Návrat na místo činu

New York - První hrací den po čtyřdenní přestávce vyplněné All Star Weekendem byl v NBA velmi bohatý a zajímavý. Událostí číslo jedna byl návrat kouče Phila Jacksona na "místo činu" do Chicaga, kde Bulls dovedl v minulých letech k šesti titulům. Diváci v zaplněném United Center připravili Jacksonovi vřelé uvítání, ale jeho Lakers podle očekávání domácí jednoznačně přehráli. Ve včerejším programu byli však vidět i velká překvapení - výhra Bostonu v Utahu 99:101 - a také skvělé individuální výkony All-Star hvězd - 41 bodů Garyho Paytona či triple-double Dikembe Mutomba: 21 bodů, 13 doskoků, 11 bloků!

Chicago - L.A.Lakers 76:88
"Tohle vítězství je pro Phila," prohlásil nejlepší hráč zápasu Shaquille O´Neal, který nastřílel 29 bodů a doskočil 20 míčů. Navíc znovu prokázal ohromné zlepšení v trestných hodech, když byl včera úspěšný jedenáctkrát z 12 pokusů! Kobe Bryant přidal za Lakers 21 bodů a Glenn Rice 13, přesto Chicago ještě na začátku čtvrté čtvrtiny vedlo 67:62. Pak ale hostující Rick Fox (všech svých 11 bodů nastřílel právě ve čtvrté čtvrtině) zavelel k náporu a Lakers vyhrál závěr zápasu 26:9. Za domácí nejlépe stříleli Artest (16 bodů) a Kukoč (14).

Minnesota - Denver 104:107 po prodloužení
Drama rozhodovali oba střední rozehrávači, kteří se do svých týmů vrátili po zranění - Nick Van Exel z Denveru (celkem 25 bodů) proměnil klíčovou trojku 30 sekund před koncem prodloužení, odpověď domácího Terrella Brandona (12 bodů, 12 asistencí) zároveň s klaksonem v koši neskončila. Nejlepším střelcem domácích byl opět Kevin Garnett (24 bodů, 11 doskoků), ne kterém se však přece jen projevila trochu únava z nedělního exhibičního utkání, hostujícímu Van Exelovi nejvíce pomohl McDyess (23 bodů).

Philadelphia - Charlotte 93:95
Souboj dvou hvězd Allena Iversona a Eddieho Jonese nakonec vyzněl pro hostujícího Jonese, kterému přestože tvrdě bránil domácího superstřelce po celý zápas, zbylo ještě dost sil na vítěznou střelu 2 sekundy před koncem. Jones celkem nastřílel 27 bodů (Campbell 19b a 12d), Iverson za ním zaostal o jediný bod.

Utah - Boston 99:101
Velké překvapení dne - Boston dokázal porazit Utah po dlouhých osmi letech a rovnou na jeho půdě. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Kenny Anderson, který nastřílel 19 ze svých 33 bodů v poslední čtvrtině, kterou hosté vyhráli 27:35. Domácím nepomohlo ani 32 bodů Karla Malonea.

Cleveland - San Antonio 92:81
Další velké překvapení - domácí duo Murray (27b, 12d) a Miller (20b) tentokrát předčilo hvězdné duo "Věží" z týmu obhájce titulu. Duncan sice zaznamenal 21 bodů a Robinson 20 bodů a 10 doskoků, San Antonio však hrálo bez nasazení a domácí ho nadšeným výkonem přehráli po všech stránkách.