Alyssa Thomasová z USK Praha před zápasem s Montpellierem

Alyssa Thomasová z USK Praha před zápasem s Montpellierem | foto: FIBA

Pražské kladivo znovu udeřilo. Basketbalistky USK smetly i Montpellier

• 1
Basketbalistky ZVVZ USK Praha deklasovaly v domácím utkání 8. euroligového kola BLMA Montpellier 89:54 a vrátily mu porážku 74:75 z úvodního zápasu tohoto ročníku soutěže. Díky drtivé výhře o 35 bodů mají s francouzským soupeřem lepší vzájemné skóre.

České mistryně táhla Alyssa Thomasová, která s 18 body, 11 doskoky a 9 asistencemi téměř zaznamenala triple double, dalších 17 bodů přidala Dragana Stankovičová. V týmu soupeře dala 17 bodů rozehrávačka Olivia Époupaová.

„Žádnou touhu po pomstě jsme necítily. Bylo to spíše o radosti z toho, jak poslední zápasy hrajeme. Je vidět, že si všechny hráčky vyhovují, umí se najít a hrají jako tým fakt dobře. V takové formě s námi bude mít každý soupeř problém,“ řekla novinářům trenérka USK Natália Hejková.

Její svěřenkyně vyhrály v prestižní soutěži počtvrté za sebou a dál jim patří v tabulce skupiny A druhé místo o skóre před Salamankou. Zároveň drží i po čtvrtém zápase domácí neporazitelnost. V příštím utkání se USK střetne za týden znovu doma s MBA Moskva.

USK vs. Montpellier

podrobná reportáž

USK zahájil utkání šesti úspěšnými útoky a dostal se do vedení 13:5. Hlavní tahounkou byla americká podkošová hráčka Thomasová, jež za necelých pět minut vstřelila 11 bodů. Český celek pokračoval v důsledné obraně, trestal soupeře z rychlých brejků a první čtvrtinu vyhrál 28:15.

Domácí hráčky nepolevily ani ve druhé části a vedle šesti zisků nasbíraly v této pasáži také šest bloků. K Thomasové se přidala krajanka Brionna Jonesová s 11 nebo Stankovičová se sedmi body. Náskok USK postupně narostl na 27 bodů a fanoušky v hale Královka jen znejistilo drobné zranění Thomasové, která se po pádu na palubovku držela v závěru první půle za ruku. Devětadvacetiletá opora Pražanek ale pokračovala ve hře.

„Tohle byl nepříjemný moment a měla jsem trochu strach. Ona má s rameny obrovské problémy, a když jsem viděla, že jí potáhly ruku... Naštěstí je v pořádku. Sama si to kontroluje. Odhaduje, jaká ta bolest je a co obnáší,“ prozradila Hejková.

České mistryně mistryně kontrolovaly vývoj utkání i po přestávce. Přestože za celý zápas trefily jen dvě trojbodové střely z 19 pokusů, díky pevné obraně a převaze na doskoku nepouštěly pohodlný náskok pod 25 bodů.

V poslední části USK i navzdory střídání hlavních opor zvyšoval náskok.

Sestřih ze zápasu USK Praha - Montpellier:

„To, že Alysse nakonec zbývala jedna asistence k triple double jsme nevěděli. Není to ale podstatné. Každý ji vidí jen podle bodů, ona je ale v každém zápase, a hlavně v obraně, duší našeho projevu. Minulý zápas to dávala kamarádkám, měla hodně asistencí a teď to vzala na sebe, protože jí to šlo,“ doplnila Hejková, jejíž tým zvítězil v Eurolize počtvrté za sebou s rozdílem vyšším než 24 bodů.

Euroliga basketbalistek

8. kolo

Skupina A:

ZVVZ USK Praha - BLMA Montpellier 89:54 (28:15, 53:26, 68:42)
Nejvíce bodů:
Thomasová 18, Stankovičová 17, Jonesová 15 - Époupaová 17, Petersová 10, Plouffeová 8. Fauly: 14:20. Trestné hody: 26/17 - 13/5. Trojky: 2:5. Doskoky: 56:40.

UMMC Jekatěrinburg - TTT Riga 75:60
Aromerömü Szekszárd - Reyer Benátky 51:65
MBA Moskva - Perfumerias Avenida Salamanca 69:77

Skupina B:

Fenerbahce Istanbul - Galatasaray Istanbul 107:62
Arka Gdyně - Dynamo Kursk 64:67
Šoproň Basket - Uni Girona 53:68 (za hosty Reisingerová 17 bodů, 4 doskoky, 1 asistence)
Basket Landes - Famila Schio 64:79