Detroit - San Antonio: Wallace brání Browna

Detroit - San Antonio: Wallace brání Browna - Detroitský forward Rasheed Wallace (vpravo) brání Devina Browna ze San Antonia. | foto: Reuters

Ostrostřelba LeBrona Jamese nestačila

• 46
New York - Ani 56 nastřílených bodů LeBrona Jamese nestačilo Clevelandu na výhru v Torontu. Cavaliers podlehli 98:105 a prodloužili tak své trápení na palubovkách soupeřů. Jiří Welsch zaznamenal jediný bod, žádný další náhradník Clevelandu se nezapsal mezi střelce zápasu. Detroit vyhrál už 12.domácí zápas v řadě, když přehrál oslabené San Antonio 110:101.

Toronto (28/38) - Cleveland (34/30) - 105:98
LeBron James se stal nejmladším hráčem historie NBA, který kdy překonal hranici v jednom zápase hranici 50 nastřílených bodů, ale ani jeho rekord klubu 56 bodů nepomohl Clevelandu zastavit černou sérii porážek na palubovkách soupeřů - Cavaliers prohráli "venku" už devětkrát.

James proměnil 18 z 36 střel z pole (z toho trojky 6/12) a také 14 z 15 trestných hodů, stihl přidat i 10 doskoků a 5 asistencí, ale jeho spoluhráči mu s výjimkou Drewa Goodena téměř vůbec nepomohli. Gooden zaznamenal 24 bodů a 10 doskoků (10/15 z pole), ale všichni ostatní hráči hostů dali dohromady jen 18 bodů.

Zydrunas Ilgauskas nastřílel 10 bodů, ale trefil jen 4 z 15 střel, celá lavička náhradníků Cavaliers zaznamenal jediný bod, který si na konto připsal Jiří Welsch z trestného hodu. Český reprezentant tentokrát dostal od kouče Silase šanci na 8 minut hry, zaznamenal po jednom doskoku a asistenci a také 2 ztracené míče.

Domácí Raptors měli podstatně vyrovnanější kádr a jejich náhradníci přestříleli náhradníky hostů 34:1, na čemž má hlavní zásluhu Donnyell Marshall, který si udržuje "trojkovou formu" - tentokrát trefil 5 z 10 pokusů a zaznamenal 24 bodů. Jalen Rose nastřílel dokonce 30 bodů, z toho 12 v poslední čtvrtině.

Rose poslal svůj tým definitivně do vedení minutu před koncem 3.čtvrtiny (75:72) a domácí si vedení udržovali až do konce zápasu - James sice ještě v poslední minutě na 98:101, ale Rafer Alston odpověděl klíčovým košem 23 sekund před koncem a Jamesovi nevyšel závěr. Nejdříve ztratil míč a poté, co Alston přidal dvě šestky (105:98), James netrefil v závěrečných sekundách 2 trojkové pokusy.

Za hosty nedostal vůbec šanci na palubovce Jeff McInnis, kterého v základní pětce nahradil Eric Snow - tomu se ale příliš nedařilo a za 40 minut nedal ani bod (6 asistencí). Toronto nastoupilo už i s Chrisem Boshem (11 bodů, střelba 1/7), který vynechal minulé utkání kvůli naraženým zádům.
Střelci:
Raptors
- J.Rose 30, Marshall 24 bodů a 10 doskoků, Alston 16, Bosh 11, Peterson 9, Woods, Bonner a Palacio 5
Cavaliers - L.James 56 (!) bodů a 10 doskoků, Gooden 24 bodů a 10 doskoků, Ilgauskas 10, Newble 7, Welsch 1
střelba: 46% - 43% (trojky: 12/26 - 7/14)

Detroit (42/23) - San Antonio (50/16) - 110:101
Spurs nastoupili konečně kompletní, ale pohoda jim dlouho nevydržela - už ve druhé minutě si totiž Tim Duncan nepříjemně zranil po dopadu na nohu Rasheeda Wallace pravý kotník a musel odstoupit. Stejný kotník měl Duncan zraněný i nedávno a tentokrát bude absence zřejmě ještě delší. První rentgenové vyšetření naštěstí neukázalo žádné vážné poškození, ale podle prohlášení vydaného Spurs bude chybět minimálně v dalších dvou zápasech, ale zřejmě i déle.

Spurs i bez Duncana a s šetřícím se Ginobilim (po zranění třísel odehrál napoprvé jen 16 minut, za které dal 14 bodů) nehráli vůbec špatně, jejich náhradníci nastříleli 54 bodů a Pistons si museli 12.domácí výhru v řadě vydřít až v koncovce. Robert Horry snižoval trojkou 3 a půl minuty na rozdíl 2 bodů (97:99), ale pak pěti body v řadě zaúřadoval domácí rozehrávač Chauncey Billups a Pistons zakončili zápas šňůrou 11:4.

Billups nastřílel 25 bodů (8/12 z pole, 7/7 šestky), Tayshaun Prince přidal 22 bodů, ale dařilo se i dalším - celkem 6 domácích hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů a celý tým si udržel úspěšnost střelby vysoko přes 50%. Hosté měli v překvapivě útočném souboji dvou "obranářských" týmů také 6 dvouciferných střelců, jejich hlavním problémem bylo to, že na body z trestných hodů prohráli 17:30.
Střelci:
Pistons
- Billups 25, Prince 22, R.Wallace 15, Arroyo 13, McDyess 12, R.Hamilton 11, B.Wallace 8
Spurs - D.Brown 18, Udrih 15, Ginobili 14, Mohammed a Nestěrovič 13, T.Parker 12, Horry 8...Duncan 2
střelba: 51% - 48% (trojky: 6/14 - 6/21)

Indiana (33/32) - New Jersey (31/36) - 85:94
Nets se dostali do dobré formy a po čtyřech výhrách v řadě zůstávají zcela reálně v boji o play-off - na osmou Philadelphii ztrácejí v tabulce Východní konference už jen zápas a půl. Hvězdou včerejšího zápasu byl především Vince Carter, který nastřílel 39 bodů, z toho 14 v klíčové třetí čtvrtině, kdy Nets zvýšili šestibodový náskok z poločasu až na 17 bodů.

Carter proměnil 14 z 25 střel (trojky 3/4), doskočil 11 míčů a přidal i 4 asistence, sekundovali mu Nenad Krstič (18 bodů a 6 doskoků, 6/9 z pole) a Jason Kidd, který sice trefil jen 6 z 20 střel, ale znovu sahal po "triple-double" - 14 bodů, 12 doskoků a 7 asistencí. Nikdo z hostů nedal vícenež 7 bodů.

Za oslabené Pacers nastřílel Stephen Jackson 21 bodů, Anthony Johnson přidal 18 bodů, 8 asistencí a 7 doskoků. Reggie Miller, který v minulém utkání nastřílel 39 bodů, zůstal  tentokrát na 13. Oba týmy hrají hned v úterý odvetu na palubovce New Jersey.
Střelci:
Pacers
- S.Jackson 21, A.Johnson 18, F.Jones 14, R.Miller 13, D.Davis 11 bodů a 10 doskoků
Nets - V.Carter 39 bodů a 11 doskoků, Krstič 18, Kidd 14 bodů a 12 doskoků, Vaughn 7
střelba: 45% - 44% (trojky: 7/23 - 5/13)
trestné hody: 16/19 - 25/28
doskoky: 34 - 42
ztráty: 16 - 13
body z protiútoků: 6 - 13
18345 diváků

Memphis (38/28) - Phoenix (49/16) - 91:97
Obrana Memphisu sice udržela ofenzívu Phoenixu pod hranicí 100 bodů (po 16 zápasech v řadě) a donutila hosty k 21 ztraceným míčům ("rekord" sezony), ale Suns nakonec přece jen dovedli zápas do vítězného konce, když se mohli opřít o výborný výkon Joea Johnsona - ten nastřílel 28 bodů a doskočil 8 míčů, když trefil 10 z 15 střel, včetně čtyř  z 5 trojkových pokusů. Základní pětka Suns nastřílela 88 z 97 bodů svého týmu.

Zápas byl velmi vyrovnaný, celkem osmnáctkrát se měnilo vedení a ani jeden z týmů si nevytvořil po celý průběh dvouciferný náskok. Phoenix si po celou 4.čtvrtinu udržoval mírný náskok, ale Lorenzen Wright minutu a půl před koncem snižoval na 88:91. Johnson však trefil 30 sekund před závěrečným klaksonem klíčovou trojku (94:88), a i když Mike Miller ještě snížil na 91:94, domácí neměli víc času a museli faulovat - Steve Nash (13 bodů a 13 asistencí) třemi trestnými hody ze 4 pokusů pečetil výhru.

Za Memphis nastřílel Shane Battier 20 bodů (8/10 z pole), o bod méně přidal Lorenzen Wright (9/13). Stále chybí zraněný Stromile Swift, ale trochu překvapivě se do sestavy vrátil Pau Gasol. Napoprvé ale odehrál jen 12 minut, za které dal 4 body. Za hosty nastřílel Quentin Richardson 18 bodů, Shawn Marion přidal 14 bodů a 16 doskoků (7/20 z pole). Za svými obvyklým průměrem tentokrát zaostal Amare Stoudemire, který tentokrát nasbíral 15 bodů a 9 doskoků (6/16 z pole).
Střelci:
Grizzlies
- Battier 20, Wright 19, M.Miller 15, J.Williams 14, Wells 6
Suns - J.Johnson 28, Q.Richardson 18, Stoudemire 15, Marion 14 bodů a 16 doskoků, Nash 13 bodů a 13 asistencí, J.Jackson 5
střelba: 45% - 49% (trojky: 6/24 - 8/19)
trestné hody: 11/14 - 15/18
doskoky: 30 - 47
ztráty: 14 - 21
body z protiútoků: 7 - 32 (!)
18119 diváků

Minnesota (34/34) - Houston (39/27) - 94:86
Opět se ukázalo, jak moc je pro MInnesotu důležitý rozehrávač Sam Cassell - pokud je zdráv a v dobré formě, Timberwolves obvykle vítězí, ale bohužel pro ně to tak v této sezoně příliš často nebylo. Cassell byl tentokrát schopen jako náhradník odehrát 26 minut, za které nastřílel 18 bodů (7/9 z pole, z toho trojky 2/2). Hlavní hvězdou zápasu však byl opět Kevin Garnett, který zaznamenal 30 bodů, 17 doskoků, 6 asistencí a 3 bloky. Wally Szcerbiak se blýskl 20 body, když trefil 7 ze 13 střel.

Minnesotě se vzdaluje play-off, ale včera opravdu bojovala - domácí vedli od první minuty a neustále zvyšovali náskok, který díky vydařené třetí čtvrtině (25:18) vyskočil až na 23 bodů. Garnett ve 3.čtvrtině nastřílel 13 bodů, zatímco hosté trefili jen 3 ze 14 střel. V závěru sice domácí hodně polevili a 4.čtvrtinu prohráli 12:24, ale jejich výhru to neohrozilo.

Houstonu se vůbec nedařilo střelecky (35,2% z pole) - přesnější měřítko snese jen Yao Ming, který zaznamenal 21 bodů (5/9 z pole), žalostnou úspěšnost měl tentokrát Tracy McGrady (4/22 z pole!), který zůstal na 15 bodech. Houston po své nedávné šestizápasové vítězné sérii prohrál podruhé za sebou.
Střelci:
Timberwolves
- Garnett 30 bodů a 17 doskoků, Szczerbiak 20, Cassell 18, Sprewell 10, Hudson 7
Rockets - Yao 21, McGrady 15, M.James 13, J.Barry 9
střelba: 43% - 35% (trojky: 7/14 - 4/18)

Denver (35/30) - Milwaukee (27/38) - 114:103
Milwaukee nebylo týmem, který by mohl rozjeté Nuggets zastavit - hosté sice neprodali kůži lacino a díky Desmondu Masonovi a Michaelu Reddovi drželi celkem dlouho krok, ale Denver je ani jednou nepustil do vedení a díky výborné střelbě (56,2% z pole) si postupně vybudoval až osmnáctibodový náskok. Nuggets už potřetí za sebou nastříleli aspoň 110 bodů a vždy měli úspěšnost přes 54
%!

Denver vyhrál 11 z posledních 12 zápasů a má na osmém "postupovém" místě tabulky Západní konference náskok 2 a půl zápasu před Minnesotou a už 3 a půl zápasu před Lakers. Nejlepším střelcem domácích byl včera Andre Miller (22 bodů a 8 asistencí), Kenyon Martin přidal 19 bodů. Za hosty nastřílel Mason 24 bodů (9/16 z pole), Redd přidal 23, ale trefil jen 8 z 25 střel.
Střelci:
Nuggets
- A.Miller 22, K.Martin 19, Anthony 15, Najera 12, Boykins 10, D.Johnson a Camby 9
Bucks - Mason 24, Redd 23, Kukoč 12, Gadzuric 10 bodů a 12 doskoků, J.Smith 10, Pachulia 8 bodů a 11 doskoků

Sacramento (41/27) - Golden State (23/44) - 94:104
Tým Golden State, který je v tabulce Západní konference třetí od konce a má už jen čistě teoretickou naději na postup do playo-ff, se v závěru sezony rozjel k výborným výkonům - po domácí výhře nad Sacramentem dokázal vyhrát ve Phoenixu a včera i na palubovce Kings, a to přesto, že mu chyběl nejlepší střelec Jason Richardson (rodinné důvody) a také nemocný Adonal Foyle.

Výborný výkon podal Troy Murphy, který zaznamenal 29 bodů a 14 doskoků (9/17 z pole, z toho 4 trojky), opět se ve velmi dobrém světle předvedl i náhradník Žarko Čabarkapa, který přidal 17 bodů (7/9 z pole) a překvapil mladý pivot Andris Biedrins, který nastoupil v základní pětce a vylepšil osobní rekordy na 12 bodů a přidal i 10 doskoků (5/5 z pole).

Kings do začátku letošní sezony porazili Golden State na své palubovce jedenáctkrát v řadě, ale letos s ním prohráli oba domácí zápasy a poprvé od roku 1994 i celou sérii v sezoně (1:3). Domácím se nedařilo střelecky (trojky 2/16!), a i když se dokázali vzpamatovat z nečekaného úvodu (0:11!) a do poločasu vyrovnali na 51:51, ve druhé půli začali znovu ztrácet a v závěru už přes veškerou snahu nestačili.

Jejich nejlepším střelcem byl Mike Bibby (24 bodů a 8 asistencí), který byl ale v poslední minutě vyloučen. Vůbec se nedařilo Predragu Stojakovičovi, který trefil jen 4 z 19 střel z pole (14 bodů). Kouč Rick Adelman si tak na svou jubilejní 700.výhru v NBA bude muset počkat minimálně do dalšího zápasu. Kings byli v zápase také velmi citelně oslabeni - kromě dlouhodobě zraněného Brada Millera nemohli hrát ani Cuttino Mobley (naštípnutý prst) a Corliss Williamson (loket), navíc v závěru odstoupil kvůli zranění palce i Brian Skinner.
Střelci:
Kings
- Bibby 24, K.Thomas 18, M.Evans a Songaila 15, Stojakovič 14, Skinner 4
Warriors - Murphy 29 bodů a 14 doskoků, Čabarkapa 17, B.Davis a Dunleavy 13, Biedrins 12 bodů a 10 doskoků
střelba: 40% - 45% (trojky: 2/16 - 10/34)
trestné hody: 22/27 - 18/26
doskoky: 41 - 50
ztráty: 10 - 12
body z protiútoků: 8 - 9
17317 diváků

L.A.Lakers (32/34) - Seattle (45/20) - 100:102
Lakers prohráli popáté v řadě a play-off se jim velice rychle vzdaluje - současná šňůra porážek je nejdelší ta posledních 11 let. Včera Lakers nedokázali využít zdravotních problémů hostů, a i když v závěru především díky Kobemu Bryantovi téměř vymazali jedenáctibodový náskok soupeře a udělali z koncovky drama, nakonec znovu neuspěli.

Bryant nastřílel 30 bodů (12/23 z pole, 7 trojky), z nichž 16 přišlo za posledních 8 a půl minuty - Lakers vyhráli poslední čtvrtinu 37:31, ale ani to nestačilo. Chucky Atkins snižoval 43 sekund před koncem už na 93:95, ale Nick Collison kontroval klíčovým košem s faulem (98:93) po výborné přihrávce Antonia Danielse a Sonics si šestkami výhru pohlídali.

Poslední šance Lakers pohasla, když je rozhodčí za stavu 95:98 poškodili a míč, který šel do autu jednoznačně od ruky hostujícího Danielse, přisoudili Seattlu. Konečnou podobu skóre dala Butlerova trojka v poslední sekundě, která už ale "nic neřešila."

Seattle vyhrál počtvrté z posledních 5 zápasů, přestože jsou zranění Vladimír Radmanovič a Jerome James, a navíc už po 10 minutách odstoupil se zraněným kotníkem i nejlepší střelce týmu Ray Allen. Výborný výkon odvedl Rashard Lewis (27 bodů a 11 doskoků, trojky 4/7), letošní maximum si vylepšil náhradník Ronald Murray, který nastřílel 25 bodů. Lakers chyběl naopak zraněný Lamar Odom.