UNIKÁ JIM. Míč na cestě do autu sledují Jan Veselý (uprostřed) a Martell

UNIKÁ JIM. Míč na cestě do autu sledují Jan Veselý (uprostřed) a Martell Webster z Washingtonu spolu s bostonským Brandonem Bassem. | foto: AP

Washington padl v Bostonu až po prodloužení, Veselý přišel o minuty

• 29
Basketbalisté Washingtonu Wizards napodobují úvod minulé sezony NBA. Také v letošním roce stále čekají na první výhru. Na palubovce Bostonu Celtics k ní však měli blízko, prohráli totiž až v prodloužení 94:100.

Český basketbalista Jan Veselý přišel oproti předchozím zápasům takřka o deset minut na hřišti, odehrál za Wizards 12 minut a 54 sekund. Doskočil pět míčů, ale vystřelil pouze třikrát a připsal si dva body.

Washingtonští se ve čtvrté části vyhrabali z jedenáctibodové ztráty, do prodloužení je dostal dvěma šestkami a následně i úspěšnou smečí Chris Singleton. V pětiminutovce navíc si vzal slovo další nečekaný hrdina: bostonský Brandon Bass zaznamenal pět bodů za sebou a zajistil klíčový náskok.

Vítěze provedla zápasem hlavní úderná čtyřka: Kevin Garnett je na 20 bodech a 13 doskocích, Rajon Rondo stihl 18 bodů a 14 asistencí, Jason Terry nastřílel 16 bodů a Paul Pierce připsal 15 bodů a 10 doskoků. Poražení našli tři šestnáctibodové - náhradníka Martella Webstera, navrátilce do sestavy Kévina Seraphina a nováčka Bradleyho Beala.

První ztrátu zaznamenali hráči San Antonia Spurs. Proti obraně Los Angeles Clippers se jim nevedlo, padli 84:106. V utkání prohrávali už o 28 bodů, a tak trenér Gregg Popovich nechal v poslední čtvrtině své největší osobnosti odpočívat. Za hvězdy byli tentokrát pivoti vítězů - Blake Griffin nasbíral 22 bodů a 10 doskoků, DeAndre Jordan 20 bodů a 11 doskoků.

Premiérový nezdar mají na kontě i hráči Milwaukee Bucks, doma nestačili na Memphis Grizzlies a prohráli 90:108. Klíčoví hráči Milwaukee, tedy Brandon Jennings a především Monta Ellis, se ke své hře dostali příliš pozdě. Dohromady proměnili jen 11 z 38 střel.

Čtvrtou porážku mají na kontě Los Angeles Lakers, tentokrát podlehli v Utahu tamním Jazz 86:95. Nepomohlo jim ani 29 bodů od Kobeho Bryanta a 19 od Dwight Howarda. Lakers stříleli s nizoučkou úspěšností 33,8 procenta.

"Jsme frustrovaní," přiznal po zápase trenér poražených Mike Brown, o jehož výměně se v zámoří čile spekuluje. "I já jsem frustrovaný, a to proto, že jsme nehráli to, co jsme si naplánovali."

Detroit prohrál i popáté

Už popáté od úvodu sezony neuspěli Detroit Pistons, v hale Sacramenta Kings si připsali těsnou porážku 103:105. Nepomohl jim ani triple-double podkošového hráče Grega Monroea - 21 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí. Sacramento rozložilo body na sedm dvouciferných střelců v čele s DeMarcusem Cousinsem (21 bodů a také 11 doskoků).

Miami Heat si doma hravě poradili s Brooklynem Nets, zvítězili 103:73. Dwyane Wade stihl 22 bodů, LeBron James přidal 20 bodů, 12 doskoků a osm asistencí. Úřadující šampioni tentokrát vsadili hlavně na defenzivu a svého kouče Erika Spoelstru zjevně potěšili. "Je fajn vidět další zápas, kdy jsme soupeře udrželi pod čtyřicetiprocentní úspěšností střelby. Dneska se kluci v obraně snažili," ocenil.

Andrea Bargnani se střelecky probudil a zaznamenal 25 bodů, DeMar DeRozan přidal 24, ani to však nepomohlo Torontu Raptors k výhře proti Dallasu Mavericks. Duel skončil 104:109. Celek z Texasu, kterému kromě Dirka Nowitzkého nově chybí i Shawn Marion, vedli Chris Kaman a O. J. Mayo. Oba se sešli na 22 bodech.

Prach zvlhl Hardenovi i Hornets

Jamesi Hardenovi po úvodních dvou zápasech za Houston Rockets vlhne prach, při porážce s Denverem Nuggets 87:93 nastřílel "jen" 15 bodů, ve vlastním týmu ho předčili Carlos Delfino (19) a Patrick Patterson (18 bodů). V celku soupeře pak byli lepší Ty Lawson s 21 a Kenneth Farried s 18 body, který přidal i 16 doskoků.

New Orleans Hornets zklamali diváky porážkou 62:77 s Philadelphií 76ers. V utkání spáchali 24 ztrát. 62 je nejnižší počet bodů, jaký Hornets kdy nastříleli, dosavadním minimem bylo 65 bodů. Při absencích Erica Gordona, Anthonyho Davise a Austina Riverse zaznamenal nigerijský reprezentant Al-Farouq Aminu 10 bodů a 16 doskoků.

Minnesota Timberwolves porazili Orlando Magic 90:75, když v zápase ani jednou neprohrávali a vybudovali si vedení až o 27 bodů. Střelcem zápasu byl rozehrávač vítězů Luke Ridnour s 19 body.

Gortat sahal po triple-double, Atlanta zázračně otočila

Trio David Lee (22 bodů a 14 doskoků), Stephen Curry (21 bodů) a Carl Landry (19 bodů) dovedlo Golden State Warriors k výhře 106:96 nad Clevelandem Cavaliers. V jejich dresu se činil Kyrie Irving (28 bodů), bez zraněných pivotů Andersona Varejaa a Tylera Zellera však nenašel u spoluhráčů dostatečnou podporu.

Phoenix Suns táhl k výhře 117:110 nad Charlotte Bobcats křídelník Shannon Brown, který proměnil všech šest trojkových střel a celkově si připsal 24 bodů. Marcin Gortat připojil 23 bodů, 10 doskoků a sedm bloků. Rozhodující statistikou jsou doskoky, Suns díky nim získali 50 míčů, Bobcats o 11 méně.

Indiana Pacers prohráli duel s Atlantou Hawks 86:89, přestože už vedli 83:69. Pak však přišla bodová série 18:0, která změnila hrdiny zápasu. Na klíčovém úseku se sedmi body podílel Jeff Teague, Kyle Korver zaznamenal dokonce osm bodů v řadě.