San Antonio přepisovalo rekordní záznamy

New York - Včerejší bohatý program v NBA přinesl několik velkých dramat (včetně 2 prodloužení), několik senzačních výsledků a také ukončení dvou dlouhých vítězných šňůr. Obhájci titulu Lakers po 7 vítězných zápasech v řadě našli přemožitele, když prohráli s Duncanovým San Antoniem 95:103 - tentokrát jim nepomohlo ani 44 bodům Kobeho Bryanta, který pokračuje ve své neuvěřitelné střelecké sérii. Naopak vítězná šňůra Spurs poskočila také už na 7 zápasů v řadě - a to vše na palubovkách soupeřů!!, což se ještě žádnému týmu v historii NBA nepodařilo.

L.A.Lakers - San Antonio 95:103
San Antonio má teď velmi těžký program, když včera hrálo už poosmé za sebou na palubovce soupeře a navíc mu kvůli problémům s kyčlí opět chyběl David Robinson.  Spurs však i přesto dokázali překonat další střeleckou "explozi" Kobeho Bryanta (už poosmé za sebou nastřílel přes 35 bodů!) a sedmou výhrou v řadě na hřištích soupeře (bez jediného domácího utkání mezi nimi) vytvořili historický rekord NBA. Hosté se jako obvykle opírali o hru vynikajícího Tima Duncana, který nastřílel 28 bodů a doskočil 20 míčů (z toho 10 v útoku) - výborně mu však sekundoval rozehrávač Tony Parker, který s velmi dobrou úspěšností nastřílel 24 bodů, přidal i 6 asistencí a podržel své mužstvo v klíčových chvílích.

První poločas byl velmi vyrovnaný, když opět "řádil" Kobe Bryant (24 bodů), ale ve třetí čtvrtině jako by mu přece jen trochu začaly docházet síly (6 bodů) a Spurs šli do vedení. V poslední čtvrtině vedli až o 13 bodů, a i když Bryant nastřílel dalších 14 bodů, často také chyboval a Lakers nedokázali náskok snížit na méně než 5 bodů. Bryantova úspěšnost střelby v druhé půli klesla pod 50% (celkem 19/41), navíc se tentokrát téměř nedostal na čáru trestných hodů - těch střílel jen 6 a z toho 4 proměnil. San Antonio letos nad Lakers vyhrálo všechny 3 vzájemné zápasy - v prvních dvou však nehrál Shaquille O´Neal, který včera zaznamenal 21 bodů, ale doskočil pouhých 5 míčů a zůstal ve stínu Tima Duncana.
Střelci: K.Bryant 44, S.O´Neal 21, Fisher 11 (Horry 15d.) - Duncan 28b. a 20d., T.Parker 24, S.Jackson 16, Willis 9b. a 10d.

Milwaukee - Detroit 96:86
Detroit má sice nejlepší obranu v NBA (která ho dovedla v posledních dnech k 6 výhrám v řadě), ale tentokrát to bylo překvapivě domácí Milwaukee, které zaskočilo svého soupeře výbornou zonovou obranu - přes ní nedokázali Pistons v poslední čtvrtině vstřelit téměř 7 minut jediný koš a ztratili dobře rozehraný zápas. Po koši výborně střílejícího Richarda Hamiltona totiž Detroit vedl ve druhé minutě poslední čtvrtiny 71:76, ale od té chvíle přišly totálně hluché minuty, které přerušil až Ben Wallace jednou šestkou 3 minuty před koncem. Domácí vyhráli tento úsek hry 16:0!, když v čele jejich náporu byl Michael Redd, který ve čtvrté čtvrtině nastřílel 10 bodů. Milwaukee vyhrálo už 13 zápasů z posledních 16, s Toni Kukočem v sestavě má letos bilanci 21/11, bez něj 6/12. Bucks téměř dosáhli svého obvyklého průměru 98,7 bodů na zápas, který je čtvrtý nejvyšší v celé lize - i bez Glenna Robinsona, který v létě odešel do Atlanty, je o 1,2 bodů na zápas vyšší než vloni.
Střelci: T.Thomas 21, Cassell 16, R.Allen 14, A.Mason 12b. a 14d., Redd 12 - R.Hamilton 28, Billups 17, Okur 15b. a 11d., C.Robinson 10

Toronto - Golden State 114:118 po prodl.
Mladý tým Jiřího Welsche opět překvapil - po Atlantě a New Yorku už potřetí za sebou vyhrál na palubovce soupeře. Skvěle hrál opět Antawn Jamison, který byl shodou okolností ihned po draftu v roce 1998 vyměněn z Toronta do Golden State za Vince Cartera - po dlouhý čas se považovalo rozhodnutí Warriors za totální omyl, ale letos to konečně vypadá, že trejd nebyl z jejich strany až tak špatný. Vince Carter se sice po zranění opět dostává do slušné formy (včera 20 bodů), ale včera ho jeho kolega z univerzity North Carolina jasně přehrál. Hosté měli možnost vyhrát už v normální hrací době - vedli po celé 3 čtvrtiny (až o 13 bodů), a i když v poslední čtvrtině přišel velký nápor domácích, hosty podržel 165cm vysoký náhradník Earl Boykins (13 bodů za poslední čtvrtinu) a Warriors ještě těsně před koncem vedli o 3 body. Gilbert Arenas však 2,5 s před závěrečným klaksonem fauloval nejlepšího střelce domácích Voshona Lenarda při pokusu o trojku a ten se z trestných hodů ani jednou nemýlil. V prodloužení ale Arenas napravil svůj faul šesti body a dovedl Golden State k výhře. Warriors mohou v neděli vyrovnat rekord klubu z roku 1969 čtvrtou výhrou v řadě na hřišti soupeře, ale v Minesotě to budou mít velmi těžké. Na palubovce se včera po delší době objevil i Jiří Welsch, bylo to ovšem jen na několik málo sekund.
Střelci: Lenard 26b. a 10d., Peterson 22, Carter 20, A.Williams 16b. a 10as., A.Davis 12b. a 14d. - Jamison 32, J.Richardson 25, Boykins 19, Arenas 15 (Foyle 13d.)

Indiana - Atlanta 98:97 po prodl.
Indiana má na své palubovce nejlepší bilanic ze všech týmů NBA a byla jasným favoritem. Tomu odpovídal i vývoj zápasu - ve druhé čtvrtině přišel nápor Pacers a ti si postupně vypracovali až dvacetibodový náskok (64:44 v polovině třetí čtvrtiny). Pak jako by se ale až příliš uspokojili a hosté v čele s Abdur-Rahimem začali dotahovat a dovedli zápas až do prodloužení. V něm zářil veterán a nejlepší trojkař historie Reggie Miller, který celkem nastřílel 26 bodů, z toho 7 trojek - 2 trojky si "ušetřil" na poslední minutu prodloužení ve kterém rozhodl o nejtěsnjší výhře svého tým. Při posledním útoku Atlanty se blýskl skvělým blokem Jermaine O´Neal, který nasbíral 16 bodů, 19 doskoků a 4 bloky.
Střelci: R.Miller 26, B.Miller 17b. a 14d., J.O´Neal 16b. a 19d., Tinsley 16b. a 12as., Artest 13 - Abdur-Rahim 21b. a 14d., G.Robinson 21, Terry 18, Ratliff 16b., 14d. a 9 bloků, Glover 13

Sacramento - Seattle 110:81
Domácí nastoupili sice znovu bez Chrise Webbera a také Geralda Wallace, ale po 7 týdnech se na palubovce objevil Bobby Jackson, který doléčil zlomeninu ruky (8 bodů za 18 minut). Domácí však byli o tolik lepší, že by snad mohli hrát s jakoukoli sestavou - už první čtvrtinu vyhráli 34:12 a po třech čtvrtinách to bylo dokonce 91:58! Celý tým Sacramenta famózně střílel a dokonce atakoval svůj historický rekord 65,4% střelby z pole - až ve čtvrté čtvrtině, kdy domácím už trochu chyběla motivace, nakonec klesl "jen" na zhruba 60%. Nejzajímavější individuální zápisy: Predrag Stojakovič proměnil 4 z 5 pokusů o trojku, Doug Christie nasbíral 9 asistencí už za první čtvrtinu!
Střelci: Stojakovič 24, Clark 18b. a 14d., Bibby 18, Christie 11b. a 13as., Divac a Turkoglu 10

New Jersey - Chicago 90:72
Loňským finalistům se v posledních dnech příliš nedařilo, ale Chicago hraje "venku" tak špatně, že si Nets mohli i bez Kenyona Martina celkem v pohodě spravit náladu. Ani včera nehráli nijak oslnivě, ale Bulls měli jen 33% z pole, ztratili 22 míčů a celá základní pětka nastřílela dohromady jen 38 bodů. Za New Jersey nastoupil po delší pauze Rodney Rogers (8b. a 11d.), místo Martina, kterého trápí bolesti kolena, nastoupil v základní pětce Brian Scalabrine, který nasbíral 8 bodů a 6 doskoků. Chicago má vůbec nejhorší bilanci v NBA na hřištích soupeře (2/27!), zajímavostí určitě je, že New Jersey letos zjevně svědčí pátek - v tento den za celý dosavadní průběh sezony ještě neprohráli (12/0).
Střelci: Kittles 21, Jefferson 20, Harris 13 (Kidd 12as., Rogers 11d.) - J.Rose a J.Williams 13, Chandler 12 (Marshall 11d.)

Minnesota - New Orleans 114:93
Minnesota má v poslední době skvělou formu a včera znovu dokázala, že tým zdaleka není jen Kevin Garnett - obrana soupeře se vždy soustředí nejvíce na Garnetta a střelce Wally Szczerbiaka, ale včera to byl "třetí vzadu" Troy Hudson, který dokonale zmrazil hosty z New Orleans. Hudson trefil 4 trojky už za první čtvrtinu, Timberwolves ji vyhráli 37:29 a nadále postupně zvyšovali svůj náskok - neprohráli ani jedinou čtvrtinu. Hosté zpočátku drželi krok díky výborně střílejícímu Wesleymu, ale postupně odpadali. Kromě Barona Davise jim tentokrát chyběl i P.J.Brown (rodinné důvody), domácí se naopak museli obejít bez Joe Smitha.
Střelci: Garnett 23, Hudson 22, Szczerbiak 18, Nestěrovič 11, Peeler a M.Jackson 10 - Wesley 21, Mashburn 19, Campbell 14, Moiso 11, Lynch 10b. a 10d.

Philadelphia - Orlando 99:98
Skvělý Tracy McGrady v týmů hostů měl tentokrát vydatnou podporu svého spoluhráče Mika Millera (33 bodů, 5 trojek) a Orlando bylo hodně blízko k tomu, aby prohloubilo trápení domácích. Ti sice po většinu utkání a téměř po celou čtvrtou čtvrtinu těsně vedli, ale v závěru se museli strachovat - McGrady trojkou 8,5 sekundy před koncem vyrovnal na 98:98, ale Allen Iverson byl při nájezdu pod koš faulován a jednou proměněnou šestkou rozhodl zápas. Domácí (bez MacCullocha a Montyho Williamse) mnohem lépe doskakovali (49:29), Orlando hrálo znovu bez Granta Hilla také Shawna Kempa, kterému sice už byl zrušen zákaz startu, ale nestihl se připojit k týmu včas, aby mohl nastoupit.
Střelci: Coleman 22, Iverson 20, Snow 17, Van Horn 15, K.Thomas 11, McKie 10 - McGrady 37, M.Miller 33, Vaughn 14

Memphis - Dallas 103:110
Favorizovaný Dallas to neměl proti Memphisu vůbec lehké, ale zachránil ho výbornou střelbou proti zóbové obraně Dirk Nowitzki, který proměnil 12 z 19 střel z pole. Dobrými výkony ho podpořili i oba další členové "Velké trojky" Finley a Nash, navíc oba pivoti hostů LaFrentz a Bradley nasbírali "double-double". Nejvyšší hráč ligy Shawn Bradley (229cm) navíc nastřílel klíčových 6 bodů svého týmu v řadě a Mavericks odskočili v koncovce ze stavu 98:100 na 99:106. Za domácí nastoupil po dlouhé době Michael Dickerson a za 17 minut nastřílel 7 bodů, naopak nehrál Gordan Giriček.
Střelci: Gasol 25, J.Williams 15, Person 14, Battier 11 - Nowitzki 31, Finley 29, Nash 16b. a 13as., LaFrentz 12b. a 14d., S.Bradley 12b. a 10d.

Houston - Miami 82:94
Houston se mohl na osmém místě v Západní konferenci opět o něco vzdálit dotírajícím Lakers, ale překvapivě zápas nezvládl. Hosté z Miami ho zaskočili výbornou střelbou (51,5%, domácí jen 32,9) a ani jednou v zápase neprohrávali - a to přestože hráli bez svého nejlepšího střelce Eddie Jonese. Dalším výborným výkonem se prezentoval nováček Caron Butler, který proměnil 8 z 15 střel z pole a 8 z 9 trestných hodů. Houston se v úterý v přímém souboji o 8.místo utká s Lakers a do sestavy by se po zranění ramena měl vrátit Glen Rice.
Střelci: Francis 27, E.Griffin 14b. a 12d., Yao a Mobley 10 - C.Butler 24, Best a M.James 15, M.Allen 14, House 12

Phoenix - New York 115:116
Se svými postupovými ambicemi do playoff včera hazardoval i Phoenix, jemuž sice skvěle zahrálo hvězdné trio Marbury, Marion, Stoudemire (dohromady 94 bodů!!), ale vůbec nezvládl obranu. Hosté měli mnohem vyrovnanější kádr (7 hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů) a v závěru je podržel Allan Houston. Ten sice trefil jen 4 z prvních 18 střel, ale v koncovce se čtyřikrát za sebou nemýlil a trefil i rozhodující koš 9,5 sekundy před koncem (113:116). Shawn Marion už jen trestnými hody snížil (115:116), a i když hostující Kurt Thomas minul oba trestné hody, domácí už v posledních sekundách koš nedali - Stephon Marbury si trochu pokazil svůj skvělý večer (43 bodů!) nepovedeným nájezdem a jeho střela úplně minula obroučku. New York vyhrál na trojky 2:13!
Střelci: Marbury 43, Marion 26, Stoudemire 25b. a 14d. - Houston 26, K.Thomas 24b. a 10d., Sprewell 17, Eisley 12, O.Harrington, Weatherspoon a Ward 11

Utah - Washington 109:77
Souboj devětatřicetiletých veteránů (a druhého s třetím nejlepším střelcem historie NBA) tentokrát zcela jasně vyhrál domácí Karl Malone nad Michaelem Jordanem - nutno však přiznat, že měl kolem sebe včera mnohem lepší tým než Jordan. Malone nasbíral 23 bodů a 11 doskoků, Jordan jen 11 bodů (střela 3/12) - oba však odehráli jen 29 minut, protože zápas měl tak jednoznačný průběh, že ho dohrávali náhradníci. Utah byl v prvních třech čtvrtinách ve všech činnostech jasně lepší a vedl až o 41 bodů! Domácí už měli konečně na lavičce kouče Jerry Sloana (po sedmizápasovém disciplinárním trestu za strčení do rozhodčího, hosté hráli znovu bez Jerryho Stackhouse (třísla).
Střelci: Malone 23b. a 11d., Kirilenko 20, Harpring 17, Padgett 13 (Ostertag 10d.) - Hughes 14, E.Thomas 12b. a 10d., Jordan 11