Obviněn z dopingu nikdy nebyl, vyšetřován ano. I proto Šipulin končí

29 2018
Jsou to velmi emotivní chvíle. Snad pro každého sportovce. Často i těm nejodolnějším tečou slzy, třepotá se hlas. U Antona Šipulina nic z toho neplatilo. Nejlepší ruský biatlonista posledních let v úterý svolal v Moskvě tiskovou konferenci. Před hledáčky kamer a desítkami novinářů se posadil do televizního studia a zahořkle vyprávěl o naplánovaném konci biatlonové kariéry.

„Už nemám takovou motivaci, jako když mi bylo dvacet nebo pětadvacet let. Nehodlám dál mučit sebe ani fanoušky. Lepší bude odejít teď než končit daleko za medailovými pozicemi.“

Olympijský vítěz a mistr světa se v sobotu loučí ve 31 letech při exhibici na fotbalovém stadionu v Gelsenkirchenu.

Ověnčen řadou úspěchů, ale i dopingových oplétaček. Nejprve ta nejčerstvější. V polovině prosince byl Šipulin společně s dalšími čtyřmi reprezentačními kolegy vyslýchán rakouskou policií. Vyšetřování se týká světového šampionátu v Hochfilzenu 2017. Na něm Rusové – i se Šipulinem – získali zlato ve štafetách. Ač definitivní verdikt stále nepadl, výslech byl pro ruského bohatýra posledním podnětem k biatlonovému konci.

„Nikdy jsem neporušil pravidla. Vždy jsem absolvoval s čistým svědomím všechny dopingové testy,“ hájí se neustále Šipulin.

Po zlatu ve štafetě v Soči 2014 gratuloval Šipulinovi i prezident Putin.

Po zlatu ve štafetě v Soči 2014 gratuloval Šipulinovi i prezident Putin.

A teď ta nejrozporuplnější. V biatlonovém zákulisí se o něm mluvilo jako o muži, který je se státním dopingovým programem, který vrcholil na domácí olympiádě v Soči 2014, spojován neprávem. „Na druhou stranu podle toho, co v Rusku probíhalo, je naprosto bizarní si myslet, že byli v Soči ruští sportovci, kteří by v tom nějakým způsobem nefigurovali,“ má jasno český biatlonista Michal Šlesingr.

Právě Češi, již hlasitě táhnou proti ruskému dopingu, Šipulinovi vytýkali, že nikdy „nešil do vlastních řad“.

Šlesingr po propuknutí ruského dopingového skandálu, do kterého je zavlečeno asi tisíc sportovců, nahlédl do neveřejného spisu Světové antidopingové federace (WADA). Mezi třemi stovkami reprezentantů, kteří byli na seznamu moskevské laboratoře, jež skladovala čisté vzorky moči, figuroval i Šipulin.

„Pokud o sobě tvrdí, že je čistý, proč nevystoupil proti těm podvádějícím? Proč nekomentuje ruské kauzy? Proč neřekne: To by se dít nemělo?“ řekl v únoru v rozhovoru pro MF DNES Šlesingr.

Ruský biatlonista Anton Šipulin ovládl sprint v Kontiolahti.

Olympijské zklamání

Tehdy probíhaly olympijské hry vPchjongčchangu. A na nich Šipulin chyběl. „To je jeden z hlavních důvodů, proč končím,“ přidal na moskevské tiskovce.

Po zlatém úspěchu v Soči toužil medailovou sbírku podstatně rozšířit. Účasti pod pěti kruhy obětoval vše. Dokonce upozadil rodinu, která vždy byla na prvním místě před biatlonem. „Doufám, že náš tréninkový systém zafunguje,“ vyprávěl před startem olympijské sezony.

Fotogalerie

O pár měsíců později přišla obří rána: Šipulin klání sledoval pouze u televize, jelikož komise Mezinárodního olympijského výboru usoudila, že byl zapleten do ruského dopingového programu. K startu pod neutrální vlajkou nepomohlo ani odvolání.

A tak Šipulin zaúkoloval sestru Anastasii Kuzminovou, slovenskou reprezentantku. „Získej dvě medaile. Jednu pro sebe, druhou pro mě!“ O tři roky starší Kuzminová, ke které Šipulin odmala vzhlížel, úkol splnila. V Pchjongčchangu získala tři medaile.

Zklamání v něm ale setrvalo. Do letošní sezony vůbec nezasáhl. Potýkal se s virovým onemocněním. A čelil dalším dopingovým obviněním, která nazývá „honem na čarodějnice“.

Postupně klesala i Šipulinova důvěra v biatlon. I proto si pokračování ve sportu, kterému se věnoval patnáct let, nedokáže představit. „Chci si hlavně odpočinout,“ řekl Šipulin. „Věřím, že u sportu zůstanu.“

Autor:

Světový pohár v biatlonu 2019/2020

Biatlonová sezona 2019/2020 odstartuje v neděli 1. prosince ve švédském Östersundu a o čtyři měsíce později v norském Holmenkollenu vyvrcholí. Světový pohár se začátkem března vrátí do Nového Města na Moravě a vrcholem celé zimy bude únorové mistrovství světa v italské Anterselvě.

Giro d’Italia, Roland Garros, Liga mistrů, Evropská ligaMS v ragbysouhrn Sport 2019

Nejčtenější

Slavia zakončila sezonu výhrou v derby, Baník si zajistil páté místo

SLÁVA V EDENU. Slávističtí fotbalisté vystoupali na podium a začali křepčit s...

VIDEO Ještě baráž a kvalifikační utkání o Evropu a za týden už nekonečná sezona fotbalové ligy bude...

Temné chvíle šampiona Procházky. O prodané medaili, dluzích i sebevraždě

Martin Procházka v roli televizního spolukomentátora na mistrovství světa na...

Košice (Od našeho zpravodaje) Dal zlatý gól na hokejovém šampionátu ve Vídni. Na olympiádě v Naganu přihrál na jedinou finálovou...

Česko - Kanada 1:5. Postup do finále byl daleko, zbývá bitva o bronz s Rusy

Skrumáž před bránou Kanaďana Matta Murrayho, na kterého padá po souboji s...

VIDEO Bratislava (Od našeho zpravodaje) Jako by ty semifinálové bitvy byly zakleté... Čeští hokejisté v ní na mistrovství světa opět...

Rusko - Finsko 0:1. Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Finové se radují z postupu do finále mistrovství světa, v semifinále porazili...

VIDEO Prvním finalistou hokejového mistrovství světa se stali Finové, kteří v semifinále přehráli dosud...

Kanada - Finsko 1:3, Seveřané po osmi letech opakují bratislavské zlato

Radost, konfety, zlato, pohár. To vše si užívají finští hokejisté.

VIDEO Aktualizujeme Finští hokejisté získávají po osmi letech - opět v Bratislavě - zlaté medaile na mistrovství světa...

Další z rubriky

Vrátí se zpátky k biatlonu? Sedm otázek o Gabriele Koukalové

Gabriela Koukalová během tréninku v Östersundu

VIDEO Biatlonová reprezentace změnila složení realizačních týmů na příští sezonu, odejít museli šéf...

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

VIDEO Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na...

Střelkyní kola v Oslu je Puskarčíková. Soutěž Zlatá trefa zná vítěze

Eva Puskarčíková během prvního úseku ženské štafety na mistrovství světa v...

Nejlepší střelkyní posledního kola Světového poháru biatlonistů je Eva Puskarčíková. Česká...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz