Jason Smith (vlevo) z Washingtonu smečuje v utkání s Indianou, neubránil ho Al...

Jason Smith (vlevo) z Washingtonu smečuje v utkání s Indianou, neubránil ho Al Jefferson. | foto: AP

Satoranský pomohl k výhře nad Indianou, Green má unikátní zápis

• 48
Basketbalový Washington odrazil v NBA nápor Indiany a v souboji o horní příčky ve Východní konferenci doma uspěl 112:107. Miami přehrálo Brooklyn 108:99 a svou sérii vítězství natáhlo už na 13 - je to nejdelší šňůra tohoto ročníku zámořské profiligy a zároveň nejlepší výkon v historii v podání týmu, který má na celkovém kontě víc porážek než výher.

Tomáš Satoranský patřil v pátek k vytíženým náhradníkům Washingtonu, za 13 minut si připsal čtyři body a po jednom doskoku, asistenci, bloku i zisku.

Český reprezentant nastoupil za Wizards ve čtrnáctém z posledních patnácti zápasů. Poprvé se na palubovku dostal na konci první čtvrtiny. Nejprve si připsal doskok a ve 4. minutě druhé části přidal dva body po asistenci Treye Burka.

V závěru třetí čtvrtiny si role vyměnili. Český rozehrávač se blýskl na obranné polovině blokem vedoucím v zisk, rychlý protiútok zakončil po jeho asistenci právě Burke. Následně se dostal Satoranský na čáru trestného hodu a ani jednou se nemýlil.

I na začátku posledního dějství zůstal jediný český zástupce v NBA na hřišti, ale po třech minutách střídal. Jenže osm minut před koncem se dopustil pátého faulu Otto Porter Jr. a přepustil místo opět odchovanci pražského USK, který ale za čtyři minuty nic dalšího do svých statistik nepřidal.

Kapitán Washingtonu John Wall zaznamenal 30. double double v sezoně za 25 bodů a 14 asistencí, ale měl také sedm ztrát. Velký podíl na 32. výhře třetího týmu Východní konference v sezoně měli také podkošoví hráči Markieff Morris (26 bodů, 10 doskoků) a Marcin Gortat (14 bodů, 16 doskoků). Bradley Beal dal 20 bodů. Nejlepším střelcem zápasu byl ale hostující Paul George s 31 body.

Na straně Indiany, která duel ztratila až v posledních pěti minutách střetnutí, nejvíce zářil Paul George s 31 body, francouzský náhradník Kevin Seraphin sekundoval 16 body a sedmi doskoky.

Draymond Green pomohl Golden State k vítězství v Memphisu 122:107 svým 18. triple-double v kariéře, sám se zároveň připravil o premiérový quadruple-double i o málokdy vídanou statistiku 5x5. V zápase totiž nastřílel pouze čtyři body, jenže přidal pět bloků, 12 doskoků, 10 asistencí a klubový rekord 10 zisků. Jedná se vůbec o první triple-double v dějinách NBA bez dvouciferného počtu nastřílených bodů.

Warriors, kteří v utkání ani jednou neprohrávali, střelecky vedl Klay Thompson s 36 body, Kevin Durant přidal 24 bodů, náhradník Andre Iguodala 22 bodů a Stephen Curry se dostal na 18 bodů. Nejlepším střelcem Memphisu byl Mike Conley s 20 body, zapsal si i devět asistencí, Zach Randolph zvládl 17 bodů a 13 doskoků, Marc Gasol přidal 17 bodů, sedm asistencí a šest doskoků.

Draymond Green a jeho unikátní triple-double

Miami Heat vyhráli potřinácté v řadě, proti Brooklynu Nets, kteří padli podvanácté za sebou, se však k výsledku 108:99 protrápili víc, než se čekalo. Vedení se ujali až na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny. Ani 30 bodů od Brooka Lopeze ale celku z New Yorku nepomohlo přerušit sérii nezdarů.

Heat vedl James Johnson s 26 body a osmi doskoky, Goran Dragič přispěl 21 body a Tyler Johnson dodal 18 bodů.

Milwaukee už nemůže spoléhat na Jabariho Parkera, kterého čeká kvůli operaci kolena dlouhá pauza, Jannis Antetokunmpo se pokusil vzít hru Bucks zcela na sebe a výsledkem je osobní rekord 41 bodů plus osm doskoků, šest asistencí a tři bloky. Nováček Malcolm Brogdon sekundoval s 18 body.

Jejich tým však doma prohrál s LA Lakers 114:122, v první čtvrtině od jednoho z nejslabších týmů ligy inkasoval dokonce 47 bodů. Hosté z Kalifornie měli sedm dvouciferných střelců, činili se matadoři - Nick Young stihl 26 a Lou Williams 21 bodů.

Jannis Antetokunmpo a jeho 41 bodů

Anthony Davis táhl 42 body a 13 doskoky své New Orleans k výhře nad Minnesotou 122:106, Jrue Holiday se rovněž dostává do formy, posbíral 25 bodů, 12 asistencí, šest doskoků a pět zisků.

Mladé jádro Wolves se nicméně také činilo: Karl-Anthony Towns je na 36 bodech a osmi doskocích, Andrew Wiggins se dostal na 29 bodů. Ricky Rubio pomáhal 15 body a 12 asistencemi. Celek z Minnesoty první čtvrtku vyhrál 40:28, ale přesto mu zápas proklouzl mezi prsty.

Střelecké hody mezi New Yorkem a Denverem (123:131) přinesly osobní rekord 40 bodů pivotu hostujícího týmu Nikolovi Jokičovi, mladý Srb připojil i devět doskoků a pět asistencí. Wilson Chandler pomohl 19 body, Jameer Nelson se dostal na 16 bodů a 12 asistencí.

Knicks, kteří vedli až o 12 bodů, měli své nejlepší střelce v Carmelovi Anthonym (33 bodů) a Kristapsi Porzingisovi (17 bodů).

Nikola Jokič nastřílel 40 bodů

San Antonio uspělo v Detroitu 103:92, v utkání ani jednou neprohrávalo. Tým táhl Kawhi Leonard s 32 body, pivoti LaMarcus Aldridge (19 bodů a 11 doskoků) a Dewayne Dedmon (17 bodů a 17 doskoků) přehráli domácí podkošovou hvězdu Andreho Drummonda (12 bodů a 15 doskoků).

Chicago si z Phoenixu veze jasnou porážku 97:115, nepomohlo 20 bodů od Jimmyho Butlera a 18 bodů Dwyanea Wadea; mužem zápasu byl domácí Devin Booker s 27 body, Eric Bledsoe přidal 23 bodů a osm asistencí.

DeMarcus Cousins se vrátil do hry po jednozápasovém trestu a Sacramentu pomohl 22 body, 11 doskoky a sedmi asistencemi k nejtěsnější výhře nad Atlantou. Hrdiny však hledejme jinde: Kings uspěli 108:107, když se tři sekundy před koncem prosadil Darren Collison (22 bodů), následný pokus Tima Hardawaye Jr. zablokoval Matt Barnes.

K 22 bodům se vedle Cousinse a Collisona ve vítězném dresu prostřílel také Ben McLemore, připojil i devět doskoků. Hardaway nasázel 28 bodů, Paul Millsap přidal 25 bodů a Dennis Schröder zaznamenal 20 bodů, jejich snažení však Hawks k výhře nestačilo.