Na zakončení v duelu s Clevelandem se pekelně soustředí  DeMar DeRozan z...

Na zakončení v duelu s Clevelandem se pekelně soustředí DeMar DeRozan z Toronta. | foto: Reuters

Basketbal mění sportovní bitvu o Toronto. Nad hokejem nyní vítězí

  • 7
Na místě, kde se v září na Světovém poháru sejdou ti absolutně nejlepší hokejisté planety, je nyní místo puku hitem míč. Vypadá to až svatokrádežně, že v Kanadě zapláli basketbalovou vášní - jenže oni si nemohou pomoci.

„Raptors jsou týmem nového Toronta. Města, co se rozvíjí; města plného imigrantů; města, o němž sníme,“ napsal The Toronto Star.

Klub s dinosauřím přízviskem zažívá časy, které by ještě nedávno i snílkům připadaly ambiciózní. Raptors hrají v NBA finále Východní konference a Cleveland s LeBronem Jamesem drží na stavu 2:2 na zápasy - jinými slovy jim k průniku do bojů o titul chybějí jen dvě výhry.

„Nehrajeme tuhle sérii proto, abychom si připsali jeden čestný triumf nebo odvrátili debakl. Hrajeme ji proto, abychom postoupili,“ řekl trenér týmu Dwane Casey.

A teď k tomu, jak to celé souvisí s hokejem, který mívá v Kanadě až punc náboženství, což v Torontu rozhodně platí.

Město u Velkých jezer s 2,6 milionu obyvatel je totiž jakousi pokusnou laboratoří toho, jak se mohou zaběhlé pořádky rychle změnit.

Výhra sněhové koule v pekle

Zaprvé: směr určují výsledky.

Raptors vedení hvězdným duem Kyle Lowry a DeMar DeRozan momentálně daleko převyšují svou teoretickou sílu. Tým dvakrát po sobě vyhrál divizi, poprvé v dějinách je mezi nejlepší čtyřkou NBA a ani to nemusí být konečná.

„Přitom nám proti Clevelandu dávali podobné šance, jako že sněhová koule neroztaje v pekle,“ raduje se kouč Casey.

To vše je v přímém protikladu s tím, jak matnou sezonu zase prožili hokejisté Maple Leafs; těší je leda možnost vybrat si jedničku letošního draftu, nejspíš „americký zázrak“ Austona Matthewse.

Jenže přichází zadruhé: jakkoli je úspěch určující, nejde pouze o něj.

Toronto se mění jako město. V Kanadě patří k rasově nejpestřejším a jeho zástupce v NBA to odráží mnohem lépe než ti, kdož nosí na legendárním dresu javorový list.

Raptors mají hráče šesti národností (USA, Kanada, Litva, Brazílie, Argentina, Kongo) a generálního manažera původem z Nigérie. Basketbal je výrazně levnější a navíc méně „elitářský“ sport než hokej.

Na Twitteru ještě Maple Leafs co do počtu sledujících nad Raptors těsně vedou (1,24 ku 1,1 milionu lidí), to na Facebooku už basketbal soka válcuje: na tlačítko „To se mi líbí“ kliklo u Raptors přes dva miliony lidí, u hokeje asi 1,3 milionu.

Jak se poměr (ne)změní v případě, až Maple Leafs konečně zažijí lepší časy?

Dále je správné upozorňovat i na to, o čem píše The Toronto Star. „Máme hodně problémů podobných tomu, co zažívají i jiná velká města Severní Ameriky,“ uvádí list. „Stále větší rozdíly mezi chudými a bohatými, rasové záležitosti, konflikty mezi menšinami a policií... Raptors nesymbolizují stav Toronta. Symbolizují ideál, ve kterém věci mohou fungovat.“

Trefný postřeh - vítězit na palubovce je o dost jednodušší než měnit svět. Raptors víc ani dělat nemohou. A svůj úkol zvládají výborně.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž