Minnesota: krůček od historického postupu

• 2
New York - Kevin Garnett a jeho Minnesota Timberwolves dokázali uhájit těsnou výhru na palubovce Denveru a zvýšili vedení v sérii 1.kola play-off na 3:1 na zápasy. Jen poslední krok jim tedy chybí k historicky prvnímu postupu do semifinále konference. V druhém včerejším utkání porazilo New Orleans i podruhé doma Miami a vyrovnalo stav série na 2:2.
Východní konference:
New Orleans - Miami 96:85 (stav série 2:2)
(22:17, 28:27, 18:27, 28:14)

Hornets získali druhé vítězství v sérii až díky výborné poslední čtvrtině, kterou vyhráli 28:14, a do Miami tedy pocestují za stavu 2:2 na zápasy. Baron Davis zaznamenal 23 bodů a 10 asistencí (trojky 5/12) a náhradník Stacey Augmon přidal 17 bodů, když v poslední čtvrtině trefil dvakrát důležitý koš v poslední sekundě časového limitu na útok.

"Začínáme se dávat dohromady," pochvaloval si po zápase Davis. "Vyrovnání na 2:2 dostává Miami pod tlak a my budeme u nich hrát s velkou sebedůvěrou. Spoléháme na své zkušenosti." Právě zkušenosti jako by hostům včera v klíčových chvílích chyběly.

Nováček Dwyane Wade zaznamenal 11 bodů a 10 asistencí, ale na začátku poslední minuty nedokázal vyhodit míč z autu a Heat za stavu 88:82 pro domácí ztratili poslední šanci. Domácí Hornets tentokrát velice přesně stříleli (50% z pole, zatímco v prvních 3 zápasech měli jen 33%) a na palubovce působili kompaktním dojmem - na rozdíl od druhého zápasu série, kdy v Miami dostali třicetibodový výprask a mladší a atletičtější Heat je "válcovali" po všech stránkách.

Dva zkušení veterán Augmon a George Lynch proměnili 11 ze 16 střel (Lynch 11 bodů) a kouč hostů Stan Van Gundy je označil za hlavní strůjce vítězství domácích. Navíc Davis, který dva dny kvůli bolavému kotníku netrénoval, trefoval někdy až neuvěřitelné střely.

Hornets od začátku zápasu mírně vedli, ale hosté ve třetí čtvrtině předvedli velký nápor (12:0, 22:6), po kterém se dostali do tříbodového vedení. Velký podíl na tom měl Lamar Odom, který nastřílel 25 bodů. Eddie Jones přidal 16, ale nedařilo se dosud nejlepšímu střelci Heat v sérii Caronu Butlerovi (3/11 z pole, 7 bodů). Heat proměnili jen 5 z 22 trojkových pokusů.

Pátý zápas série se hraje v pátek v Miami, šestý v neděli v New Orleans. Případný sedmý rozhodující zápas by se hrál v úterý v Miami.
Střelci:
Hornets -
B.Davis 23 bodů a 10 asistencí, Augmon 17, Wesley a Magloire 12, Lynch 11, D.West 10
Heat - Odom 25, E.Jones 16, Wade 11 bodů a 10 asistencí
střelba: 50% - 41% (trojky: 7/17 - 5/22)

Západní konference:
Denver - Minnesota 82:84 (stav série 1:3)
(20:20, 16:16, 27:30, 19:18)

Timberwolves ve velmi dramatickém utkání uhájili výhru a udělali velmi důležitý krok k tomu, aby konečně "zlomili prokletí" a poprvé v historii postoupili přes první kolo play-off. Kevin Garnett byl znovu velkou oporou vítězů a zaznamenal 27 bodů, 14 doskoků a 5 asistencí - a jeho velmi dobrý výkon nepokazily ani 2 ztracené míče v koncovce, které hostům zkomplikovaly cestu k výhře.

"Dostal nás tam, kam jsme se dostat potřebovali," řekl na jeho adresu kouč hostů Flip Saunders. Minnesota vedla v průběhu poslední čtvrtiny o 8 bodů, ale domácí zabojovali a dvě trojky skvěle střílejícího Voshona Lenarda (celkem proměnil 6 ze 7 trojkových pokusů!) dostali Nuggets na nejtěsnější rozdíl zhruba minutu před koncem (80:81).

Klíčovou trojku však trefil hostující Latrell Sprewell (84:80) a domácí už jen dokázali snížit na 82:84, když 18 sekund před závěrečným klaksonem zasmečoval Brazilec Nene. Výborná obrana Timberwolves v koncovce udržela těsnou výhru, ačkoli Sprewell zahodil 12 sekund před koncem dvě šestky a dal tak domácím ještě jednu šanci. Nuggets v závěru netrefili dvě střely z těžkých pozic a hosté se mohli radovat.

Minnesota hrála bez Wallyho Szczerbiaka, jehož pád na záda ve třetím zápase skončil naštípnutým obratlem (solidně ho nahradil Fred Hoiberg - 9 bodů), a samozřejmě i bez dlouhodobě zraněného Troye Hudsona (kotník). Navíc se do svého obvyklého rytmu nemohli dostat Sprewell s Cassellem, ale hosté měli naštěstí Trentona Hassella, kterého zápas zastihl ve výborné formě.

Hassell proměnil 7 z 10 střel (14 bodů a 3 útočné doskoky), ale především skvěle bránil, získal 5 míčů a dokonale "zničil" domácího hvězdného nováčka Carmela Anthonyho. Pro něj se zápas změnil v noční můru, když přes Hassellovu agresívní obranu trefil jedinou z 16 střel (!), ani jednou nestřílel trestné hody a zaznamenal pouhé dva body. Při obranném doskoku si navíc nepříjemně zranil koleno, a i když se do hry obětavě vrátil, zranění na něm bylo znát, nebyl schopen se dostat do rytmu a závěr zápasu už proseděl na lavičce.

Utkání bylo po většinu času neúprosnou bitvou obran, z které se vymykala jen třetí čtvrtina, kterou hosté vyhráli 30:27. Denver opět výborně doskakoval (útočné doskoky 20:5), snažil se o rychlé protiútoky, ale hosté podstatně lépe stříleli, udrželi domácí na 36% z pole a v důležitých chvílích kontrolovali tempo hry - v bodech z rychlých protiútoků se tentokrát domácím téměř vyrovnali. Páté utkání série se hraje v pátek v Minnesotě a Timberwolves v něm mohou po sedmi vyřazeních v prvním kole v řadě za sebou konečně okusit postup do semifinále konference.