BIATLONOVÝ TÝM. Čeští biatlonisté (zleva) Ondřej Moravec, Michal Šlesingr,...

BIATLONOVÝ TÝM. Čeští biatlonisté (zleva) Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Gabriela Soukalová a Jaroslav Soukup už vyhlíží začátek letošní sezony. | foto: ČTK

Biatlonisté měnili trenéra i pažbu. Podaří se jim to i se statistikou?

  • 1
Gabriela Soukalová změnila před olympijskou sezonou trenéra. Její kolega Ondřej Moravec si musel na poslední chvíli pořídit novou pažbu na malorážku. Co se ještě změnilo u biatlonistů před olympijskou sezonou?

V tréninku na kolečkových lyžích vzal ze stojanu do ruky flintu, pohledem zamířil na střelnici a vtom - prásk! Ondřej Moravec ležel na zemi. Pažba malorážky, s níž posledních pět let objížděl biatlonové závody, byla vejpůl. "Moje blbost," přiznal. Zakopl totiž o vlastní vak s lyžemi u stojanu na malorážky.

A změna byla na světě.

Neplánovaná a nechtěná. Měnit pažbu je pro biatlonisty věc obzvlášť citlivá. "Jsou tam největší rozdíly, je s ní největší ladění," upozorňuje Jaroslav Soukup. Ten by se měsíc před začátkem sezony, jejímž vrcholem je zimní olympiáda v Soči, dobrovolně do změn nepouštěl. "Jsem konzervativní."

Moravec si poškozenou pažbu nechal slepit a od výrobce objednal kopii. V mezidobí vozil na trénincích v Oberhofu na zádech místo malorážky batoh.  Přivykáním na novou pažbu se nezatěžuje. "Dva tři tréninky a ani nebudu vědět, že je nová. Kromě vzhledu."

Mnohem větší změnu prodělala Gabriela Soukalová. Po vzoru atletky Zuzany Hejnové vsadila na přípravu s mužským týmem a trenérem Ondřejem Rybářem. "Bylo to srdeční rozhodnutí," říká.

Kouč žen Jindřich Šikola přiznává, že skousnout její rozhodnutí nebylo jednoduché. "Jako trenéra mě to mrzí, ale Gabča si vybrala tuto cestu. Nebylo v mých silách tomu zabránit."

Soukalové se tak život lehce změnil. Zvyká si na otevřenější styl konverzace, větší zátěž, nové tréninkové metody. "Naučila jsem se i víc odpočívat. Tvrdý trénink to vyžaduje. Jinak bych nepřežila."

Český biatlon v minulé zimě

Patnáctkrát na stupních vítězů v­závodech SP a na MS

Pět vítězství v závodech SP (4x Soukalová, 1x Moravec)

Bronz smíšené štafety a dvakrát 4.­místo Moravce na MS

Šesté místo Soukalové v SP celkově

Spolupracuje nově též s psychologem. Ubrala vedlejších aktivit, třeba ježdění na koni. A začala si psát tréninkový deník. "To jsem nikdy nedělala, to je u mě pokrok."

"Já bych trenéra neměnil," směje se Michal Šlesingr. S Rybářem pracuje už léta. I lyže, boty a malorážka zůstávají u zkušeného reprezentanta stejné. "Mám k nim důvěru. Vše funguje, jak má." Perfektně poskládané detaily hrají ve vypjatých momentech závodů mimořádnou roli. "Člověk pak nemá nic k řešení a vše je o ­jeho výkonu," říká Šlesingr.

Občas však na úpravy dojde. Změnou prošly i reprezentační kombinézy, na nichž přibylo logo nového partnera. Pro firmu Hamé už trojice Soukalová, Moravec a Šlesingr natočila i reklamní spoty.

V REKLAMĚ. Ondřej Moravec se představí v reklamě jednoho z partnerů českého...
V REKLAMĚ. Gabriela Soukalová se představí v reklamě jednoho z partnerů českého...
V REKLAMĚ. Michal Šlesingr se představí v reklamě jednoho z partnerů českého...

V REKLAMĚ. Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová a Michal Šlesingr (zleva) se představí v reklamě jednoho z partnerů českého biatlonového týmu.

Soukup si ještě loni nechal předělat lyžařské boty. Necítil ideálně patu. "Naštěstí se mi výrobce přizpůsobil a upravil to."

Jednu věc by však v nadcházející sezoně biatlonisté změnili rádi: statistiky. Dosavadní nejlepší české umístění na ZOH = 4. pozice Ivana Masaříka z Nagana 1998. Medaile žádná. Změní to Soči?

,

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)