Phoenix - San Antonio: Nash obchází Parkera

Phoenix - San Antonio: Nash obchází Parkera - Steve Nash z Phoenixu se snaží obejít Tonyho Parkera ze San Antonia. | foto: Reuters

Spurs přestříleli Suns, vykročili vítězně

• 914
New York - Tým San Antonio Spurs dokázal vyhrát v prvním utkání finále Západní konference NBA na palubovce nejlepšího týmu základní části sezony Phoenix Suns 121:114 a ujal se vedení v sérii 1:0 na zápasy. Spurs rozhodli o výhře skvělým závěrem, když za poslední čtvrtinu nastříleli 43 bodů.
Finále Západní konference:

Phoenix(1) - San Antonio(2) - 114:121

Phoenix měl po celý rok nejlepší ofenzívu v lize, ale San Antonio už ho letos podruhé dokázalo porazit na jeho palubovce jeho vlastní největší zbraní - celkem 4 hráči hostů nastříleli 20 bodů a více, Spurs vyhráli poslední čtvrtinu 43:31 a ujali se vedení ve finálové sérii Západní konference 1:0 na zápasy.

Očekával se velký souboj ofenzívy domácích s nejlepší obranou v lize hostů, ale "nízké skóre" trvalo jen chvíli a San Antonio už v první čtvrtině nastřílelo 30 bodů (30:20). V poločase byl stav 55:49, a i když třetí čtvrtina vyzněla pro domácí, kteří dokázali změnit jedenáctibodový deficit v osmibodové vedení, nakonec se stejně radovali Spurs, kteří předvedli v poslední čtvrtině "střeleckou explozi."

V této části hry zazářil náhradník Brent Barry, který za 4.čtvrtinu nastřílel 13 bodů (3 trojky) a celkem nasbíral 21 bodů (osobní rekord v play-off), když trefil 5 z 8 trojek. Tony Parker nastřílel 29 bodů (13/22 z pole), Tim Duncan i přes zranění kotníku přidal 28 bodů a 15 doskoků. Manu Ginobili zaznamenal 20 bodů, 6 doskoků a 5 asistencí, když v poslední sekundě první čtvrtiny trefil trojku z poloviny hřiště.

Výborně hrál i Robert Horry (12 bodů a 7 doskoků) a lavička hostů díky němu a Barrymu přestřílela lavičku domácích 33:14. Spurs výhrou získali na svou stranu výhodu domácího prostředí - druhý zápas série se sice hraje v úterý znovu ve Phoenixu, ale poté se oba týmy přesunou ke dvěma soubojům v San Antoniu, kde měli Spurs letos vůbec nejlepší domácí bilanci ze všech týmů ligy - 38/3(!).

Domácím nepomohlo ani 41 bodů (13/21 z pole, 15/18 šestky) Amare Stoudemirea, který sice proseděl 8 minut z 1.čtvrtiny na lavičce se dvěma fauly, ale pak znovu řádil a ještě stihl překonat svůj letošní průměr ze zápasů proti Spurs, který činí téměř 40 bodů (!) na utkání. Spurs však znovu slavili úspěch s taktikou nechat Stoudemirea hrát a "odříznout" některé jiné hráče.

Steve Nash sice podal další výborný výkon a zaznamenal 29 bodů a 13 asistencí (12/22 z pole), dobrou střelbou se blýskl Jim Jackson (20 bodů a 8 doskoků, trojky 4/8), ale vůbec se neprosadil Shawn Marion (jen 3 body za 38 minut) a nedařilo se ani Quentinu Richardsonovi (7 bodů, trojky 1/5), což vzhledem k úzkému kádru Suns nedokázali nahradit. Celkem solidní výkon pivota Steven Huntera (9 bodů a 8 doskoků) nemohl stačit.

Phoenix v úvodu minul 10 střel za sebou a jeho 20 bodů za 1.čtvrtinu bylo vyrovnáním letošního minima za jednu čtvrtinu v play-off. Stoudemire dal za první část hry jen 2 body, ale ve druhé přidal dalších 18 a pomohl svému týmu snížit na 49:55. Ve třetí čtvrtině se domácí po velkém náporu dostali až do vedení 82:74, ale Spurs okamžitě kontrovali a další úsek hry vyhráli na přelomu 3.a 4.čtvrtiny 11:0.

V poslední části hry bylo skóre dost dlouho vyrovnané, ale když už se zdálo, že bude následovat dramatická koncovka, Barry trefil 2 trojky za sebou a Spurs odskočili na 106:98. Unavení Suns už neměli na zvrat sílu. San Antoniu se perfektně podařilo splnit hlavní bod taktiky pro úvodní souboj - za celý zápas povolili Suns jen 6 bodů z rychlých protiútoků...

čtvrtiny: 20:30, 29:25, 33:23, 32:43