České biatlonistky začaly čtvrté, skončily deváté. Štafeta patří Francii

Markéta Davidová (vlevo) předává štafetu Veronice Vítkové během závodu v Ruhpoldingu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

19 2019
Poprvé v sezoně a poprvé po 25 letech v Ruhpoldingu slaví ženská štafeta Francie triumf v závodě Světového poháru Česká čtveřice Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková nenapodobila třetí příčku z Oberhofu a obsadila konečné 9. místo.

Francouzské kvarteto Simonová, Bescondová, Braisazová, Chevalierová zvítězilo takřka ve stylu start - cíl, aniž by v jejich týmu byl jediný slabší článek. Druhé Norsko zaostalo o 11,5 sekundy, domácí Němky o 23,4 sekundy.

A Češky?

Euforie z Oberhofu se v dalším německém středisku neopakovala.

Zažily opět jednou divoký závod nahoru - dolů.

Jeho výsledkem je po 7. místě v Hochfilzenu a senzačním 3. místě v Oberhofu tentokrát devátá pozice v cíli. „Chtěli jsme trošku víc,“ uznal i asistent kouče Jiří Holubec.

Spolehlivá Eva Puskarčíková předávala po úvodním úseku se ztrátou pouhých 19 sekund jako čtvrtá.

Jessica Jislová, která nahradila v sestavě Lucii Charvátovou, se však na druhém úseku se dvěma dobíjeními propadla až na 14. místo, přestože se vyvarovala trestného kola.

Na vině byl především její až 20. běh na úseku.

„Věděli jsme, že po nemoci nemá Jessica právě top formu, ale ta běžecká ztráta byla rapidní,“ přiznal Holubec do mikrofonu ČT Sport. Jislová přesto podotkla: „Cítila jsem se lépe než ve sprintu a musím říci, že dnes jsme měly i skvělé lyže.“

Ještě hůře bylo Češkám po třech dobíjených ranách Markéty Davidové při položce vleže. Sice ani ona nemusela na trestné kolo, ale opouštěla střelnici až jako osmnáctá. Šlo o první rány mimo terče v podání Davidové v letošních ženských štafetách.

Biatlonistky mění sestavu. Štafetu pojedou s Jislovou místo Charvátové

„Chyby na spoušti jsem nedělala, spíš to bylo jinak nastřelené,“ přemýšlela. „Potom jsem se během snažila zachránit, co se dalo.“

Výrazný vzestup vzhůru začal její čistou stojkou. Na trati předbíhala jednu soupeřku za druhou a předávala devátá.

Na svém úseku předvedla Davidová druhý nejrychlejší čas, o 18 sekund pomalejší než Norka Eckhoffová, ale lepší než například Francouzka Braisazová či Němka Preussová.

Finišmanka Veronika Vítková na chvíli posunula Češky na sedmou příčku, zvládla úsek s jediným dobíjením vstoje a s desátým běžeckým časem, ale neodolala tlaku Slovenky Kuzminové a Bělorusky Krjukovové.

Právě Anastázia Kuzminová si vedla na závěrečném úseku skvostně a vytáhla Slovensko ze 16. dokonce až na 6. místo.

Třetí ženská štafeta sezony skončila vítězstvím třetí různé země.

V prosinci v Hochfilzenu vyhrálo kvarteto Itálie před Švédskem a Francií. Před týdnem v Oberhofu potom bylo obsazení stupňů vítězů zcela odlišné: 1. Rusko, 2. Německo, 3. Česko.

Nyní nastal po Itálii a Rusku čas Francie.

Start ženského štafetového závodu v německém Ruhpoldingu.

Start ženského štafetového závodu v německém Ruhpoldingu.

Jak se vše odehrálo

Jistota Puskarčíková. Pět terčů při ležce zlikvidovala za 27 sekund, jen o čtyři sekundy pomaleji než vedoucí rychlopalkyně Wiererová, a úvodní ležku opouštěla Eva Puskarčíková jako šestá s minimální ztrátou. Po stojce, při které jedenkrát dobíjela, si polepšila na pátou příčku, 14 sekund za vedoucím duem Simonová - Wiererová.

Na chvíli čtvrté. Simonová poslala Francii do druhého úseku na první pozici těsně před Itálií. Puskarčíková se ve svém třetím kole rychle prosmýkla kolem Ukrajinky Merkušinové a přivezla štafetu na velmi dobrém 4. místě o 19 sekund za Francií a 5 sekund za třetím Norskem. Na svém úseku předvedla první členka české štafety sedmý běžecký čas, jen 10 sekund zaostala za nejrychlejší (ale zle střílející) Američankou Eganovou.

Galapředstavení Francouzek. Po stojce druhého úseku se na čele osamostatnila Francie díky čisté Bescondové, naopak Italka Sanfilippová musela dvakrát opravovat a Norka Tandrevoldová třikrát. Na druhé místo se propracovalo Slovensko.

Propad. Jessica Jislová dle očekávání běžecky ztrácela, už v prvním kole ji předstihly Němka Dahlmeierová a Slovenka Paulina Fialková. Čistou ležkou se opět na chvíli dostala před ně, ale ve druhém kole se propadla až na 9. místo. Vestoje dvakrát dobíjela a najednou byla až třináctá se ztrátou 1:28 minuty. Ta ještě narostla až na 1:50 minuty, Jislová předávala čtrnáctá.

A zase ta Gontierová. Na třetím úseku Braisazová při ležce ještě navýšila francouzský náskok, rázem vedla o 31 sekund před Němkou Preussovou, kterou poté vystřídala na druhé pozici superrychlá Norka Eckhoffová. Nešťastnicí štafety se stejně jako v Oberhofu stala Italka Gontierová - dvě trestná kola! Poljaková trestným kolem pokazila medailové ambice Slovenek.

Ach, ta ležka. Davidová se sice ve svém prvním kole posunula na 12. místo, ale při ležce poprvé v ženských štafetách této sezony chybovala. Tři dobití znamenaly sestup na 18. místo s mankem 2:16 minuty. Hlídaná čistá stojka (za 36 sekund) ji vynesla na 16. místo. Načež ve třetím kole po trati letěla, předstihla sedm soupeřek a předávala devátá.

Markéta Davidová (uprostřed) na střelnici v závodě štafet v Ruhpoldingu.

Markéta Davidová (uprostřed) na střelnici v závodě štafet v Ruhpoldingu.

Nedotknutelné Francouzky. Do posledního úseku byly karty rozdány následovně: 1. Francie, 2. Norsko +14,1 sekundy, 3. Německo +27,... 9. Česko +2:13. Finišmanka Chevalierová pak při ležce navýšila francouzský náskok před Roeiselandovou na 21 sekund.

Není co řešit. Při závěrečné stojce jistila Anais Chevalierová s jednou opravou zasloužený triumf své štafety, zvlášť když za ní Roeiselandová dobíjela dvakrát a Hermannová třikrát.

Sedmé a nakonec deváté. Vítková v prvním kole vytáhla Češky na sedmou příčku před Kanadu a Estonsko. Po bezchybné ležce odjížděla osmá za rychle pálící Rakušankou Hauserovou, v průběhu 2. kola si však pohoršila na devátou pozici. Ta jí posléze po stojce s jedním dobitím patřila i v cíli.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo)

Ženy - štafeta 4x6 km

1. Francie (Simonová, Bescondová, Braisazová, Chevalierová) 1:09:27,7 (0 tr. okruhů + 4 dobíjení), 2. Norsko (Solemdalová, Tandrevoldová, Eckhoffová, Olsbuová Röiselandová) -11,5 (0+7), 3. Německo (Hinzová, Dahlmeierová, Preussová, Herrmannová) -23,4 (0+9), 4. Švédsko -1:29,0 (0+9), 5. Rusko -1:46,2 (0+14), 6. Slovensko -1:57,6 (1+7), ...9. ČR (Puskarčíková, Jislová, Davidová, Vítková) -2:22,2 (0+7).

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Česko - Německo 5:1. Hokejisty poslal do semifinále Voráček

Čeští hokejisté slaví čtvrtfinálový triumf nad Německem.

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Byly to možná větší nervy, než se čekalo. Čeští hokejisté se přesto po čtyřech letech radují z...

Kudy vede cesta přes Německo. Hokejisty nesmí opět ovládnout strach

Čeští hokejisté slaví gól proti Švýcarsku, který vstřelil kapitán Jakub Voráček...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když se dozvěděl, že kromě předpokládané výzvy ze zámoří se objevila reálná možnost vyfasovat i na...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí...

Kanada - Švýcarsko 3:2P. Obhájcům stříbra utekl postup o vteřinu

Kanaďan Mark Stone slaví vyrovnávací branku proti Švýcarsku.

VIDEO Švýcarští hokejisté byli blízko vyřazení favorita ve čtvrtfinále mistrovství světa, jenže o těsné...

Další z rubriky

ANKETA: Davidová, Krčmář, nebo někdo jiný? Zvolte biatlonistu sezony

Česká biatlonistka Markéta Davidová se raduje po vytrvalostním závodě v...

Zažila suverénně nejlepší sezonu kariéry a také absolutně nejlepší sezonu ze všech českých...

Střelkyní kola v Oslu je Puskarčíková. Soutěž Zlatá trefa zná vítěze

Eva Puskarčíková během prvního úseku ženské štafety na mistrovství světa v...

Nejlepší střelkyní posledního kola Světového poháru biatlonistů je Eva Puskarčíková. Česká...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

POD SKALISTÝMI HORAMI. Česká biatlonistka Markéta Davidová při štafetě v...

V neděli 1. prosince odstartuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce...

Najdete na iDNES.cz