Finálovým soupeřem Miami bude Dallas

• 1567
New York - Tým Dallas Mavericks dokázal otočit až osmnáctibodové vedení Phoenixu z první půle a porazil ho v šestém zápase finále Západní konference 102:93. Celou sérii vyhrál 4:2 na utkání a poprvé v historii postupuje do Finále NBA, v němž se utká s týmem Miami Heat. Nejlepším střelcem vítězů byl opět Dirk Nowitzki.
Finále Západní konference:

Phoenix (2) - Dallas (4) - 93:102 (konečný stav série 2:4)
(29:14, 22:25, 15:23, 27:40)

Mavericks znovu ukázali svou odolnost a zlepšenou obranu, což jsou atributy, které vtiskl týmu "nový" kouč Avery Johnson, a vůbec poprvé v historii klubu postupují do finále NBA. Po 35 letech se tak ve Finále NBA utkají dva týmy, které ještě v absolutním finále nikdy nehrály.

"Myslím, že mi poprvé v životě docházejí slova," prohlásil po utkání šťastný majitel Mavericks Mark Cuban. "Myslím, že naše přeměna na defenzivní tým je kompletní," přidal kouč Johnson. "Cítíme, že umíme hrát různými styly a že umíme hrát ´proti´ týmům s různými styly...Jsem opravdu pyšný na naší obranu ve druhé půli, obzvlášť za daných okolností," dodal Johnson."

Dallas v prvním kole jasně přehrál 4:0 na utkání obranářský tým Memphisu, poté dokázal v památné série vyřadit obhájce titulu ze San Antonio, když vyhrál rozhodující sedmý zápas v prodloužení na jeho vlastní palubovce, a ve finále konference v 6 zápasech udolal ofenzívní tým Phoenixu, který včera dokázal udržet na 15 bodech v klíčové 3.čtvrtině.

Dirk Nowitzki se po své čtvrteční "střelecké explozi" tentokrát pomalu rozjížděl (8 bodů za první půli), když trefil jen 2 z prvních 11 střel, ale ve druhém poločase už znovu zářil a nakonec zaznamenal 24 bodů, 10 doskoků a 3 bloky (8/20 z pole). Josh Howard přidal 20 bodů a 15 doskoků a Mavs vylepšil svou bilanci v zápasech, ve kterých překoná hranici 20 bodů, na 25/0 (!).

Velmi dobrý výkon odvedl náhradník Jerry Stackhouse, který nastřílel 19 bodů (6/13 z pole), Jason Terry zaznamenal všech svých 17 bodů ve druhé půli (6/13 z pole). Hosté sice trefili pouze 3 z 20 trojkových pokusů, ale ve druhé půli svého soupeře jasně předčili v doskakování a jejich obrana dokonale "přidusila" rozjetou ofenzívu Suns a nutila ji k chybám a ztrátám míče.

Phoenix výborně začal a v první půli se zdálo, k že všechno směřuje k dalším "Zápasu 7" - Suns ho hráli (a vyhráli) v obou předchozích kolech proti Lakers a Clippers. Domácí v čele s výborným Borisem Diawem vyhráli první čtvrtinu 29:14 (střelecké minimum Dallasu v play-off) a v průběhu druhé vedli až o 18 bodů (44:26), když Diaw za poločas zaznamenal 20 bodů a 9 doskoků.

Jenže Suns sbírali příliš faulů a postupem času se na jejich úzkém kádru začala projevovat únava. Poločas skončil 51:39 a ještě zhruba v polovině 3.čtvrtiny domácí vedli 60:45, ale pak jim definitivně došly síly. Boris Diaw a Lenadro Barbosa rychle usedli se čtvrtými fauly na lavičku náhradníků a Dallas se nadechl k velkému náporu, který vedl především Nowitzki.

Suns (kteří hráli už svůj 102.zápas v sezoně) za dalších 12 minut nastříleli jen 12 bodů a hosté skóre otočili. Nowitzki odstartoval nápor dvěma tříbodovým akcemi (koš s faulem), v koncovce třetí čtvrtiny přidal další dva koše za sebou a Mavs už vstupovali do poslední čtvrtiny jen se čtyřbodovou ztrátou (62:66).

Závěrečnou část hry otevřeli hosté šňůrou 6:0 a vůbec poprvé v zápase šli do vedení (68:66). Unaveně působící domácí se na chvíli vzpamatovali a v dalším úseku hry si vyměňovali s Dallasem koš za koš, ale na rozdíl od první půle ho vůbec nedokázali zastavit v obraně, a jakmile na ně dolehla další střelecká "krize", bylo zle.

Nowitzki dvěma bloky v obraně "podpořil" další šňůru 6:0 a Dallas v polovině 4.čtvrtiny odskočil na 78:72 (dvanáctiminutový úsek hosté vyhráli celkem 33:12!). Jerry Stackhouse přidal dvojku a trojku (nastřílel 13 ze svých 17 bodů v poslední čtvrtině), Howard získal míč v obraně po chybě Suns a 3 minuty 46 sekund před koncem zvýšil na 85:77.

V závěru se ještě snažil s vývojem něco udělat domácí rozehrávač Steve Nash, který se probudil střelecky, ale rozjetá ofenzíva Dallasu už nebyla k zastavení. Nash snižoval na 83:90, ale Howard trefil klíčovou trojku 90 sekund před koncem (93:83) a o zápase a celé sérii bylo rozhodnuto.

Howard nastřílel 9 bodů ve 4.čtvrtině a Dallas za ní zaznamenal celkem 40 (!) bodů. Jeho úspěšnost střelby nakonec překročila 47%, ačkoli v první čtvrtině trefil jen 6 z 21 střel a svou první trojku proměnil až na 12. (!) pokus.

Za domácí nakonec zaznamenal Boris Diaw 30 bodů a 11 doskoků (11/16 z pole, ale také 6 ztrát), Nash přidal 19 bodů, 9 asistencí a 6 doskoků (7/13 z pole), když 9 bodů nastřílel v rozmezí 3 minut v koncovce, kdy se zoufale snažil dotáhnout náskok Mavs.

Leandro Barbosa nastřílel do svého vyfaulování 14 bodů (6/12 z pole, trojky 2/4), Shawn Marion přidal 13 bodů a 10 doskoků (5/10 z pole), když jeho výkon zdaleka nebyl tak "výrazný", jak by Suns potřebovali, což platí i pro Tima Thomase, který se také hodně trápil s fauly (jen 8 bodů).

Domácí opět odtáhli celý zápas v sedmi hráčích, když Raja Bell (natržený lýtkový sval), dal za 34 odehraných minut jediný bod a zbylých 5 bodů přidal až v poslední minutě za rozhodnutého stavu. Suns odehráli celou sezonu kromě 3 zápasů bez zraněného Amareho Stoudemirea, svého nejlepšího střelce z loňské sezony, navíc ve druhé polovině roku a v play-off s výjimkou několika minut nehrál kvůli zlomenině nohy ani Kurt Thomas.

Finálová série mezi Dallasem a Miami začíná v noci ze čtvrtka na pátek na palubovce Mavericks (ve 3 hodiny našeho času), všechny zápasy bude přímým přenosem vysílat Galaxie sport.