Spurs a Lakers vedou v sériích 2:0

New York - Favorizované týmy San Antonia a L.A.Lakers zvládly i druhá domácí utkání a ujaly se v sériích prvního kola play-off vedení 2:0. Yao Ming sice překvapivě jasně přehrál Shaquilla O´Neala, ale Kobe Bryant přesto 36 body zařídil výhru Lakers nad Houstonem, za Spurs zářili proti Memphisu Parker a Duncan.
San Antonio - Memphis 87:70 (stav série 2:0)
(26:21, 20:14, 22:24, 19:11)

Hostující Grizzlies byli tentokrát nebezpečnějším soupeřem, a i když celý první poločas mírně prohrávali, krátce před koncem třetí čtvrtiny dokázali snížit náskok Spurs na jediný bod (54:55). Domácí ale drama odmítli - ještě dokonce třetí čtvrtiny zvýšili na 68:59 a poslední část hry zahájili drtivou šňůrou 14:0, která Memphis definitivně zničila a znamenala vedení 82:60.

Skvěle hrála dvojice Tony Parker - Tim Duncan, která dohromady nastřílela 50 bodů, ale velký podíl na rozhodujícím náporu měl Robert Horry, který se rozpomněl na své proslavené chvilky z play-off a dvěma trojkami srazil Grizzlies do kolen. Horry nakonec zaznamenal 14 bodů a 10 doskoků, když proměnil 6 z 9 střel (z toho trojky 2/3) - a s nadsázkou řečeno znovu přesvědčil, že sezona pro něho začíná až v play-off.

Parker proměnil 11 z 20 střel (trojky 4/6) a celkem zaznamenal 27 bodů a 7 asistencí, Tim Duncan přidal 23 bodů, 12 doskoků a 5 bloků v obraně, když proměnil 8 ze 14 střel. O ještě lepší statistický zápis ho připravilo 6 ztracených míčů a 7 zahozených trestných hodů (7/14). O výsledku zápasu rozhodla především skvělá obrana Spurs, která na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny nepovolila hostům téměř 11 minut ani jeden koš ze hry!

Za Memphis zaznamenal Pau Gasol 20 bodů a 11 doskoků, ale za druhou půli vstřelil jediný koš ze hry. "Hráli jsme s velkým nasazením, rozběhali jsme je a dařilo se nám i v obraně, ale ta šňůra ve čtvrté čtřvrtině nás zničila. Přestali jsme hrát tak jako v prvních třech čtvrtinách," zhodnotil včerejší zápas Gasol.

Na náporu ve třetí čtvrtině se 9 rychlými body podílel Mike Miller, kterému se dosud v sérii vůbec nedařilo, náhradník Bonzi Wells nastřílel 13 bodů a James Posey přidal 10 bodů. Grizzlies ale proměnili jedinou z 8 trojek, jejich celková úspěšnost střelby byla jen 37% a navíc doskočili o 20 míčů méně než San Antonio. Třetí zápas série se hraje ve čtvrtek v Memphisu.

18797 diváků

L.A.Lakers - Houston 98:84 (stav série 2:0)
(23:22, 21:24, 30:18, 24:20)

Lakers dovedli k druhé výhře v sérii Kobe Bryant a Karl Malone, kteří napravili své bídné střelecké výkony z prvního zápasu, kdy společně proměnili jen 7 z 33 střel (22%). Tentokrát ale Kobe "řádil" svým obvyklým způsobem, 17 bodů zaznamenal jen v klíčové třetí čtvrtině, kdy sám málem přestřílel celý tým hostů a celkem si na konto připsal 36 bodů (9/20 z pole, 16/17 trestné hody). Karl Malone přidal 17 bodů a 8 doskoků, když proměnil 7 z 12 střel.

Oba tak dokázali "zaskočit" za Shaquilla O´Neala, který zažil střelecky nejhorší zápas v play-off za celou svou kariéru - po celý zápas se potýkal s problémy s fauly, nedokázal se prosadit přes Yao Minga a nakonec za 33 minut zaznamenal pouhých 7 bodů a 7 doskoků (střelba 3/9 z pole, trestné hody 1/3). Yao sice také neměl nijak oslnivou úspěšnost střelby (8/19 ze hry), ale za 40 minut nastřílel 21 bodů.

Hostům nepomohl ani výborný výkon Steva Francise, který ve svém teprve druhém životním zápase v play-off zaznamenal triple-double: 18 bodů, 12 asistencí a 10 doskoků, když navíc získal 3 míče v obraně a udržel si úspěšnost střelby přes 50% (6/11 z pole). Rockets velmi dobře začali, Yao sice v úvodních 19 sekundách dostal dva bloky od O´Neala, ale potom už na něj Shaq nestačil, fauloval a musel na střídačku - Yao toho využil a za prvních 9 minut nastřílel stejně bodů jako v celém zápase č.1, tedy 10.

V poločase hosté ještě vedli 46:44, ale o výsledku se rozhodlo ve třetí čtvrtině, kdy domácí díky Bryantovi přehráli Rockets 30:18 - a to navzdory tomu, že O´Neal musel hrát se čtyřmi fauly, protože jeho náhradník Medveděnko si zranil achillovku. Po třech čtvrtinách byl stav už 74:64 pro Lakers a definitivní úder zasadil hostům náhradník Kareem Rush - jeho dvě rychlé trojky v úvodu poslední části hry totiž znamenaly vedení 85:69 a z toho už se Houston nevzpamatoval. Třetí zápas série se hraje v pátek v Houstonu.