Od becherovek k Super Bowlu. O 15 letech biatlonového zázraku na Vysočině

PŘED PLNÝMI TRIBUNAMI. Biatlonistky při hromadném závodu v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

19 2018
Markéta Davidová vzpomíná, jak předloni zažila v Novém Městě svůj premiérový Světový pohár: „To bylo obrovský. Vyšla jsem z buňky a uslyšela, jak tam 30 tisíc lidí křičí. Tak jsem hned zase zalezla, protože jsem z toho byla úplně na větvi.“

Tehdy přišlo na sobotní závody dokonce 35 tisíc diváků a za čtyři dny jich bylo celkem 123 500.

Kanadský kouč Matthias Ahrens přirovnal v roce 2016 zdejší Světový pohár k Super Bowlu. Norský ostrostřelec Johannes Thingnes Bö hovořil o nejbláznivějších kulisách své kariéry. A francouzský suverén Martin Fourcade s vážnou tváří sděloval: „Jsem hrdý, že jsem mohl závodit v takové atmosféře.“

I letos, navzdory tomu, že požárníci kvůli novým bezpečnostním předpisům snížili kapacitu areálu na 28 tisíc diváků denně, očekávají pořadatelé více než 100 tisíc fanoušků.

Vítejte ve Vysočina Aréně.

Vítejte na největším biatlonovém stadionu světa.

Od čtvrtka bude počtvrté v historii hostit Světový pohár. Doslova každý z biatlonistů se sem těší. A historky, jak se tento novoměstský biatlonový zázrak rodil, vyvolávají po letech úsměv na rtech.

„Když se do něčeho pustíte s Jurou Hamzou, musíte si zvyknout na někdy až nepředstavitelné šílenosti,“ říká Vlastimil Jakeš, dříve trenér žen a nyní ředitel závodů.

Už je tomu 15 let.

Pro biatlonové Nové Město na Moravě dvě nejdůležitější persony - vpravo...

VIZIONÁŘI. Pro biatlonové Nové Město na Moravě dvě veledůležité persony - vpravo šéf svazu Jiří Hamza, vlevo ředitel závodu Vlastimil Jakeš.

Tehdy se firma Jiřího Hamzy, kdysi závodníka v letním biatlonu a později předního basketbalového manažera, stala marketingovým partnerem areálu běžců na lyžích v Novém Městě. V časech, kdy se sem chodilo na Kateřinu Neumannovou a Lukáše Bauera.

On však v roce 2003 navrhl: „Udělejme tu z toho taky biatlonový areál.“

Nic od vás koupit nechceme

Sami čeští biatlonisté na něj poté hleděli s nedůvěrou. Při hlasování výboru svazu rozhodl jediný hlas. Po dlouhém váhání zvedl pro Hamzovu novoměstskou vizi ruku i předseda svazu Václav Fiřtík. Kdyby to neudělal, zdejší „Velký třesk“ by se ani nenastartoval.

V roce 2005 nechal Hamza vypracovat vizualizaci budoucího areálu. Při mistrovství světa v Hochfilzenu s ní zašli za šéfem mezinárodní unie IBU Andersem Bessebergem.

„Tady jednou uspořádáme mistrovství světa,“ řekli norskému funkcionáři.

Reakce? Nulová. „Vůbec to Besseberga nezajímalo. Nejspíš ty plány vyhodil do nejbližšího koše,“ vzpomíná Hamza.

Neodradilo je to.

V říjnu 2005 položili základní kámen areálu. V následujícím roce, aniž by byl stadion hotov, si usmysleli, že na kongresu IBU v Chanty Mansijsku budou kandidovat na mistrovství světa 2011.

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Těsně před odletem je napadlo: „Měli bychom vzít s sebou i nějaké dárky.“ Nakoupili tedy bedny s becherovkami a pivem. Před společným odletem delegátů na kongres - charterem z Mnichova - jim becherovky na letišti rozdávali.

„Připadali jsme si jako pašeráci nebo veksláci, jak jsme je tam roznášeli,“ usmívá se Jakeš. „Někteří lidé, třeba kanadská delegátka, nás vůbec neznali a ohrazovali se: ‚Ne ne, nic od vás koupit nechceme.‘ Ale během letu jsme se všichni seznámili.“

Pravda, na Sibiři poté přistáli mírně podnapilí pasažéři. Češi navrch uspořádali ještě večírek s plzeňským pivem, načež volební souboj s protikandidátem Chanty Mansijskem prohráli o pouhé čtyři hlasy.

Dnes hovoří o velmi šťastné prohře.

„Nestihli bychom mistrovství do roku 2011 připravit,“ tvrdí Jakeš. Navíc se zjevila noční můra prodělečného šampionátu lyžařů v Liberci 2009. „Takže zaplaťpánbůh, že jsme s kandidaturou na rok 2011 neuspěli. Mohlo by nás to zabít a finančně položit,“ říká Hamza.

Právě tehdy nastal v jejich uvažování zlom. „Po té počáteční divočině jsme začali biatlon dělat velmi profesionálně,“ tvrdí Hamza.

Byť prozatím v provizorních kulisách.

V areálu ještě nestál moderní dům, kde dnes sídlí zázemí závodů. „Přespávali jsme tu v dřevěném baráčku a kanceláře měli v buňkách. Ale nikdo si nestěžoval,“ vypráví Jakeš. Ta nepohoda je sbližovala.

„Při některých akcích to byl na buňkách také jeden velký mejdan. Snad i proto zůstal náš štáb lidí dodnes z 90 procent stejný. Lidi ten náš společný příběh oslovil,“ soudí Hamza. Jen výjezdní schůze v jeho hnanickém vinném sklípku si posléze sami zakázali. „Tam jsme se totiž byli schopní hádat až do rána.“

Proč je ta střelnice výš?

Jistě, dělali i chyby. Třeba v profilu stadionu. „Střelnice se vybudovala o něco výš, než byl zbytek stadionu. Prvních pět diváckých řad jsme museli rušit, protože z nich nebylo vidět,“ popisuje Jakeš.

Pořadatelé se modlí za počasí, biatlon může propršet

Památný byl též slavnostní večer po světovém šampionátu v letním biatlonu 2011. „Na Medlově kousek odsud jsme měli zamluvené prostory pro 500 lidí, ale provozní restaurace popletl data. Dorazili jsme tam, jenže všude u stolů seděli normální hosté. Pak jsme jim odnášeli talíře, aby už odešli. To byl ale trapas,“ prozrazuje Hamza.

Všechny tyto akce se pro ně staly generálkami pro vstup na nejzářivější scénu biatlonu při mistrovství světa 2013.

Během IBU Cupu 2011 se právě zde „proslavila“ i do té doby nepříliš známá Gabriela Soukalová. Před startem zjistila, že si nenalepila startovní čísla na stehna. Proto vyběhla na trať s 25sekundovým zpožděním.

„Potom jsem se už nebyla schopná soustředit,“ říkala. Při druhé položce tudíž zamířila na špatný stav a po zmatené manipulaci se zbraní jí v ní zůstal zásobník. Za což byla ze závodu diskvalifikována.

Ani během vánice, která zuřila před dvěma roky během  závodu světového poháru v...

VZPOMÍNKY NA MINULOST. Gabriela Koukalová během závodu světového poháru v Novém Městě na Moravě

O rok později začal se Soukalovou, Moravcem, Vítkovou a dalšími reprezentanty rovněž velký výsledkový boom českého biatlonu. Vysočina Aréna se v průběhu jejich závodů proměnila v hučící úl.

„Někdy chyběly i peníze na mzdy pro naše lidi,“ vrací se do pionýrských let Hamza. „Nikdo nám neřekl: Tady máte miliardu a dělejte si s ní, co chcete.“ V rámci úsporných opatření dokončovali spoustu staveb na poslední chvíli.

Ale obstáli.

Ze „zdravého jádra“, které se sešlo na počátku této jejich cesty, je opustil pouze Václav Fiřtík. V roce 2014 v 56 letech náhle zemřel.

Ještě předtím se někdejšímu šéfovi svazu plnily sny a v jeho očích se zrcadlilo velké dojetí.

Viděl strhující mistrovství světa v Novém Městě.

A viděl i pět českých biatlonových medailí na hrách v Soči.

Chtělo to blázna s vizí

Když Vysočina Aréna hostila Světový pohár poprvé, pořádali jej za 38 milionů korun. Nyní stojí 63 milionů. Požadavky mezinárodní federace i ceny narůstají. Hamza mezitím, co vypráví, vyřizuje faktury. Jakeš má na stole v kanceláři krabičku s müsli, aby v tom všem frmolu aspoň něco jedl.

„Až bude po všem, budu tak čtrnáct dní mrtvý,“ vykládá.

Momentka z tréninku biatlonistů v Novém Městě na Moravě

BRZY TO ZASE ZAČNE. Úterní večerní trénink biatlonistů v Novém Městě na Moravě

Přesto se do toho chtějí pouštět zas a znovu, plánují další Světové poháry, myslí si na mistrovství světa 2024.

„Tehdy, na začátku, by nikoho nenapadlo, že dojdeme až takhle daleko,“ prohodí Hamza u kotle tribun.

„Jo, chtělo to blázna s vizí,“ složí mu kompliment Jakeš.

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

1. 12. - 22. 3. (přehled závodů)

Nejčtenější

Trpišovský: Že je skoro hotovo? Vůbec. Doma musí být výkon lepší

Slávistický kouč Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci před zápasem v Kluži.

VIDEO Kluž (Od našeho zpravodaje) Do Prahy jeho tým veze výsledek, který dává velkou naději. Vítězství 1:0 v Kluži muselo Jindřicha...

V extralize není zájem o známá jména. Najdou práci Olesz a spol.?

Rostislav Olesz

Z hokejové extraligy se v novém ročníku možná vytratí pár známých jmen. Tři týdny před jejím...

O Ligu mistrů v barvách čínského partnera. Slavia nastoupí v zeleném

Trénink fotbalistů Slavie na hřišti rumunské Kluže.

Kluž (Od našeho zpravodaje) Slávističtí fotbalisté nastoupí do úvodního utkání play off Ligy mistrů na hřišti rumunské Kluži v...

Poražení uznali sílu Slavie. Šance jsou malé, ale zkusíme to, řekl kouč

Dan Petrescu, trenér CFR Kluž, během kvalifikace o Ligu mistrů.

VIDEO Uznali sílu soupeře, ale boj o Ligu mistrů vzdát nehodlají. „Nevím, jak postoupit. Ale vím, že v...

KOMENTÁŘ: Chceme vychovat šampiona! Jsou rodiče pomatenci?

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

VIDEO Vzdali se své firmy, která se zabývala zařizováním interiérů, aby se mohli naplno věnovat svým...

Další z rubriky

Šlesingr a Davidová jsou biatlonovými mistry republiky na kolech

Michal Šlesingr během mistrovství ČR v biatlonu na horských kolech

Mistry republiky v biatlonu na horských kolech se dnes v jabloneckém areálu Břízky stali...

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

POD SKALISTÝMI HORAMI. Česká biatlonistka Markéta Davidová při štafetě v...

V neděli 1. prosince odstartuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce...

Biatlonová královna: Lidi mě poznávají i v civilu. Začíná to být vážné

Markéta Davidová po vítězství v anketě o nejlepšího českého biatlonistu sezony.

VIDEO Loni získala cenu pro skokanku roku. Předtím ji dvakrát vyhlásili jako biatlonovou naději. Letos už...

Najdete na iDNES.cz