Souboj o druhé místo vyhrál Nymburk

• 19
Praha - Ve znamení souboje o druhé místo mezi Nymburkem a BVV ŽS Brno bylo předposlední, 31. kolo nadstavbové části Mattoni NBL. Stejně jako v dalších pěti případech se i v tomto utkání radoval z výhry domácí tým, který zdolal brněnské basketbalisty sedmibodovým rozdílem. V duelu dvou tradičních rivalů získala dva body Mlékárna Kunín, naopak Opava další porážkou potvrdila, že před rozhodující fází sezony není v optimální pohodě.

Skupina A1:

ECM Nymburk - BVV ŽS Brno 84:77 (19:20, 48:32, 71:58)

Hosté, kteří nastoupili bez dvou hráčů základní sestavy Svobody a Klimka, trefili za dvě a půl minuty tři trojky a vedli 11:6. Těsné vedení si udrželi až do konce první čtvrtiny, ovšem hned na začátku druhého hracího období Nymburk především zásluhou Johnsona s Whitfieldem otočil skore ve svůj prospěch a v 15. minutě po pětibodové šňůře Panáčka vedl 34:26. Po další šňůře 9:0 to bylo těsně před přestávkou již o patnáct bodů a i když se v poslední vteřině přesně trefil Křemen, pouze snižoval vysoké manko svého týmu na šestnáct bodů.

Úvod druhého poločasu sice přinesl náznak brněnského náporu (1:6), ovšem ten Nymburští protentokrát velmi rychle zažehnali a stále si drželi dvouciferný náskok. Utkání však zdramatizoval začátek poslední čtvrtiny. Během necelé  minuty stihli Černošek s Křemenem dvě trojky a snížili na 64:71. Po koši Wimmera pět minut před koncem už byl rozdíl pouze čtyřbodový, ale poté se ukázalo, co pro Nymburk znamená osoba Ashanteho Johnsona. Dvojkou a trojkou během jediné minuty vrátil svému týmu klid a i když basketbalisté BVV ŽS nedovolili svému soupeři výrazněji bodově odskočit, na vítězství ani tentokrát v Nymburku nedosáhli.

Střelci: Johnson 23 bodů a 13 doskoků, Whitfield 23, Novotný 10, Kubálek 8, Panáček 7, Ides 5, Vorlíček 3, Grepl 3, Votroubek 2 - Křemen 18 bodů a 10 doskoků, Benda 15, Pavlík 13, Wimmer 11, Černošek 9, Hájek 5, Němec 4, Gajdošík 2.
komentáře trenérů:
Miroslav Pospíšil (trenér hostů): Naše družstvo bylo oslabeno o Svobodu a Klimka, což se projevilo na hře. I když to nebylo příliš hezké utkání, jsem s výkonem družstva celkem spokojen.
Jiří Růžička (trenér domácich): Dnes podali hráči mnohem horší výkon než v Opavě, což mě mrzí. Špatná obrana většiny hráčů a zbytečně nervozní čtvrtá část se projevila na výsledku utkání.

TE Brno - SČE Děčín 88:75 (19:16, 41:36, 64:55)

Energetici si v úvodu zápasu vůbec nevěděli rady s dvojicí Kočvara - Hudeček a brzy prohrávali 15:8 (Kočvara i Hudeček po 6). V dresu Děčína však tentokrát zahrál výbornou partii Houser a také díky jeho trestným hodům 8 vteřin před koncem se hosté v první čtvrtině udrželi v kontaktu. Souboj o páté místo byl vyrovnaný až do 15. minuty (28:27), ovšem poté Triga zaznamenala osm bodů v řadě a vytvořila si devítibodový náskok. Z toho sice hosté ještě do přestávky umazali téměř polovinu, ale i nadále tahali za kratší konec.

Skore bylo i ve třetí čtvrtině poměrně dlouho vyrovnané, ale v jejím závěru se domácí hráči "utrhli", v průběhu závěrečného dějství zvýšili svůj náskok až na 75:57 a bezpečně získali dva body.

střelci: Kočvara 20 bodů a 16 doskoků, Vrubl 17, Machač 16, Hudeček 13, Mužík 12, Nachtigall 9, Skála 1 - Roberts 19 bodů a 11 doskoků, Houser 16, Garrett 11, Sitař 10, Prach 8, Soukup 6, Balík 3, Kiršbaum 2.
nejlepší hráč: Aleš Kočvara
Jiří Jandák (trenér domácich): Zbytečně chvílemi nervózní basketbal z naší strany, asi pod dojmem snahy zvítězit větším rozdílem než 21 bodů. Větší bojovnost a rozdělení střelby mezi větší počet hráčů rozhodlo.
Zdeněk Hummel (trenér hostů): Družstvo domácích si zasloužilo vítězství, hrálo daleko kolektivněji než my. Hlavní rozdíl byl v doskocích, tato činnost rozhodla.

Mlékárna Kunín - BK Opava 84:72 (26:22, 42:33, 70:55)

Po vyrovnaném úvodu (5. minuta 16:15) zaveleli domácí hráči k ofenzivě (24:15), ale Opava ještě do první krátké přestávky téměř srovnala krok. I když hosté ani jednou v prvním poločase nevedli, stále byli se soupeřem v kontaktu (14. minuta 33:30, 18. minuta 37:33).

Rozhodující náskok si Mlékárna vypracovala ve třetí čtvrtině, v jejímž průběhu zvýraznila své vedení až na patnáct bodů a v pohodě dokráčela k vítězství. S absencí Bobba se Kunínští vyrovnali, k výbornému výkonu se rozehrál Pelikán (ve 3. čtvrtině 7 bodů) a když Modr s Warrickem dvěma trojkami po sobě zvýšili již  na 55:39, Opavané nenašli až do konce zápasu na svého soupeře protizbraň.

střelci: Warrick 19, Pelikán 18, Bošnjak 16 bodů a 10 doskoků, Šebek 11, Modr 8, Welsch 7, Jurečka 3, Magnusek 2 - Sokolovský 15, Beneš 14, Stuchlý 13, V.Hrubý 9, Rajevac 8 bodů a 10 doskoků, Klapetek 6, Sucharda 4, Zdeněk 3.
střelba za 3 b.: 20/6:17/5
střelba za 2 b.: 48/25:44/21
trestné hody: 21/16:21/15
doskoky: 35:34
osobní chyby: 19:23
rozhodčí: Šedivý a Vyklický
nejlepší hráč: Fred Warrick