Po dvou letech na stupních vítězů. Biatlonistky dojely ve štafetě třetí

13 2019
České biatlonistky v netradičním složení dojely ve štafetě v Oberhofu na třetím místě. Přitom kvarteto Charvátová, Vítková, Davidová a Puskarčíková ještě v polovině závodu figurovalo na dvanáctém místě a na kontě mělo jedno trestné kolo. Vynikající výkon na posledních dvou úsecích zajistil reprezentantkám nejlepší týmový výsledek za poslední dva roky.

V průběžném pořadí figurovaly na druhém místě.

ONLINE

Závod jsme sledovali podrobně.

To Lucie Charvátová bravurně zvládla úvodní položku celého závodu a na trať se vydávala za vítězkou čtvrtečního sprintu i sobotní stíhačky Italkou Vittozziovou.

Pak ale přišla zastávka vestoje, jedno trestné kolo a výsledkový propad na čtrnáctou příčku.

„Nejsem na tom dobře běžecky. Zatáhla jsem se běžecky, kdy jsem chtěla stačit nejlepším. Asi jsem šla přes hranu. Tělo už mě vestoje neposlouchalo,“ hodnotila pro Českou televizi Charvátová.

SP v Oberhofu

Přehled všech závodů

Třetí místo ženské štafety bylo nejlepším výsledkem českých biatlonistů ve čtvrtém podniku Světového poháru 2018/2019. Zde je přehled všech závodů.

Čtvrtek 10. ledna
Sprint ženy

Pátek 11. ledna
Sprint muži

Sobota 12. ledna
Stíhací závod ženy
Stíhací závod muži

Neděle 13. ledna
Štafeta ženy
Štafeta muži

Jenže české biatlonistky se do boje o stupně vítězů vrátily.

Veronika Vítková předvedla solidní střelbu - při dvou zastávkách potřebovala pouze dva náboje navíc. Ač štafety v elitní desítce chybovaly a propadaly se průběžným pořadím, pomalejším běžeckým výkonem posunula Vítková českou štafetu jen o dvě příčky.

Na 12. místě přebrala štafetu Markéta Davidová.

A 22letá slečna díky vynikajícímu běhu a bezchybné střelbě poskočila na čtvrtou pozici.

Před posledním úsekem tak Puskarčíková ztrácela na třetí Francii šest sekund. Páté Švýcarsko zaostávalo o půl minuty.

Po sedmé střelbě už česká reprezentantka okupovala třetí příčku. Duo na čele se vzdálilo na rozdíl minuty, čtvrtá Ukrajinka Merkušinová zaostávala o třicet sekund.

Fotogalerie

Netradičně finišující Puskarčíková tak osamocena pádila na poslední střelbu. Zatímco Ruska Jurlovová-Perchtová se posunula na první pozici a běžela pro vítězství, Němka Herrmannová musela na dvě trestná kola. Do závěrečného okruhu tak vjížděla po boku Puskarčíkové. 

Ze čtvrté příčky se za nimi dotírala Norka Eckhoffová.

Do cíle zbývalo 500 metrů.

Tehdy už slavily ruské biatlonistky. 

Ruská biatlonistka Jurlovová-Prechtová dovezla štafetu v Oberhofu na prvním...
Ruské biatlonistky slaví vítězství ve štafetě v Oberhofu.

Když se náhle do cílové rovinky přihnala Denise Herrmannová. A těsně za ní právě třetí Puskarčíková. Norka finiš nedotáhla a rezignovala.  

České biatlonistky tak zopakovaly téměř dva roky starý výsledek ze Světového poháru v Pchongčchangu, který se konal v březnu 2017.

Jak se vše odehrálo

Pády, pády, pády. Husté chumelení krátce po startu výrazně trápilo biatlonistky. Ještě na stadionu se na zem svaly dvě závodnice na zadních pozicích, sjezd v hlubokém sněhu nezvládla Rakušanka Hauserová, která dokonce zlomila pažbu a ztěžka se vracela do závodu.

Nejrychlejší Charvátová. To byla rychlopalba! Na první položce vleže se trápily Francouzka, Ruska, Němka nebo Švédka. Česká reprezentantka trefila za 27 sekund všechny terče, byla nejrychlejší a z druhé příčky běžela za Italkou Vittozziovou.

Rakouský konec. S novou zbraní se Lisa Hauserová neseznámila. Zatímco všech 21 štafet už opustilo střelnici, Rakušanka ještě nevypálila jediný náboj. Nepomohlo ani přivolání rozhodčího, později už biatlonistka závod vzdala.

Běžecká ztráta. Vittozziová české biatlonistce okamžitě pláchla a osamostatnila se na čele. Charvátová ještě náročný sjezd, ve kterém často přicházely pády, zvládla na druhém místě, poté se ve skupince pronásledovatelek přesunula na čtvrté místo.

Střelecká loterie

Jak si vedly nejlepší štafety na střelnici?

1. Rusko 0+8
2. Německo 2+10
3. Česko 1+6
4. Norsko 0+9
5. Francie 3+15
6. Slovensko 3+11
7. Švédsko 2+14
8. Ukrajina 2+7

Trestné kolo. Položku vestoje Charvátová ale nezvládla. Při velkém poryvu větru se trápily všechny biatlonistky. Charvátové nestačily tři náhradní náboje, jeden terč minula a společně s Francií a Ruskem musela Češka na trestné kolo. Vítkové nakonec předala na 13. místě.

Střídání na čele. První položka druhého úseku nabídla obrovské množství chyb. Na trestné kolo musela první Itálie, znovu Francie nebo Švédky. Naopak do čela se posunula štafeta Spojených států, Bulharska a Německa.

Tragédie pro Itálii. Osm nábojů nestačilo při čtvrté střelbě Italce Gontierové, aby trefila některý z pětice terčů. Biatlonistka, která přebírala štafetu na prvním místě, tak kroužila pět trestných kol a propadla se až na samostatný chvost.

Německé vedení. Franziska Hildebrandová na druhém úseku upadla. Jenže nezahálela, okamžitě se oklepala, na střelnici trefila bez problémů všechny terče a uhnízdila se na první příčce. Tu až do šesté střelby držela Preussová, jenže přišly dvě střelecké chyby a na první příčku se posunula Ruska Kuklinová.

Německá biatlonistka Franziska Preussová ve štafetě v Oberhofu.
Německá biatlonistka Karolin Horchlerová ve štafetě v Oberhofu.

Skvělá Davidová. Běžecky na druhém úseku nestačila pouze na Francouzku Braisazovou. Markéta Davidová k výborném běhu přidala výtečnou střelbu, když za neustálého sněžení trefila bez jediného dobíjení všechny terče. Českou štafetu posunula z dvanácté příčky na průběžné čtvrté místo.

Drama na závěr. Vynikající střelba Puskarčíkovou vynesla na třetí příčku, po poslední střelbě dokonce běžela po boku druhé Hermannové. Cílovou fotobuňku nakonec proťala těsně za domácí reprezentantkou. A především před dotírající Norkou Eckhoffovou.

Za zvuků Vltavy. Když hlasatel v Oberhofu četl jména čtveřice českých biatlonistek, zněla z reproduktorů věhlasná skladba Bedřicha Smetany. Lucie Charvátová, Veronika Vítková, Markéta Davidová a Eva Puskarčíková po dvou letech opět přicházely na stupně vítězů.

SP v biatlonu v Oberhofu - štafety

Ženy (4x6 km):

1. Rusko (Pavlovová, Vasilevová, Kuklinová, Jurlovová-Perchtová) 1:18:46,3 (0 trestných okruhů + 8 dobíjení), 2. Německo (Horchlerová, Hildebrandová, Preussová, Herrmannová) -33,5 (2+10), 3. ČR (Charvátová, Vítková, Davidová, Puskarčíková) -36,7 (1+6), 4. Norsko -50,6 (0+9), 5. Francie -1:08,4 (3+15), 6. Slovensko -2:45,0 (3+11).

Autor:

MS v biatlonu 2019 v Östersundu (Švédsko)

Světový šampionát biatlonistů 2019 hostí švédský Östersund od 7. do 17. března. Předchozí MS 2017 pořádal rakouský Hochfilzen, kde dominovala Němka Laura Dahlmeierová s pěti zlatými medailemi. Dařilo se i Čechům: Gabriela Koukalová získala zlato (sprint), stříbro (vytrvalostní závod) i bronz (stíhačka). Ondřej Moravec skončil druhý ve vytrvalostním závodě.

Markéta Davidová, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Michal Krčmář, Johannes Bö, Martin Fourcade, Dorothea WiererováMS ve sjezdovém lyžování, Sport 2019

Nejčtenější

Úžasný závěr a Böův osmý triumf v sezoně. Moravec dojel patnáctý

Norský biatlonista Johannes Bö přijíždí do cíle hromadného závodu v Ruhpoldingu.

Na rozdíl od ženského odpoledního závodu, v tom mužském měl český tým zastoupení. A to hned...

Úspěšný boj. Plíšková je v osmifinále Australian Open, slaví i deblistky

VÍTĚZSTVÍ. Česká tenistka Karolína Plíšková se raduje z postupu do osmifinále...

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenistka Karolína Plíšková prošla v Melbourne do osmifinále. Na úvodním grandslamu sezony postupuje...

Berdycha čeká boj s historií. Skolí český rek Španěla Nadala?

Tomáš Berdych na lavičce během 2. kola Australian Open.

Melbourne (Od našeho zpravodaje) Od návratu Tomáše Berdycha na kurty neutekl ani měsíc a českého habána už zase čeká srážka s...

Suverénka Shiffrinová dál válí, Ledecká bere v super-G šestnácté místo

Česká lyžařka Ester Ledecká sviští po trati super-G v italském středisku...

Třetí start v Cortině d'Ampezzo proměnila ve třetí hodnotný výsledek. Česká lyžařka Ester Ledecká...

České biatlonistky začaly čtvrté, skončily deváté. Štafeta patří Francii

Markéta Davidová (vlevo) předává štafetu Veronice Vítkové během závodu v...

Poprvé v sezoně a poprvé po 25 letech v Ruhpoldingu slaví ženská štafeta Francie triumf v závodě...

Další z rubriky

České biatlonistky začaly čtvrté, skončily deváté. Štafeta patří Francii

Markéta Davidová (vlevo) předává štafetu Veronice Vítkové během závodu v...

Poprvé v sezoně a poprvé po 25 letech v Ruhpoldingu slaví ženská štafeta Francie triumf v závodě...

Biatlonistky mění sestavu. Štafetu pojedou s Jislovou místo Charvátové

JE TO TAM. Třetí místo v závodu štafet v Oberhofu oslavují Lucie Charvátová...

Pravidlo, že úspěšná sestava se nemění, neplatí před sobotní štafetou žen u českých biatlonistek....

Štvrtecký: Aby se mi nerozklepaly nohy, střílel jsem radši rychle

Jakub Štvrtecký ve štafetě v Ruhpoldingu.

Je zatím nejpříjemnějším překvapením sezony v mužské biatlonové reprezentaci. Jakub Štvrtecký,...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER SMĚNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz