Belgičtí basketbalisté se radují z výhry nad Bosnou.

Belgičtí basketbalisté se radují z výhry nad Bosnou. | foto: FIBA

Belgie pomohla Čechům. Francouzi i Němci ukázali sílu, jsou neporažení

• 0
Francouzští basketbalisté prošli úvodní fází evropské kvalifikace o mistrovství světa bez zaváhání a pasovali se na velkého kandidáta na postup. V další části se o tři místa na turnaji utkají s Českem, Bulharskem a Finskem, které jde dál díky výhře nad Islandem 91:77. Belgičané pomohli českému celku, když porazili Bosnu 79:77 a obrali ji tím o důležitý bod.

V české skupině F si Finové připsali domácí čtrnáctibodovou výhru nad Islandem a konečně si zajistili postup. Finové zlomili zápas už v první čtvrtině 28 body a i přes malé zakolísání v druhé desetiminutovce si výhru pohlídali.

Hvězdou utkání se stal chicagský pivot Lauri Markkanen, který 28 body napravil zklamání z duelu proti Čechům. Pomohli mu Sasu Salin s 19 body a exbarcelonský Petteri Koponen se 17 body; ten musel páteční duel proti Čechům vynechal. Islandu nestačilo 16 bodů z ruky Hakura Pálssona.

Pro český tým byl důležitý i výsledek ze skupiny E, kde Rusové nestačili doma na Francii 78:84. Hosté tak bez porážky vyhráli svou skupinu a budou mít spolu s Čechy velkou výhodu pro další fázi kvalifikace.

Především výsledky Ruska a také Bosny teď budou české fandy zajímat.

Našlapaný francouzský tým utekl v úvodu poslední čtvrtiny až do dvanáctibodového náskoku, o ten sice po závěrečném náporu Rusů skoro přišel, ale závěr si pohlídal.

Vedli ho patnáctibodoví Nando De Colo z CSKA Moskva a Evan Fournier z Orlanda, 13 bodů přidal Nicolas Batum působící v Charlotte. Pouze na pět bodů a tři doskoky za 16 minut se dostal pivot Utahu Rudy Gobert. Rusy táhl Dmitrij Chvostov s 24 body.

Sestřih ze zápasu Rusko - Francie:

Belgičané ustáli závěrečný tlak Bosny a Hercegoviny a připsali si čestnou domácí výhru 79:77. Poslední - tříbodová - střela hostujícího Elmedina Kikanoviče na tom nic nezměnila. Poražení sice postupují, ale ztratili důležitý bod.

Celek z Beneluxu se mohl spolehnout na dvacetibodové Sama Van Rossoma a Vincenta Kesteloota (zapsal i osm doskoků), pomohl si celkem 50 doskoky. Kikanovič byl nejlepším střelcem utkání s 24 body, Edin Atič připojil 16 bodů.

Jedno z posledních volných míst v závěrečné fázi evropské kvalifikace získala Gruzie, postupuje ze skupiny G. Na své palubovce pokořila Rakousko 98:73, když se o vedení přetahovala pouze v první pětiminutovce.

Na palubovce vládl pivot vítězného celku Tornike Šengelija, který se blýskl 24 body, 12 doskoky, šesti asistencemi a třemi zisky. Už o poločase měl na kontě 22 bodů. Po pauze se ke kanonádě přidali i jeho spoluhráči. Goga Bitadze a Duda Sanadze zapsali po 15 bodech, Thaddus McFadden a Giorgi Cincadze po 14 bodech.

Rakušany táhl Marvin Ogunsipe s 18 body a sedmi doskoky, mladík z Bayernu zastoupil torontského Jakoba Pöltla, který do utkání nenastoupil.

Mezi Srbskem a Německem se rozhodovalo o vítězi skupiny G. V Novém Sadě se nakonec radovali z výhry 88:81 hosté a zůstali neporažení. Rozhodl samotný závěr, Němci nastříleli posledních 13 bodů utkání a duel dokonale otočili. O šest z nich se postaral Dennis Schröder.

Celkem Schröder nastřádal 21 bodů a šest asistencí, Maxi Kleber mu sekundoval s 16 body a sedmi doskoky a Robin Benzing zařídil 16 bodů. Srbsko táhli Boban Marjanovič s 22 body a 11 doskoky a Stefan Jelovac s 19 body a devíti doskoky. Nikola Milutinov zajistil 16 bodů.

Sestřih ze zápasu Srbsko - Německo:

Bez prohry ovládli svou skupinu H Řekové, kteří první fázi uzavřeli v Estonsku 78:56. Definitivní zlom ve vyrovnaném zápase nastal v poslední čtvrtině, kdy Řekové zapnuli na vyšší obrátky a vyhráli 22:8.

Vítězové se mohli opřít o dva osmnáctibodové výkony pivotů Thanasise Adetokunba a Konstase Mitoglua. Estonce vedl se 14 body Sander Raieste.

Celku z Pobaltí pomohla do další fáze výhra Izraele ve Velké Británii. Duel hraný na nízké skóre skončil 67:59. Vítězové vděčí hlavně Galu Mekelovi, autoru 20 bodů a pěti asistencí, Jake Cohen dodal 14 bodů. Brity nespasil Dan Clark s 19 body a sedmi doskoky.

Nejvíce bodů:
Schilb 20, Hruban 17, Balvín 14, Auda, Pumprla po 8 - Avramov 15, Zaharijev 14, Marinov 13. Fauly: 23:23. Trestné hody: 18/14 - 28/22. Trojky: 5:7. Doskoky: 39:32. Diváci: 2 608.

Finsko - Island 91:77 (44:41)