Jan Veselý (uprostřed) se spolu s Rashardem Lewisem raduje z výhry Washingtonu...

Jan Veselý (uprostřed) se spolu s Rashardem Lewisem raduje z výhry Washingtonu nad Charlotte. | foto: AP

V souboji nejhorších Washington uspěl, Veselý už patří do první pětky

• 188
Český basketbalista Jan Veselý se znovu protlačil do základní sestavy Washingtonu a pomohl svému celku k premiérovému vítězství venku. V souboji dvou nejslabších celků NBA uspěli Wizards proti Charlotte Bobcats 102:99.

Další porážku utrpěli Detroit Pistons, tentokrát jednoznačnou proti Philadelphii 76ers 74:95 a v pořadí Východní konference se propadli až za Washington.

Los Angeles Lakers neuspěli v Milwaukee (89:100). New York Knicks se v útoku trápili i v Houstonu, podlehli 84:97.

Charlotte Bobcats - Washington Wizards 99:102

(26:26, 22, 32, 30:25, 21:19)

Charlotte: Mullens 23, Diaw 21 (+ 10 asistencí), Walker 20 (+ 11 asistencí a 10 doskoků), Thomas 13 (+ 10 doskoků). Carroll 13, Brown 4
Washington: McGee 22 (+ 10 doskoků a 5 bloků), Young 21, Booker 16, Wall 13 (+ 10 asistencí), Crawford 12, Lewis 10, Blatche 4, Veselý 2 (+ 5 doskoků, 4 asistence a 2 zisky), Mack 2

Jan Veselý ve svém 13. utkání v prestižní zámořské soutěži zaznamenal za 26 minut jen dva body (střelba 1/4), ale připojil pět doskoků, čtyři asistence a dva zisky.

Hostující celek vedl až o 12 bodů, ale domácí se v poslední části hry dotáhli. Washington zachraňoval Nick Young, který zaznamenal osm z 19 bodů svého týmu ze závěrečné čtvrtiny. A pak technický koš připsaný JaValemu McGee 41 sekund před koncem, poslední úspěch vůbec.

Bobcats se pokusili strhnout zápas na svou stranu trojkami Byrona Mullense a Matta Carrolla, na straně Wizards zahodil McGee dva trestné hody.

Charlotte, kterému chybí tahouni D. J. Augustin, Corey Maggette a Gerald Henderson, zahodilo 12 trestných hodů a podlehlo poosmé v řadě. Potěší jen triple-double pro nováčka Kembu Walkera, třetí v klubové historii.

Milwaukee Bucks - Los Angeles Lakers 100:89

(27:23, 24:20, 29:30, 20:16)

Milwaukee: Gooden 23, Ilyasova a Dunleavy po 15, Jennings 12, Livingston 11, Mbah a Moute 10, Delfino 7
Lakers: Bryant 27 (+ 9 asistencí a 8 doskoků), Bynum 15, Goudelock 13, Gasol 12 (+ 15 doskoků), Fisher 7

Kobe Bryant se blížil triple-double a střílel skoro s padesátiprocentní úspěšností (10/21), přesto to nestačilo na Milwaukee, kterému chyběli Andrew Bogut (dlouhodobé zranění kotníku) a Stephen Jackson (trest na jeden zápas za urážku rozhodčího).

Bryant alespoň překonal Jerryho Westa na čele klubové tabulky v počtu proměněných trestných hodů. Má jich 7 162. Na Kareema Abdul-Jabbara, nejlepšího Lakera co se týče proměněných střel z pole (ten v klubu z Kalifornie uspěl při 9 935 pokusech) chybí Bryantovi už jen 13 tref.

Houston Rockets - New York Knicks 97:84

(20:21, 33:25, 22:14, 22:24)

Houston: Budinger 19, Dragič 16, Hill 14 (+ 11 doskoků), Lee 14, Scola 12, Dalembert 7 (+ 14 doskoků)
New York: Stoudemire 23, Chandler 14 (+ 11 doskoků), Shumpert 11, Lin 9

Se ztrátou nejlepšího střelce se mnohem lépe vyrovnal Houston, zraněného Kevina Martina (a také rozehrávače Kyla Lowryho, kterému se tentokrát zle nedařilo), nahradila lavička. Chase Budinger, Goran Dragič a Jordan Hill vstoupili do zápasu jako střídající hráči, aby mu dominovali.

Knicks bez Carmela Anthonyho, léčícího hned několik neduhů, stříleli s osmatřicetiprocentní úspěšností, trojky měli 5/26, což je 19,2 procenta.

Rockets, kteří dominovali druhé a třetí části hry, mají nyní sérii devíti výher z deseti zápasů, celek z New Yorku je na tom přesně opačně - 1:9.

Philadelphia 76ers - Detroit Pistons 95:74

(24:14, 18:17, 27:22, 26:21)

Philadelphia: Williams 17, Brand 14, Holiday 13. Meeks a Turner po 12, Iguodala 10 (+ 10 doskoků a 10 asistencí). Young 8
Detroit: Monroe 16 (+ 10 doskoků), Daye 12, Stuckey 11, Knight a Maxiell po 9

Výkony Philadelphie po zranění dlouhánů Spencera Hawese a Nikoly Vučeviče sice mírně poklesly, ale na Detroit to stačilo. Pistons měli naději ještě na začátku druhé půle, když prohrávali "jen" 42:51, pak ale přišla bodová série Philadelphie 10:2, která zápas zlomila.

Domácí Andre Iguodala oslavil své 28. narozeniny nejen jasnou výhrou, ale také těsným triple-double. Pro mistra světa z roku 2010 je osmý v kariéře a čtvrtý v sezoně.

Phoenix Suns - Memphis Grizzlies 86:84

(24:16, 24:16, 15:24, 23:28)

Phoenix: Nash 21, Dudley 20, Gortat 13 (+ 12 doskoků), Morris 10, Hill 9
Memphis: Gasol 18 (+ 13 doskoků), Gay 18, Conley 15 (+ 10 asistencí), Allen 10, Speights 8

Memphis měl nedávno na kontě sedmizápasovou sérii bez prohry, teď pracuje na jiné šňůře: padl potřetí za sebou. V Phoenixu se poškodil promarněným prvním poločasem, který prohrál 32:48.

Přesto se šance na obrat objevily, tým znovu předvedl velký nápor a v poslední minutě srovnal na 84:84. Jenže 3,3 sekundy před koncem byl faulovaný domácí Jared Dudley a šestky proměnil. Na druhé straně střílel z velké dálky Mike Conley, zoufalou trojkou ale minul.

Phoenix měl bídnou střeleckou úspěšnost 36,4 procenta, takové číslo stačí k výhře jen vyjímečně. Memphis zakončoval o sedm procent lépe a měl jen o tři ztráty víc a o dva doskoky méně. Trefil však jen jedinou trojku ze tří pokusů, domácí měli pět tříbodových úspěchů.

Utah Jazz - Sacramento Kings 96:93

(27:26, 22:21, 29:20, 18:26)

Utah: Hayward 21, Miles 20, Jefferson 12, Harris 9, Burks a Favors po 8
Sacramento: Evans 31, Thompson, Fredette a Cousins po 14, Thomas 13, Salmons 7

Událostí večera v Salt Lake City byl návrat nováčka Jimmera Fredetteho do Utahu, ve kterém zářil v dresu univerzity BYU. Někteří fanoušci jej vybučeli, od jiných se dočkal ovací.

Fredette se málem stal hrdinou zápasu: Sacramento prohrávalo v koncovce o dva body, když necelých šest vteřin před koncem vystřelil za tři. Jenže netrefil ani obroučku a zůstal na na 14 bodech.

10. Memphis 19 10 9 52,6
11. Minnesota 19 9 10 47,4