Ostrava si zajistila play off

P r a h a - Před posledním kolem nadstavbové části basketbalové ligy mužů je známo sedm postupujících do závěrečných bojů play off. K šestičlenné skupině A1, která měla účast zajištěnou již po základní části, se po včerejší výhře na Ústím přiřadila Ostrava. V horní skupině se už bojovalo jen o výhodnější startovní pozice a dvě derby přinesla vítězství hostů, kteří okupují dvě první místa tabulky. V Kuníně rozhodla Opava ve třetí čtvrtině, kdy se novojičínští dlouho nemohli trefit. To Sparta, kterou postihla chřipková epidemie, držela s loňským mistrem krok až do poslední části hry. V ní ale USK zlepšil obranu a tradiční trojkovou kanonádou sparťany počtvrté v této sezoně vyučil.

SKUPINA A1

Mlékárna Kunín - Opava 73:86 (26:17, 45:39, 54:65)

Třetí Kunín v úvodu přehrával první Opavu, v 17. minutě vedl až o 12 bodů. Vlastními chybami se však o slibný náskok připravili. Druhý poločas se domácímu týmu vůbec nevydařil, když domácí hráče úplně zradila střelba. Slezané se poprvé ujali vedení ve 26. minutě šťastnou trojkou Staňka (53:52) a poté získali úspěšnou střelbou jedenáctibodový náskok. V závěrečné části už Opava na hřišti jasně dominovala.
Nejvíc bodů: Kovář 15, Malcev 12, Ridl 11, Pelikán 10 - Staněk 23, Stuchlý 17, Sokolovský 12, Adžič 11. Rozhodčí: Paulik, Macela. Trestné hody: 19/15 - 27/19. Fauly: 27:23. Diváků: 1100.

Sparta Praha - USK Erpet Praha 65:78 (19:16, 39:38, 53:54)
Pražské derby silně ovlivnila marodka Sparty, která však stačila favoritovi celou první čtvrtinu. "Hráli jsme zápas z povinnosti, celá naše první pětka ulehla s chřipkou," konstatoval trenér poraženého týmu Ježdík, ale přiznal, že hráči z lavičky jej potěšili. Spokojený ale nebyl ani kouč vítězů Šedivý. "Derby chyběla atmosféra i přístup našich hráčů," tvrdil. "Rozhodla naše lepší obrana ve druhém poločase," uzavřel hodnocení.
Nejvíc bodů: D. Douša 22, Burda 15, Vyoral 8 - Kubálek 17, Hrubý 13, Delalič 11. Rozhodčí: Brůna, Výborný. Trestné hody: 20/15 - 21/15. Fauly: 25:23. Diváků: 500.

BVV Brno - SČE Děčín 101:95 (25:24, 49:49, 76:66)
Zápas ovlivnilo, že sousedé z tabulky na svém umístění už nemohli nic změnit. Hrálo se bezstarostně a oba týmy především útočily. Děčínu se podařilo několikrát snížit ztrátu na minimum, ale skóre neotočil.
Nejvíc bodů: Klimek 25, Svoboda 13, Kočvara a Volný po 12 - Modr a Zalužanský po 24, Snopko a Janouch po 11. Rozhodčí: Telúch, Hartig. Trestné hody: 21/15 - 15/12. Fauly: 15:22. Trojky: 10:11. Diváků: 270.

SKUPINA A2

Nymburk - Slavia Kroměříž 95:62 (26:16, 46:28, 68:45)
V první části odskočili domácí na rozdíl deseti bodů, především díky výborné hře základní pětky. Náskok stále zvyšovali a nakonec vyhráli o 33 bodů.
Nejvíc bodů: Stevovič 24, Vuksanič 17, Jelínek 11 - Kneifl 17, Šušák 15, Panáček 10. Rozhodčí: Volejník, Lukeš. Trestné hody: 14/9 - 18/8. Fauly: 17:17. Trojky: 10:4. Diváků: 360.

Pardubice - Houseři Brno 67:85 (12:28, 26:40, 44:57)
O výsledku utkání rozhodla úvodní desetiminutovka, v níž hosté získali velký náskok a v dalším průběhu vedení už jen kontrolovali. Závěrečný nápor Pardubic přinesl pouze snížení na rozdíl osmi bodů, ale Pelikán vzápětí dvěma trojkami zvýraznil vítězství Brňanů.
Nejvíc bodů: Raděj a Krejčí po 14, Svoboda 12 - Majstorovič 29, Nachtigall 19, Okáč 11. Rozhodčí: Galajda, Hendrich. Trestné hody: 18/15 - 18/13. Fauly: 17:20. Diváků: 100.

NH Ostrava - Ústí nad Labem 95:81 (29:20, 41:47, 61:64)
Basketbalisté Ostravy zdolali Ústí nad Labem ve vyrovnaném utkání a zajistili si tak účast ve čtvrtfinále play off. O svém vítězství rozhodli v závěrečných 60 vteřinách, kdy nastříleli 14 bodů. Severočeši neunesli porážku psychicky a trenér Konečný a
nejlepší střelec utkání Grepl si vysloužili technickou chybu.
Nejvíc bodů: Pršala a Pohanka po 21, Sitař 19 - Grepl 33, Houser 14, Baláž 12. Rozhodčí: V. Lukeš, Rozsypal. Trestné hody: 34/30 - 22/15. Fauly: 24:33. Diváků: 500.