Basketbalisté Nového Jičína zůstávají v čele tabulky (ilustrační foto).

Basketbalisté Nového Jičína zůstávají v čele tabulky (ilustrační foto). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nový Jičín zůstává v čele tabulky, Pardubice si poradily s Prostějovem

• 25
Basketbalisté Nového Jičína porazili v 5. kole nejvyšší basketbalové soutěže Brno na jeho palubovce 85:75 a osamostatnili se v čele tabulky. Opava, která měla ještě před sobotním zápasem stejně bodů, totiž překvapivě prohrála se Svitavami.

Zápas k dobru ale ještě mají další mužstva z popředí tabulky, Pardubice a Prostějov, jejichž vzájemný zápas na Hané skončil těsnou výhrou Pardubic v poměru 87:85.

První poločas utkání přitom nečekanému úspěchu hostí moc nenasvědčoval. Úvodní čtvrtinu sice Pardubičtí vyhráli o čtyři body, v další části zápasu však dominovali domácí a vedli až o šestnáct bodů. V závěru však Východočeši strhli výhru na svoji stranu.

Hrdinou střetnutí se stal hostující Petr Bohačík. V rozmezí 33. a 35. minuty šňůrou třinácti bodů zařídil pardubické vedení 79:74.

"Ztratit tak dobře rozehraný zápas, to docela zamrzí. Ve třetí čtvrtině, kdy soupeř začal v obraně hrát až na doraz, jsme vypadli z rytmu. V poslední desetiminutovce jsme navíc nepokryli tři střely z dálky, které rozhodly. Statisticky jsme sice byli lepší, ale na vítězství to nestačilo," řekl domácí trenér Peter Bálint.

Pardubický kouč Jan Slowiak byl spokojený s obratem a výhrou. "Ve druhé půli jsme se dokázali vrátit do utkání. Zastavili jsme rychlý protiútok soupeře a hráči Prostějova museli hrát do plných. V koncovce jsme měli více štěstí. O výsledku rozhodly i pevné nervy našich hráčů při trestných hodech," řekl.

V posledním sobotním zápase Ostrava doma jednoznačně zdolala Plzeň. Hosté byli rovnocenným soupeřem svěřenců trenéra Hummela jen do páté minuty. Od stavu 10:9 Nová huť zpřesnila rozehrávku i střelbu a čtvrtina skončila rozdílem sedmi bodů. Další tři desetiminutovky už byli domácí ve všech směrech lepším celkem, Plzeňští tak odešli poraženi rozdílem 42 bodů.

Výsledky 5. kola

Prostějov - Pardubice 85:87 (21:25, 53:39, 68:62)
Nejvíce bodů: Veikalas a Landry po 17, Cadri-Nicholson 13, Lawrence 11 - Hampton 19, P. Bohačík 16, Wright 15, Arnold 13, Pospíšil 10. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Holubek. Trestné hody: 32/23 - 26/21. Fauly: 24:27. Trojky: 4:8.

Ostrava - Plzeň 115:73 (27:20, 59:50, 89:68)

Nejvíce bodů: Palyza 26, Stuchlý a Mason po 16, Burke 13 - Novák 14, Kovanda 13, Soukup 11. Rozhodčí: Paulík, Kurz, Matějek. Trestné hody: 30/28 - 31/22. Fauly: 25:25. Trojky: 13:5. Diváci: 1232.

Svitavy - Opava 87:84 (28:20, 52:37, 68:61)
Nejvíce bodů:
Teplý 25, Kramný 19, Horák 16, Šindelář 10 - Blažek 16, Šiřina 14, Čarnecký 13. Rozhodčí: Zachara, V. Lukeš, Hošek. Trestné hody: 37/22 - 36/25. Fauly: 28:33. Trojky: 11:7.

Brno - Nový Jičín 75:85 (16:32, 30:49, 49:71)
Sedmák 17, Maio 15, Meno 14 - Muirhead 16, Pandula 13, Šoška 11, Šarovič 10. Rozhodčí: Hruša, Vondráček, Znamínko. Trestné hody: 21/17 - 27/15. Fauly: 22:18. Trojky: 2:4.

Děčín - Kolín 81:75 (21:12, 40:32, 61:55)
Hatcher 26, P. Houška 18, Sanders 13 - Smith 21, Jones 14, Marko 11. Rozhodčí: Macela, Hruša, Hošek. Trestné hody: 16/12 - 22/18. Fauly: 19:20. Trojky: 7:7.