Basketbalisté Miami se radují z postupu přes Milwaukee.

Basketbalisté Miami se radují z postupu přes Milwaukee. | foto: AP

Miami dokonalo senzaci, do druhého kola play off NBA postoupil i New York

• 11
Nejlepší tým základní části basketbalové NBA Milwaukee skončil v play off hned v prvním kole. V pátém utkání podlehl osmému nasazenému týmu Východní konference Miami na vlastní palubovce 126:128 po prodloužení a sérii senzačně prohrál 1:4. Poprvé od roku 2013 si zahrají druhé kolo basketbalisté New Yorku, kteří vyhráli pátý duel v Clevelandu 106:95 a sérii ovládli 4:1 na zápasy.

Miami dokonalo obrovské překvapení na účet nasazených jedniček, přestože v Milwaukee půl sekundy před koncem základní hrací doby prohrávalo o dva body. Hrdinou hostů byl opět hvězdný Jimmy Butler, který se z alley-oopu na konci čtvrté části postaral krkolomně o vyrovnání. Nakonec zaznamenal 42 bodů. S triple doublem za 20 bodů, 10 doskoků i asistencí mu sekundoval Bam Adebayo, 22 bodů přidal Gabe Vincent.

Heat v zápase prohrávali až o 16 bodů, nakonec ale pátý duel v prodloužení získali. Domácím Bucks, kteří neproměnili 17 ze 45 šestek, nepomohl ani bodový příděl Janise Adetokunba, jenž nasbíral 38 bodů a 20 doskoků, byť sám 13 trestných hodů zahodil. Khris Middleton nastřílel 33 bodů. Jednička konference naposledy padla s osmičkou v roce 2011, kdy Memphis vyřadil San Antonio.

New Yorku se podařilo mít utkání v Clevelandu pod kontrolou, ačkoli ústřední postava týmu Julius Randle si zvrtl kotník a do druhé půle vůbec nenastoupil. Úlohy lídrů se tak ujali především Jalen Brunson s 23 body nebo RJ Barrett s 21 body. Mladý pivot Mitchell Robinson pomohl týmu 13 body a především 18 doskoky.

„Tradice Knicks je obrovská. Nejen tím, co tým znamená pro město a ligu jako takovou. Máme nejlepší fanoušky i halu,“ slavil spokojeně postup kouč Knicks Tim Thibodeau. Jeho svěřenci v duelu ani jednou neprohrávali a uspěli navzdory horší střelbě.

Cleveland se tak ve svém prvním play-off od roku 2018 loučí hned v prvním kole. Nepomohlo mu ani 28 bodů a sedm doskoků Donovana Mitchella či 21 bodů Dariusze Garlanda. „Nebyli jsme dostatečně fyzičtí. Místo toho, abychom zasadili první ránu, jsme si pokaždé nechávali nafackovat,“ smutnil Garland.

Anthony Davis z Los Angeles Lakers zakončuje na koš Memphisu. Brání ho Desmond Bane (vpravo).

Krok od postupu byli také Los Angeles Lakers, ti ale v pátém utkání padli na palubovce Memphisu 99:116 a série se tak znovu přesouvá do Kalifornie. Hvězdami byli Desmond Bane s 33 body a 10 doskoky, Ja Morant přidal 31 bodů, 10 doskočených míčů a také sedm asistencí. Grizzlies už úvodní čtvrtinu ovládli jasně 38:24 a celkově během zápasu vedli až o 25 bodů.

Soupeři tak nepomohl ani výborný výkon Anthonyho Davise, jenž nastřádal 31 bodů a 19 doskoků. Austin Reaves nasbíral 17 bodů, LeBron James tentokrát zůstal jen na 15 bodech, když trefil jen pět ze 17 střel, 10 doskocích a pěti finálních pasech. Šesté utkání se odehraje znovu na palubovce Lakers.

Těžkou hlavu mají nyní v Sacramentu: byť v sérii proti Golden State vedli už 2:0 na zápasy, po dvou nezdarech na půdě soupeře padli i v pátém utkání 116:123 a příště, opět venku, budou odvracet vyřazení. Pátý duel provázela špatná úspěšnost střelby za tři body, a to na obou stranách (29 procent).

Lídrem vítězů byl s 31 body a osmi finálními pasy Stephen Curry, 25 bodů nastřílel Klay Thompson, 21 Draymond Green a 20 Andrew Wiggins. Kings vedl D’Aaron Fox s 24 body a devíti asistencemi, po 21 bodech nastřádali Domantas Sabonis a Malik Monk. Oba týmy v utkání vedly dvouciferným rozdílem.