Biatlonová sezona 2020/2021 startuje v sobotu 20. listopadu ve finském Kontiolahti a skončí v neděli 21. března závody v Oslu. Nové Město na Moravě hostí Světový pohár od 11. do 14. března. Celkové vítězství obhajují Johannes Bö z Norska a Dorothea Wiererová z Itálie.

28. 11. - 21. 3. (program závodů)
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Sto milionů za asfalt v Brně? Asi je na severu výrazně levněji, rýpli si Mostečtí

Sto milionů korun za nový asfalt brněnského Masarykova okruhu? Konkurenční Autodrom Most se téhle cifře diví. Stejně...

Česko - Slovensko 2:0, postup mezi elitu, góly dali Souček s Ondráškem

Čeští fotbalisté zvládli poslední zápas roku proti Slovensku a postoupili do nejvyšší divize evropské Ligy národů. V...

Sparta - České Budějovice 2:4, kolaps nedávného lídra, hosté vyhráli poprvé

Sparťanští fotbalisté po bezchybných šesti kolech totálně vypadli z role. Po minulé jasné porážce v Plzni inkasovali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Na úvodní závod Světového poháru biatlonistů zamíří české hvězdy i nováčci

Čeští biatlonisté vstoupí do nového ročníku Světového poháru v plném složení. Na úvodní dva díly seriálu do finského...

PROGRAM: Mistrovství světa biatlonistů v Pokljuce v roce 2021

Světový šampionát v biatlonu v roce 2021 hostí slovinská Pokljuka. Program odstartuje ve středu 10. února smíšenou...

U brány do Top 10. Nesmíme si omezení připouštět, říká před zimou Davidová

Premium Celkem čtyřicet sedm dní. Tak dlouhý čas stráví někteří čeští biatlonisté v kuse mimo domov. Až do Vánoc. Nejprve na...

V Novém Městě by se mohly konat závody Světového poháru rovnou dva

Žádný. Anebo jeden, či dva. Na tolik podniků Světového poháru v biatlonu se v příštím roce mohou těšit diváci v Novém...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...