Jason Kidd řádil, New Jersey vyrovnalo

• 11
San Antonio - Druhé utkání finálové série NBA nabídlo divákům nádherný dramatický souboj a ti, kdo si kvůli němu "zkrátili noc", určitě nelitovali. Jeho hvězdou byl rozehrávač New Jersey Jason Kidd - tomu se v prvním utkání série střelecky vůbec nedařilo, ale tentokrát nastřílel 30 bodů a vynikajícím výkonem dovedl svůj tým k výhře 85:87 na palubovce San Antonia. Stav série je tedy vyrovnaný 1:1 a další tři zápasy se hrají na palubovce New Jersey.
San Antonio - New Jersey 85:87 (stav série 1:1)

New Jersey Nets dali pádnou odpověď pochybovačům, kteří je po prvním utkání série odepisovali a mluvili o dalším smetení 4:0 na zápasy, tak jako tomu bylo v loňském roce proti Lakers - po pěti prohrách v řadě si konečně připsali na konto historicky první výhru ve finále a v letošním play-off vyhráli už 11 z posledních 12 zápasů. Hrdinou utkání byl Jason Kidd, který dal zapomenout na střelecky nevydařený středeční zápas a nastřílel celkem 30 bodů - velká část z nich navíc přišla v klíčových chvílích (13 za poslední čtvrtinu), včetně 5 trestných hodů ze 6 pokusů v posledních 20 sekundách.

Velký podíl na výhře měla i výborná obrana Nets - Kenyon Martin, Dikembe Mjutombo a Jason Collins dokázali přibrzdit Tim Duncana, který se nepřiblížil svému výkonu z druhého poločasu utkání číslo 1 a navíc (opět) zahazoval jeden trestný hod za druhým (bilance 3/10!!). Kouč Byron Scott přece jen pozměnil taktitku oproti zápasu číslo 1 - především nechal na hřišti celých 20 minut Dikembe Mutomba, čtyřnásobného nejlepšího obránce ligy, který dosud v play-off téměř nehrál.

Mutombo proměnil své první dvě střely, další tři zblokoval a především poskytl Nets sílu pod košem, která neumožnila Spurs střílet snadné koše tak jako v prvním zápase. Velmi dobře bránil i Jason Collins a Duncan nakonec nasbíral "jen" 19 bodů a 12 doskoků, navíc kromě 7 zahozených šestek ztratil 4 míče - Spurs měli úspěšnost střelby trestných hodů celkem jen 56% (14/25!) a ztratili 22 míčů!

Do zápasu tentokrát vstoupili náporem domácí (7:0), ale Nets se rychle vzpamatovali a první půle nabídla podobný obrázek jako v prvním utkání - střelecká expoloze Spurs ve třetí čtvrtině se ale tentokrát nekonala a naopak hosté si díky Kiddovi vybudovali až patnáctibodový náskok. Spurs, které už ráno před zápasem kouč Popovich důrazně upozorňoval na podvědomé podcenění, se probudili až v poslední čtvrtině a začali mohutně dotahovat - 2 minuty před koncem Parker snižoval dokonce už na 79:80.

Pak ale převzal taktovku Kidd, těžkou střelou zastavil nápor domácích (79:82) a poté proměnil 4 trestné hody za sebou. Když zhruba 10 sekuknd před koncem zvyšoval na 82:86, zdálo se vše jasné, ale Stephen Jackson svou čtvrtou trojkou vykřesal naději (85:86). Kidd navíc tentokrát proměnil jen jednu šestku (85:87) a Spurs měli dokonce ještě v poslední sekundě možnost získat výhru - jenže další trojkový pokus Jacksona už v koši neskončil a Nets se mohli radovat ze své historické výhry.

Spurs tentokrát nepomohlo ani to, že znovu dokázali zastavit rychlé protiútoky Nets (na body z nich to bylo "jen" 10:13), ani to, že lépe stříleli z pole - kvůli ztraceným míčům a horšímu doskakování totiž měli k dispozici o celých 15 pokusů z pole méně než hosté. Třetí utkání série se hraje v New Jersey v noci z neděle na pondělí a přímým přenosem ho ve 2 hodiny a 30 minut opět vysílá Galaxie sport.