Isaiah Thomas z Bostonu ukazuje svůj vyražený zub.

Isaiah Thomas z Bostonu ukazuje svůj vyražený zub. | foto: AP

Famózní začátek Washingtonu neprospěl, v Bostonu se nechal přejet

• 84
Washingtonští basketbalisté vstoupili do druhého kola play-off NBA vedením 16:0 na palubovce Bostonu, domácím však dovolili obrat a podlehli 111:123. Český rozehrávač Tomáš Satoranský odehrál za poražené poslední momenty obou poločasů. Utah teprve do druhého kola postoupil, v rozhodujícím sedmém duelu uspěl na palubovce LA Clippers 104:91.

Washington odstartoval úvodní duel v Bostonu ukázkově, trefil skoro vše a co netrefil, to si doskočil. Domácím dovolil první trefu z pole až v šesté minutě zápasu. Rychle si vybudoval sedmnáctibodový náskok a první čtvrtinu získal 38:24.

Ideální hra ale Wizards nevydržela dlouho a domácí rychle vyrovnali, když se začali prosazovat tříbodovou střelbou. Kromě tahouna Isaiaha Thomase se o to významně zasloužil kanadský náhradník Kelly Olynyk, který do této fáze zápasu natěsnal všech svých 12 bodů.

Hostům z Washingtonu se navíc už v první půli zranil pivot Markieff Morris a do zápasu už nezasáhl, při absenci Iana Mahinmiho a zdravotních potížích dalšího podkošového hráče Jasona Smithe to byl jeden z klíčových faktorů duelu.

Přesun sebevědomí na svou stranu hráči Celtics využili a klíčovou třetí část ovládli 36:16.

Pět minut před koncem je ještě pozlobil Bojan Bogdanovič, když deseti body svého týmu za sebou dostal Washington na dostřel (98:101), trojky Ala Horforda, Jaylena Browna a Jaeho Crowdera však vrátily pohodu na domácí stranu. Celkově si Celtics 19 trefami zpoza oblouku vyrovnali klubový rekord v rámci play-off, stačilo jim na ně 39 pokusů.

Isaiah Thomas táhl vítězný celek 33 body a devíti asistencemi, přestože hrál jen den po pohřbu své sestry Chyny a v úvodu zápasu přišel při jednom ze soubojů o zub.

Isaiah Thomas v prvním utkání s Washingtonem

Dařilo se však i dalším členům základní tpětky. Jae Crowder se blýskl 24 body (trojky 6/8), Al Horford dodal 21 bodů, 10 doskoků a devět asistencí. Avery Bradley dodal 18 bodů, pět doskoků, čtyři asistence a čtyři zisky.

Skvělý výkon z úvodu nevydržel hlavně washingtonskému kapitánovi Johnu Wallovi, který nastřílel „jen“ 20 bodů, k nim přidal 16 asistencí, ale taky osm ztrát. Bradley Beal dodal 27 bodů, Marcin Gortat se dostal na 16 bodů a 13 doskoků. Otto Porter se pokusil zastoupit Morrise 16 body a 11 doskoky.

Utah Jazz zvládli po prohře v šestém domácím utkání sedmý zápas na hřišti Los Angeles Clippers 104:91. Vítěze vedl Gordon Hayward, když nastřílel 26 bodů a doskočil osm míčů. George Hill a Derrick Favors přidali po 17 bodech, Favors zvládl i 11 doskoků.

Jazz se vyrovnali i s tím, že jejich klíčový pivot Rudy Gobert odehrál kvůli potížím s fauly jen 13 minut, a slaví první výhru v sérii play-off od roku 2010.

Hosté získali kontrolu nad zápasem v prostředních dvou čtvrtinách, které dohromady vyhráli o 16 bodů. V závěru už pak domácí jen zoufale dotahovali. Clippers nestačilo 24 bodů a 17 doskoků DeAndreho Jordana a 20 bodů náhradníka Jamala Crawforda.

Sestřih ze sedmého zápasu LA Clippers - Utah

Chris Paul přidal 13 bodů a devět asistencí, ale Clippers bez zraněného Blakea Griffina padli podruhé za sebou v prvním kole play-off a čeká je zajímavé léto, vzhledem k tomu, že trojice Chris Paul, Blake Griffin i J. J. Redick jsou volnými hráči. Svůj zřejmě poslední zápas v kariéře odehrál hvězdný křídelník Paul Pierce.

Jazz vyzvou v semifinále konference zatím suverénní Golden State Warriors. Série začne v úterý v Oaklandu.