Ashton Mitchell (vpravo) z Kolína přihrává kolem Josefa Příhonského z Pardubic.

Ashton Mitchell (vpravo) z Kolína přihrává kolem Josefa Příhonského z Pardubic. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Prostějov doma padl s Děčínem, Pardubice udolaly Brno až v koncovce

• 0
Druhý tým basketbalové ligy mužů Prostějov si připsal pátou porážku. Doma nestačil na Děčín a podlehl mu 76:80, přitom dlouho vedl. Nováčka z Brna sahal po třetí výhře v nejvyšší soutěži, v utkání 17. kola doma dlouho trápili favorizované Pardubice. Nakonec však podlehl 76:82.

Orli utrpěli první domácí porážku v sezoně a pátou celkově, stejný počet mají na kontě i třetí Pardubice a čtvrtý Děčín, jejichž nižší procentuální úspěšnost je dána menším počtem odehraných zápasů.

Pro vývoj šlágru byla důležitá třetí čtvrtina, v níž hosté ztrátu 37:44 otočili čtrnácti body za sebou ve vedení 51:44 a pak už soupeře před sebe nepustili. Domácím, kteří už ve druhé čtvrtině přišli o zraněného Pavla Slezáka, se ještě povedlo v předposlední minutě vyrovnat na 72:72, ale zkušený reprezentant Luboš Bartoň trojkou vzápětí znovu otupil jejich naděje na páté vítězství za sebou.

"Hráli jsme poměrně disciplinovaně a Prostějov přeskákali. K tomu jsme měli opravdu vysoké procento úspěšnosti trestných hodů (29/26). Je to zatím naše nejcennější vítězství. Je zřejmé, že v Prostějově se často vyhrávat nebude," řekl děčínský kouč Pavel Budínský.

"Hlavní problém jsme měli na doskoku. Prohráli jsme o sedmnáct doskočených míčů a to je strašně vysoké číslo," konstatoval domácí Zbyněk Choleva.

Úspěch slavil i další tým ze severu Čech Ústí nad Labem. Sluneta porazila NH Ostrava přesvědčivě 86:65 a ukončila proti tomuto soupeři sérii šesti porážek. Upevnila si tím před Novou hutí šesté místo v tabulce.

Podobným způsobem jako Pardubice zvítězil také Kolín ve Svitavách, které rovněž před závěrečnou desetiminutovkou vedly o čtyři body, ale nakonec prohrály 76:79.

Doma uspěla jen Opava, která deklasovala Jindřichův Hradec 101:63. Favorizovaní Opavané i bez zraněného Klečky neponechali nic náhodě a od úvodní minuty soupeře jasně přehrávali.

Navíc Jihočeši selhali střelecky, takže utkání mělo jednoznačný průběh. V závěrečné části domácí prostřídali a hra se poměrně vyrovnala, ale stovku si Jindřichův Hradec nakonec stejně odvezl.

Mattoni Národní basketbalová liga mužů - 17. kolo

Prostějov - Děčín 76:80 (18:17, 39:37, 52:58)
Nejvíce bodů:
Bohačík 16, Kohout 15, Pandula 13, Švrdlík 11 - Vyoral 16, Bosák a Landa po 12, Stria 11. Rozhodčí: Matějek, Vondráček, Kec. Fauly: 24:25. Trestné hody: 24/17 - 29/26. Trojky: 7:4.

Ústí nad Labem - Ostrava 86:65 (16:17, 47:32, 72:49)
Mitchell 25, Steffeck 14, Krakovič 13, Šteffel 12, Lewis 10 - Ruach 18, Willman 13, Folker 10. Rozhodčí: V. Lukeš, Kučera, Kučerová. Fauly: 18:17. Trestné hody: 16/10 - 10/5. Trojky: 10:6.

Svitavy - Kolín 76:79 (15:17, 34:40, 58:54)
Kornowski 24, Kyles 23, Macela 9 - Mitchell 20, Zuzák 15, Ličartovský 14, Lewis 11. Rozhodčí: Hruša, Kapl, Kapaňa. Trestné hody: 28/16 - 24/16. Fauly: 22:26. Trojky: 6:11.

Opava - Jindřichův Hradec 101:63 (28:18, 53:32, 74:44)
Šiřina 23, Blažek 17, Kramný 13, Gniadek 12, Sokolovský 10 - Tracey 14, Ringgold 9, Fröhde 8. Rozhodčí: Paulík, Kurz, Večeřa. Trestné hody: 35/25 - 24/11. Fauly: 27:29. Trojky: 12:6.

Brno - Pardubice 76:82 (23:22, 47:40, 62:58)
Cvetinovič 17, Marič a Zachrla po 13 - P. Bohačík 19, Nelson 13, Kotas a Sanders po 11. Rozhodčí: Dolinek, Hošek, Holubek. Trestné hody: 19/15 - 25/17. Fauly: 26:24. Trojky: 7:5.