Mlékárna srovnala stav finále na 1:1

• 8
NovýJičín - První vítězství ve finálové sérii v Mattoni NBL vybojovali basketbalisté Mlékárny Kunín v souboji s Nymburkem hned v premiérovém domácím utkání a srovnali tak stav na zápasy na 1:1. V dresu hostů sice při neúčasti pivotmana Zídka řádili oba Američané Whitfield s Johnsonem, kteří společně nastříleli 63 bodů, ovšem domácí tým měl pole střelců vyrovnanější a to nakonec rozhodlo.

Mlékárna Kunín - ECM Nymburk 97:91
(26:23, 54:49, 75:70)
stav série: 1:1

Druhé pokračování finálové série nabídlo divákům podobně dramatický duel, jako první zápas v Nymburce. A podobně jako v předchozím střetnutí se nakonec z výhry radovali domácí hráči, což byli tentokrát basketbalisté Mlékárny Kunín.

Úvod střetnutí vyšel lépe hostům, kteří brzy vedli 6:3. Novojičínští však skore záhy otočili ve svůj prospěch a mírné vedení si udržovali prakticky po celý průběh utkání. Po dvou koších Bobba a trojce Šošky vedli v závěru první čtvrtiny již 24:17, ale poslední úsek hry prohráli 2:6 a Nymburk i bez dalšího zraněného hráče Mujagiče (zranění na noze) nepustil soupeře do výraznějšího vedení. Největší zásluhu na tom měl Ashante Johnson, který nastřílel 12 z 23 bodů svého týmu v této čtvrtině.

Na začátku druhého dějství přišly úspěšné trojkové pokusy Hájka, Kubálka a Bobba a stav se rychle posunul na 32:28. V polovině této části hry vedla Mlékárna 41:36, ale pětibodová šňůra Středočechů znamenala vyrovnání a domácí trenéři zastavovali nápor hostů oddychovým časem. Ten jejich týmu pomohl, neboť další úsek hry vyhráli domácí 7:0 a mírné vedení si udrželi až do závěru prvního poločasu. Půl minuty před koncem byl stav dokonce 54:46, ale trojka Whitfielda tři vteřiny před klaksonem odstup hostů snížila na pět bodů.

V prvních minutách druhého poločasu přišel nápor Nymburka, který nejprve Johnsonem z rychlého protiútoku vyrovnal na 58:58 a po trojce Whitfielda šel dokonce do jednobodového vedení - 60:61. Trojka Hájka však odstartovala šňůru 11:2, na jejímž konci byly čtyři body Callahana a vedení 71:63 pro domácí! V závěru čtvrtiny se ještě blýskl Johnson, který nádherně zblokoval Callahana, ale jeho tým před poslední desetiminutovkou stále prohrával o pět bodů. Náskok domácích mohl být mnohem vyšší, ale proti byl hostující rozehrávač Whitfield, který během třetího dějství zaznamenal 14 bodů.

Na první koš v poslední desetiminutovce se čekalo téměř dvě minuty, přesně se trefil až Pelikán a zvýšil stav na 77:70. Mlékárnu nepřibrzdilo v tažení za úvodním vítězstvím ani pět bodů Johnsona během jediné minuty, neboť rychlou odpovědí byly trojky skvěle hrajících Hájka a Bobba. Čtyři minuty před koncem za stavu 88:83 měli tři nejlepší střelci novojičínského týmu (Bobb, Hájek, Callahan) na kontě shodně 22 bodů, na druhé straně pokračovalo střelecké představení Whitfielda (32) a Johnsona (27).

Minutu před koncem prokázal Whitfield pevné nervy při trestných hodech a upravil stav na 93:89 a když domácí ve snaze držet míč do posledních vteřin limitu na útok ani nevystřelili, Johnson snižoval půl minuty před koncem na 91:93! Callahan však při šestkách napodobil Whitfielda, dvěma přesnými hody zajistil svému týmu klíčové čtyřbodové vedení a to již Mlékárna nepustila.

V dresu Nymburka se při absenci Zídka příliš nedařilo Trnkovi, který za 22 minut zaznamenal pouze 4 body a jediný doskok. Právě v doskakování měli domácí jednoznačně navrch (35:24), a tak jim nevadilo ani 18 ztracených míčů oproti 11 ztrátám ECM. Mimořádné výkony podali domácí Callahan a hostující Whitfield. Callahan nastřílel 28 bodů (trestné hody 12/11, dvojky 9/7, trojky 2/1), přidal 11 doskočených míčů a získal 10 faulů, Whitfield k 34 bodům přidal 8 asistencí a 12! získaných faulů.

Body: Callahan 28 bodů a 11 doskoků, Bobb 25, Hájek 22, Šoška 11, Hovaňák 4, Žarkovič 3 body a 11 asistencí, Weiss 2, Pelikán 2 - Whitfield 34 bodů a 8 asistencí, Johnson 29 bodů a 10 doskoků, Nečas 9, Kubálek 7, Trnka 4, Špička 3, Mujagič 3, Votroubek 2
Střelba za 3b.: 22/11:24/6
Střelba za 2b.: 33/23:49/26
Trestné hody: 25/18:23/21
Doskoky: 35:24
Osobní chyby: 21:23
5 chyb: 34. Šoška
Rozhodčí: Zachara a Paulík