Fanoušci Cleveland Cavaliers se radují z historického titulu v NBA.

Fanoušci Cleveland Cavaliers se radují z historického titulu v NBA. | foto: AP

„Ztracený syn“ dokončil misi. A LeBronovo město konečně může slavit

  • 14
Dlouhých 52 let to trvalo - když Cleveland naposledy slavil velké sportovní vítězství, téměř dvě třetiny jeho dnešních obyvatel vůbec nebyly na světě... Rok 2016 je ovšem pro město díky basketbalu úchvatný. A opěvuje svého hrdinu LeBrona Jamese, který triumfem v NBA dokončil jeden velký slib.

Jednou z prvních vět, které po titulu pronesl, bylo: „Nemůžu se dočkat, až se vrátíme domů.“ A domů, tedy do Clevelandu v Ohiu, se LeBron James vrací jako šampion NBA. Snad i na Hollywood už by tenhle příběh byl trochu velkým kýčem.

Začal tak, že LeBron „zradil“ - získal poměrně realistický dojem, že se s Cavaliers titulu nedočká, a tak v roce 2010 odešel hrát za Miami Heat. Žádná nadávka nebyla dost silná, aby fanoušci z „jeho“ města vyjádřili svůj hněv, když pálili jeho dresy.

Pak se po titulových letech na Floridě v roce 2014 zase vrátil domů. Agentura Bloomberg spočítala, že jeho comeback pro ekonomiku Clevelandu vygeneruje horentních 5 miliard korun, LeBron obyvatelům kynul z billboardů a slíbil, že městu naplní jeho basketbalový sen.

Od noci na 20. června 2016 už to není sen, nýbrž realita. Cleveland jako první obrátil ve finále NBA sérii ze stavu 1:3 na zápasy, porazil Golden State Warriors a Cavaliers prvně v historii stojí na samém vrcholu basketbalového světa.

„Je to zázrak,“ řekl pro ESPN sedmdesátiletý fanoušek John Polance z města Mogadore v Ohiu. „Za to, že se LeBron vrátil a dotáhl nás k titulu, si zaslouží úplně všechno, co si bude přát.“

Jiní ve více než dvacetitisícovém davu příznivců Cavaliers děkovali Bohu (v jejich případě s číslem 23) a plakali štěstím.

Nedivte se tomu dojetí. Při posledním velkém sportovním triumfu města, který v dřevním roce 1964 zařídili v NFL Cleveland Browns, byl pan Polance ještě vysokoškolákem, který klíčový duel poslouchal v rádiu. „Tohle je lepší,“ prohlásil.

A ESPN přinesla pár zajímavých údajů, jak moc byl tehdy svět jiný.

V roce 1964 hrálo NBA pouhých devět klubů (Cavaliers mezi nimi nebyli). Matka LeBrona Jamese se narodila až tři roky poté. V Americe zrovna vymysleli ikonický pokrm zvaný buffalo wings. A na světě nebylo podle odhadů 63 procent dnešních obyvatel Clevelandu.

„LeBronova tvář by měla být zvěčněna na Mount Rushmore,“ pronesl jiný fanoušek v narážce na skálu s obličeji zásadních postav amerických dějin.

LeBron jistě nezměnil svět jako George Washington, Thomas Jefferson či Abraham Lincoln. Ale vyprávějte to několika generacím obyvatel Clevelandu, kteří se díky němu probudí do nejkrásnějšího sportovního rána za poslední půlstoletí.

„Nevrátil jsem se bezdůvodně. Vrátil jsem se, abych vám přinesl titul,“ prohlásil LeBron James - už jako šampion NBA. „Ztracený syn“ už nikdy nikomu nic dokazovat nemusí. Mise je dokončena.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž