Pardubice odvrátily ostudu až v závěru

Praha - Až v úplném závěru rozhodli pardubičtí basketbalisté o svém triumfu nad posledním BBK Brno v 38. kole Mattoni NBL. Hosté vedli na východě Čech ještě čtrnáct minut před koncem o deset bodů, avšak k překvapení nakonec nedošlo. V dalším utkání Ostrava uhájila vítězství na hřišti USK a důležité dva body si připsal i Prostějov, který zdolal brněnský A Plus.

Synthesia Pardubice - BBK Ives Brno 94:90
(22:25, 48:48, 72:66)

Zápas čtvrtých Pardubic s posledním Brnem měl naprosto nečekaný průběh. Hosté totiž ještě čtrnáct minut před koncem po Majorošově třetí trojce překvapivě vedli 65:55! Trenér Jandák měl však v rotaci pouze šest hráčů, navíc Ridl s Wiednerem v té době hráli se čtyřmi osobními chybami, a to se v závěru zajímavého střetnutí zákonitě projevilo.

Synthesia se dostala do kontaktu díky třem trojkám během jediné minuty. Přelom třetí a čtvrté části hry vyhrála 22:5, ale vyhráno ještě zdaleka neměla. Ve 38. minutě Brňané ztráceli jen pět bodů a na dostřel se drželi až do koncovky. Zkušený křídelník Denis Mujagič však v poslední minutě proměnil všechny čtyři trestné hody a definitivně sebral hostům naději na senzační vítězství.

Kapitán domácích Jiří Novotný trefil 4 ze 7 tříbodových pokusů a s 20 body byl nejlepším střelcem svého týmu. Denis Mujagič přidal 15 a Kamaldin Gamma 14 bodů. BBK se spoléhal prakticky jen na pětici hráčů. Zoran Helbich zaznamenal double-double za 25 bodů a 12 doskoků, o čtyři body méně nastřílel Igor Majoroš (trojky 4/5). Roderik Prater (16), Zvonimir Ridl (14) a Jan Wiedner (12) sice také překročili hranici deseti nastřílených bodů, ale na zisk šesté letošní výhry to nestačilo.

Stanislav Petr (trenér Pardubic): Tento zápas byl pro nás velice těžký. Šli jsme do něj s vědomím, že Brno je oslabené o své klíčové hráče, a to přineslo úplně opačný efekt. Měli jsme do utkání vstoupit s daleko větším nadšením a bojovností. Nesplnili jsme úkoly v obranné činnosti a v nasazení, hráli jsme vlažně, nechali jsme soupeře střílet. Tím nám utekl a nakonec to byl opravdu boj o vítězství. Musíme změnit přístup hráčů, protože takto se basketbal pro diváky hrát nedá.

Jiří Jandák (trenér BBK): Měli jsme obrovskou šanci dnešní zápas vyhrát. Prohráli jsme si ho však sami, ne že by Pardubice vyhrály. V průběhu utkání jsme měli navrch, zejména ve třetí čtvrtině, kdy jsme vedli o deset bodů. Nechali jsme však rozstřílet Mujagiče, který nás trestal trojkami. My jsme byli při zakončení málo důrazní a spálili jsme 5 až 6 "šoupáků", což je v tak vyrovnaném zápase znát, navíc jsme nedali devět šestek. Hodně nám scházel Pavel Slezák, který měl v posledních zápasech dobrou formu, a chyběl i David Špička.

Střelci:
- Novotný 20, Mujagič 15, Gamma 14, Ames 9, Stria 9, Přibyl 8, Trnka 7, Marek 5, Jelínek 5, Majerík 2
BBK - Helbich 25 bodů a 12 doskoků, Majoroš 21, Prater 16, Ridl 14 bodů a 8 doskoků, Wiedner 12, Jelínek 2

(17:21, 40:38, 59:51)

Prostějov vyhrál úsek hry mezi 11. a 14. minutou 15:2, avšak hosté se na svého soupeře zejména díky sedmibodovému příspěvku Rolanda během necelé minuty dotáhli a na začátku druhého poločasu po Prachově trojce opět vedli. Na přelomu posledních dvou čtvrtin však hráči A Plus minuli 10 z 12 střeleckých pokusů a Orli toho využili k rozhodující šňůře 26:6. Šest minut před koncem tak měli k dobru již šestnáct bodů (70:54) a v poklidu si pohlídali pětadvacáté vítězství v sezoně.

Robert Tomaszek se o něj zasloužil 15 body a 8 doskočenými míči během 14 odehraných minut, Daniel Novák přidal 13 bodů (trojky 3/4) a rozehrávač Petr Czudek 12 bodů. Radek Nečas sice proměnil jen 4 z 15 střel (26,7%), ale doskočil 9 míčů.

Poražení měli čtyři dvouciferné střelce, mezi nimiž chyběl reprezentační pivot Petr Benda (9 bodů a 6 doskoků, z pole 3/11). Pavel Prach, David Machač, Aleš Chán (4 bloky) a Lamont Roland nastříleli mezi 10 a 12 body, příliš se nedařilo rozehrávači Štěpánu Vrublovi, jenž proměnil pouze jedinou z 12 střel.

Miroslav Marko (trenér Prostějova): Čekali jsme těžký zápas, ale vstoupili jsme do něj vlažně. Těžko jsme se chytali a Brno jsme dostali do hry. Ve druhém poločase jsme však soupeře odrovnali zónovou obranou.

Libor Jeřábek (asistent trenéra A Plus): Myslím, že jsme byli pro Prostějov rovnocenným soupeřem. Vyrovnaný zápas jsme dovedli do poslední čtvrtiny, ve které jsme fyzicky odpadli. Fyzický výpadek potvrzují i doskoky pod oběma koši.

Střelci:
Prostějov
- Tomaszek 15 bodů a 8 doskoků, Novák 13, Czudek 12, Nečas 9 bodů a 9 doskoků, Crisp 8, Stuchlý 7, Kudelin 6, Bryan 5 bodů a 8 doskoků, Šoška 4
A Plus - Prach 12, Machač 11, Chán 11, Roland 10, Benda 9, Marko 8, Whitehead 3, Gajdošík 2, Vrubl 2

(24:15, 49:32, 81:51)

Předposlední Sadská držela s lídrem soutěže krok sedmnáct minut. Za stavu 40:32 Nymburk nastřílel patnáct bodů v řadě a svůj náskok postupně navýšil až ke čtyřiceti bodům. Nejlepším střelcem zápasu byl s 24 body Ladislav Sokolovský (střelba 9/14), Radoslav Rančík zaznamenal 20 bodů (7/11). Vítězové měli podstatně vyšší úspěšnost střelby (z pole 59% - 42,9%, trestné hody 83,9% - 58,1%) a ztratili o deset míčů méně.

Muli Katzurin (trenér Nymburka): V prvních patnácti minutách s námi Sadská držela krok. Poté se nám podařilo bodovou šňůrou odskočit a tím jsme si vytvořili rozhodující náskok. Pak jsme již utkání dovedli do vítězného konce.

Karel Forejt (trenér Sadské): Nymburk prokázal, že má širokou lavičku a i přes naši snahu dovedl utkání k jasnému vítězství.

Střelci:
Nymburk
- Sokolovský 24, Rančík 20, Savanovič 13, Washington 11, Beneš 10, Votroubek 7, Englický 6, Nikkila 5 bodů a 8 doskoků, Mack 5, Mirkovič 3
Sadská - Rivers 14, Vukotič 12, Douša 11, Kubálek 9, Kukačka 7, Šušák 6, Hubálek 3, Procházka 3, Bosák 2

(28:19, 50:39, 72:59)

Ústí, které opět nastoupilo v hodně okleštěné sestavě, využilo vlažného nástupu svého severočeského rivala k vedení 11:2 (trojky 3/3, Holešovský 8 bodů). Na konci první čtvrtiny sice favorit nastřílel patnáct bodů v řadě (Balík 8) a ve 14. minutě se dostal po Milošově první trojce do dvouciferného vedení (37:25), nicméně ještě na začátku 30. minuty Eisner přesnou trefou z perimetru upravil rozdíl ve skóre na deset bodů. V posledním hracím období se však převaha Děčína projevila naplno. Domácí tým vyhrál úsek hry mezi 31. a 33. minutou 14:0 (Sanders 11), celkově tuto část hry ovládl v poměru 43:17 a dokráčel k jednoznačnému triumfu.

Levell Sanders k němu přispěl 25 body (10/15, z toho trojky 5/8) a 6 asistencemi, Marek Balík nastřílel 21 bodů (trojky 5/8), prosadili se i křídelníci Pavel Miloš (20 bodů a 11 doskoků) s Davidem Panáčkem (19 bodů). Ústečané na útočné polovině hřiště nejvíce využívali trojici nejzkušenějších hráčů. Jan Tomanec trefil všechny čtyři trojky (celkem střelba 10/12 - 83,3%) a zaznamenal 25 bodů, Tomáš Holešovský o tři méně (trojky 4/7) a Tomáš Eisner nastřílel 15 bodů a doskočil 9 míčů.

Poražení ztratili 25 míčů a výrazně zaostávali i v doskakování. Měli sice o něco vyšší úspěšnost střelby (55,4%, Děčín 54,9%), avšak právě kvůli ztraceným míčům a pouhým dvěma útočným doskokům (domácí 14) měli k dispozici o plných 26 (!) střeleckých pokusů z pole méně než Děčín.

Pavel Budínský (trenér Děčína): V dnešním utkání šlo především o dva body. Jsem rád, že zápas měl v prvních třech čtvrtinách náboj, což bylo zajímavé pro diváky. V poslední čtvrtině jsme si vytvořili větší náskok a jsem rád, že jsme mohli ušetřit hráče, kteří mají zdravotní problémy.

Jan Šedivý (trenér Ústí): S prvním poločasem jsem obrovsky spokojen. V tom druhém u nás narůstala únava a Děčín nás v závěru rozstřílel. Neporadili jsme si s dobíráním hráčů a domácí nás krásně přečíslovali. Tuto herní fázi bych hráčům vyčítal, ale obávám se, že to bylo kvůli kondici a úzkému kádru. Dalším naším problémem je velké množství ztrát, což je způsobeno nezkušeností těch nejmladších.

Střelci:
Děčín
- Sanders 25 bodů a 6 asistencí, Balík 21, Miloš 20 bodů a 11 doskoků, Panáček 19, P. Houška 10, Houser 8, Soukup 7, Jiráň 5 bodů a 8 asistencí
Ústí - Tomanec 25, Holešovský 22, Eisner 15 bodů a 9 doskoků, Koranda 6, Slunéčko 4, Stavěl 2, Šverma 2

(22:23, 33:49, 48:65)

Petr Treml (trenér USK): Z našeho výkonu a přístupu hráčů v prvním poločase jsem velice zklamaný. Byl to ostudný výkon. Potom se ukázalo, že jestli budeme aspoň bojovat, můžeme zápas i otočit a nebyli jsme od toho daleko. Nechali jsme si však Ostravu až příliš utéct a soupeř má dost zkušených hráčů, kteří si vítězství pohlídali. Když vezmeme celých čtyřicet minut, tak si hosté výhru zasloužili.

František Rón (trenér Ostravy): Jsem strašně rád, že jsme tady vyhráli. Já už si ani nepamatuji, kdy jsem tady naposledy vyhrál. V prvním poločase jsme si vypracovali náskok, ale USK pak agresivněji bránil a dostal se zpátky do zápasu. Opravdu jsem moc rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce.