Francouzští basketbalisté slaví titul mistrů Evropy.

Francouzští basketbalisté slaví titul mistrů Evropy. | foto: AP

Basketbalisté Francie slaví poprvé v historii titul mistrů Evropy

• 12
Basketbalisté Francie se poprvé v historii stali mistry Evropy. Ve finálovém duelu v Lublani porazili Litvu 80:66 a oplatili jí prohru z osmifinále. Bronz získali Španělé po výhře 92:66 nad Chorvatskem.

Chorvati drželi se španělskými  obhájci titulu krok do 15. minuty, kdy se šňůrou 10:2 ujali vedení 28:27. Jenže pak zaveleli Sergio Llull s Victorem Claverem a Španělé ještě do poločasu odskočili na 11 bodů, čímž zlomili odpor balkánského soupeře.

V druhé půli už Španělé náskok jen navyšovali a napravili tak semifinálové vyřazení od Francie. K výhře jim pomohla především skvělá střelba za tři body, když z 24 pokusů proměnili polovinu. Pět z nich zaznamenal Llull, který byl s 21 body nejlepším střelcem Španělska. Chorvatům nestačilo ani 22 bodů Bojana Bogdanoviče.

Mistrovství Evropy basketbalistů ve Slovinsku

Finále:
Francie - Litva 80:66 (19:22, 50:34, 68:50)
Nejvíce bodů:
Batum 17, Diaw 15, Parker 12, Petro 8, Gelabale 7 - Kleiza 20, Kalnietis 19, Seibutis, Mačiulis a D. Lavrinovič po 7

O 3. místo:
Španělsko - Chorvatsko 92:66 (23:18, 47:36, 63:48)
Llull 21, M. Gasol 17, Claver 16, Fernandez a Calderón po 8 - Bogdanovič 22, Ukič 12, Žorič 8, Šarič 6.

Nejlepší pětka turnaje: Goran Dragič (Slovinsko), Tony Parker (Francie), Bojan Bogdanovič (Chorvatsko), Linas Kleiza (Litva), Marc Gasol (Španělsko).
Nejužitečnější hráč turnaje: Tony Parker (Francie