San Antonio - Phoenix

San Antonio - Phoenix - Shaquille O'Neal z Phoenixu se snaží odpoutat Fabricia Oberta ze San Antonia. | foto: ČTK

V základní části NBA je dobojováno, play-off začíná v sobotu

• 183
New York - Středa 16. dubna byla v letošní sezoně basketbalové NBA posledním hracím dnem základní části. V bohatém programu (14 zápasů) bylo stále o co hrát - až souboje posledního dne určily, že už v prvním kole se v play-off utkají na Západě dva velcí rivalové a favorité na titul, San Antonio a Phoenix.
Cleveland - Detroit 74:84
Domácí nastoupili bez odpočívajícího LeBrona Jamese, který jen v civilních šatech sledoval, jak náhradníci Detroitu přehráli náhradníky Cavaliers. Nováček hostů Arron Afflalo nastřílel 15 bodů, Jason Maxiell jich přidal 13 a Rodney Stuckey 12. Detroit se v prvním kole play-off utká s Philadelphií.

V domácím týmu se konečně trochu střelecky chytil Wally Szczerbiak, který nastoupil v základní pětce a zaznamenal 18 bodů, Delonte West přidal 11 bodů. Domácí nechali odpočívat také Zydrunase Ilgauskase, Cavs se v prvním kole play-off utkají s Washingtonem.

Dallas - New Orleans 111:98
Jason Kidd zaznamenal 100. triple-double v kariéře (první od přestupu do Dallasu) a navíc měl klíčový podíl na rozhodující šňůře 30:8 ve druhé půli. Mavericks po výhře uhájili 7. místo v konferenci a v prvním kole play-off se tak utkají právě s New Orleans.

Kidd zaznamenal 27 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí, v historické tabulce triple-doublů je před ním jen dvojice Oscar Robertson a Magic Johnson. Jason Terry nastřílel 30 bodů, Dirk Nowitzki jich přidal 16 bodů a 12 doskoků, i když trefil jen 4 ze 16 střel z pole.

Josh Howard nastřílel 19 bodů, Brandon Bass přidal 13 bodů a 12 doskoků, za domácí zaznamenal David West 26 bodů, Chris Paul 20 bodů a 10 asistencí. Peja Stojakovič nastřílel 17 bodů, Bonzi Wells 16.

Indiana - New York 132:123
Mike Dunleavy si opět vyrovnal svůj osobní rekord 36 bodů a Indiana přestřílela New York, což pro hosty znamená 59. porážku v sezoně. To je vyrovnaný "rekord" klubu a další osud kouče Isiaha Thomase na lavičce Knicks zůstává nejasný.

Danny Granger nastřílel 26 bodů a jen těsně nedosáhl na 4. "třicetibodový" zápas v řadě. Troy Murphy zaznamenal 19 bodů a 12 doskoků a Indiana nastřílela své letošní bodové maximum.

Jamal Crawford nastřílel za hosty všech svých 25 bodů v první půli, ve druhé už se na hřišti neobjevil. Zach Randolph zaznamenal 23 bodů a 15 doskoků, bývalý hráč Pacers Fred Jones přidal 20 bodů.

Orlando - Washington 103:83
J. J. Redick nastřílel osobní rekord 18 bodů, Marcin Gortat si vylepšil svá osobní maxima na 12 bodů a 11 doskoků a Magic jasně přehráli další "play-off" tým v zápase, ve kterém oba týmy šetřily své opory.

Andray Blatche zaznamenal za hosty 20 bodů a 11 doskoků, Nick Young přidal 14 bodů. Darius Songaila, Roger Mason a Oleksiy Pecherov nastříleli po 10 bodech. V sestavě hostů se neobjevila trojice Gilbert Arenas, Caron Butler a Antawn Jamison, domácí stáhli v poločase ze hry Dwighta Howarda, Rasharda Lewise a Heda Turkogla.

Orlando se v prvním kole play-off utká se šestým nasazeným Torontem, Washington jako pětka čeká 4. nasazený tým Cleveland.

Charlotte - Philadelphia 115:109
Jason Richardson nastřílel 29 bodů, Emeka Okafor přidal 24 bodů a 9 doskoků a Bobcats zakončili sezonu výhrou, zatímco Philadelphia míří do play-off se šňůrou 4 porážek na svém kontě.

Za hosty nastřílel Willie Green 27 bodů, Andre Iguodala 24. Iguodala trefil tři trojky během tří minut a zhruba 2 minuty před koncem poslal Sixers do vedení 107:106. Maurice Cheeks ale i v koncovce "míchal" sestavou a hostům závěr nevyšel.

Philadelphia, která postoupila do play-off po třech letech, má tedy nakonec po základní části zápornou bilanci a do prvního kola proti Detroitu rozhodně nenastupuje v dobré pohodě - z posledních 10 zápasů sedmkrát prohrála.

Boston - New Jersey 105:94
Leon Powe nastřílel osobní rekord 27 bodů, přidal i 11 doskoků (6. double-double v kariéře) a lavička Bostonu přehrála New Jersey. Tony Allen nastřílel za domácí 18 bodů a Celtics zakončili sezonu se skvělou bilancí 66/16. V prvním kole play-off se utkají s osmým týmem Východu Atlantou.

Richard Jefferson nastřílel za hosty 24 bodů, Nenad Krstič přidal 13 bodů a letošní maximum 12 doskoků. Nets zakončili sezonu s bilancí 34/48 a poprvé od roku 2001 nepostoupili do play-off.

Kevin Garnett zaznamenal 8 bodů za 14 minut hry, Paul Pierce 7 z 17 a Ray Allen 3 body za 18 minut. Základní pětka Bostonu nehrála ani ve druhé ani ve čtvrté čtvrtině.

Miami - Atlanta 113:99
Jason Williams nastřílel 17 bodů, Mark Blount a Daequan Cook přidali po 16 bodech a nejhorší tým ligy zakončili sezónu výhrou. Utkání bylo možná posledním pro kouče Pata Rileyho na lavičce Heat.

Miami vyrovnal svou nejhorší bilanci v historii (15/67 dosáhlo v první sezóně své existence 1988/89) a Riley s majitelem Mickym Arisonem budou brzy diskutovat a budoucnosti týmu.

Sedm hráčů domácích nastřílel dvouciferný počet bodů - Ricky Davis zaznamenal 15 bodů, 9 asistencí a 7 doskoků, Earl Barron 13 bodů, Stephane Lasme 12 a Chris Quinn 11.

Za hosty nastřílel Josh Smith 20 bodů, Mike Bibby přidal 17 bodů a 5 asistencí, Zaza Pachulia a Salim Stoudamire nastříleli po 14 bodech. Atlanta postoupila do play-off poprvé od roku 1999, v prvním kole ji ale čeká nejlepší tým ligy Boston.

Minnesota - Milwaukee 110:101 po prodl.
Randy Foye nastřílel 10 ze svých 32 bodů (osobní rekord) v prodloužení a Minnesota (bilance 22/60) zakončila sezonu vítězně. Bucks naopak prohráli posledních 8 zápasů v řadě, včera jim nepomohlo ani vedení o 16 bodů ve třetí čtvrtině.

Andrew Bogut zaznamenal za hosty 24 bodů a 15 doskoků, nováček Ramon Sessions přidal osobní rekord 25 bodů a k tomu 14 asistencí. Milwaukee zakončili sezonu s bilancí 26/56 a hodně se mluví o možné výměně hlavního kouče Larryho Krystkowiaka.

Chicago - Toronto 107:97
Tyrus Thomas nastřílel letošní maximum 26 bodů, Aaron Gray si vylepšil osobní rekordy na 19 bodů a 22 doskoků a Bulls zakončili nevydařenou sezonu výhrou. Za hosty nastřílel T. J. Ford 18 bodů za 18 minut, Chris Bosh zaznamenal 8 bodů za 15 minut hry.

Toronto, které se jako nasazená šestka Východu utká v prvním kole play-off s Orlandem, šetřilo po většinu zápasu své opory.

Kouč Chicaga Jim Boylan se má dnes setkat s generálním manažerem Johnem Paxsonem a diskutovat o budoucnosti u týmu. Boylan dosáhl s týmem bilance 24/32, poté co ho v prosinci převzal od Scotta Skilese. Chicago (celkem 33/49) bude chybět v play-off po třech letech.

Houston - L. A. Clippers 93:75
Luis Scola zaznamenal 22 bodů a 10 doskoků a Houston si pojistil 5. místo v Západní konferenci, které znamená v prvním kole play-off souboj s Utahem. Náhradník Bobby Jackson nastřílel 15 bodů, Tracy McGrady sice trefil jen 2 z 11 střel, ale zaznamenal 11 asistencí. Houston má v posledních 24 domácích zápasech bilanci 22/2.

Corey Maggette nastřílel za hosty 22 bodů, Elton Brand přidal 18 bodů a 12 doskoků, Clippers ale prohráli s Houstonem už pětkrát v řadě a sedmnáctkrát z posledních 20 zápasů. Houston vyhrál 35 z posledních 43 utkání v základní části sezony, Clippers prohráli posedmé za sebou.

Denver - Memphis 120:111
Carmelo Anthony, který byl v pondělí zatčen za řízení pod vlivem alkoholu, zaznamenal 17 bodů a 6 doskoků a Denver poprvé za posledních 20 let dosáhl 50 výher v sezoně. Přesto to ale v nabité Západní konferenci stačí jen na 8. místo, takže ho v prvním kole play-off čekají nejvýše nasazení Lakers.

Nuggets vedli po třech čtvrtinách 99:84 a v poslední části hry už základní pětice do hry nezasáhla. Allen Iverson nastřílel 21 bodů, Kenyon Martin přidal 11 bodů a 10 doskoků za 24 minut.

Za hosty nastřílel Kyle Lowry 22 bodů, Hakim Warrick a náhradník Andre Brown přidali po 19 bodech.

San Antonio - Utah 109:80
Tony Parker zaznamenal 24 bodů a 12 asistencí a obhájci titulu si pojistili 3. místo v Západní konferenci, což znamená, že se v prvním kolem utkají se svým velkým rivalem Phoenixem. Tim Duncan zaznamenal 14 bodů a 11 doskoků, další čtyři hráči Spurs nastříleli dvouciferný počet bodů.

C. J. Miles zaznamenal za hosty 12 bodů, Mehmet Okur 11 a Carlos Boozer doskočil 10 míčů. Spurs měli v první půli úspěšnost střelby 72 % z pole a nastříleli za ni 65 bodů - tedy o bod více, než za celé utkání před dvěma týdny, kdy podlehli v Utahu 64:90. Utah se v prvním kole play-off utká s Houstonem.

Phoenix - Portland 100:91
Náhradník Sean Marks zaznamenal 16 bodů a 13 doskoků a Phoenix zakončil základní část vítězně, i když kouč D´Antoni brzy prostřídal své základní hráče, když se dozvěděl, že Spurs vedou proti Utahu v poločase o 26 bodů.

Steve Nash, Amare Stoudemire a Shaquille O´Neal vůbec nehráli ve druhé půli, Stoudemire tak zaznamenal "jen" 12 bodů za 18 minut hry a jeho šňůra 18 "dvacetibodových" zápasů skončila.

Golden State - Seattle 121:126
Hvězdný nováček hostů Kevin Durant si vylepšil své osobní rekordy na 42 bodů a 13 doskoků (první double-double v kariéře), jeho "kolega" Jeff Green přidal 27 bodů a Sonics zakončili sezonu druhou výhrou za sebou.

Utkání bylo možná poslední v historii Seattle Supersonics - už v tomto týdnu se bude rozhodovat o stěhování do Oklahoma City. Sonics navzdory výhře zakončili sezonu s nejhorší bilancí ve své historii (20/62), když dosáhli o 3 výhry méně než v premiérové sezoně 1967/1968.

Warriors (48/34) mají za sebou nejlepší sezonu od roku 1993/94, kdy dosáhli 50 výher, přesto nakonec nepostoupili do play-off. Jejich bilance je nejlepší, jakou měl kdy v historii tým, který nepostoupil do play-off.