Duncan dovedl Spurs k druhé výhře

New York - Tim Duncan zaznamenal 33 bodů a 19 doskoků a San Antonio porazilo Phoenix 108:101, čímž se ujalo vedení v semifinálové sérii Západní konference 2:1 na zápasy. Stejný stav je i v sérii mezi Clevelandem a New Jersey na východě - Jason Kidd nasbíral triple-double a pomohl k první výhře Nets (96:85).

New Jersey (6) - Cleveland (2) - 96:85 (stav série 1:2)
(22:15, 23:28, 28:21, 23:21)
Jason Kidd zaznamenal 11.triple-double v play-off ve své kariéře (23 bodů, 14 asistencí a 13 doskoků) a pomohl svému týmu snížit stav série proti Clevelandu na 1:2 na zápasy. Kidd, který si vysloužil obdivná slova od obou koučů, si udržuje „triple-double průměr“ po celé play-off – odehrál zatím 9 zápasů.

Vince Carter a Richard Jefferson nastříleli také po 33 bodech a Nets vyhráli už 10.domácí zápas v řadě – v pondělí se na domácí palubovce pokusí vyrovnat stav série na 2:2. Ve středu v Clevelandu se pak bude hrát Zápas č.5.

Kidd navíc pomohl výbornou obranou udržet LeBrona Jamese na 18 bodech, což je jeho minimum v kariéře v play-off. James trefil jen 5 ze 16 střel z pole a poprvé za 20 zápasů v play-off nedokázal dosáhnout hranice 20 bodů. Zaznamenal sice 12 asistencí, ale po zápase byl se svým výkonem hodně nespokojen.

Pro Nets bylo klíčové zlepšení v doskakování – v prvních dvou zápasech byli přeskákáni 100:69 (!), ale tentokrát doskočili 43 míčů, zatímco hosté jen 30. Nets povolili dvojici Ilgauskas – Gooden dohromady jen 12 doskoků.

Nets od začátku vedli, když v první čtvrtině udrželi Cleveland na střelbě 5/18 z pole (28%), ale jejich dvanáctibodové vedení Cavs otočili šňůrou 15:0 na 40:37. Třetí čtvrtina ale patřila znovu jednoznačně domácím.

Ti pak vedli dokonce až o 15 bodů, ale Cleveland dokázal ještě jednou zahrozit a na začátku 4.čtvrtiny snížit na rozdíl 4 bodů – Nets ale odpověděli šňůrou 8:0 a uštědřili Cavs jejich vůbec první porážku v play-off. Dohromady se závěrem základní části sezony vyhráli Cavaliers předchozích 10 zápasů v řadě.

Domácí byli díky dobrému doskakování schopni hrát své nebezpečné rychlé protiútoky vedené Kiddem – na body z nich vyhráli 20:10. Kidd navíc trefil 5 ze 6 trojkových pokusů a celkem měl střelbu 8/10 z pole.
Střelci:
Nets
- Kidd 23b., 14as. a 13d., Carter a Jefferson 23, Moore 11, Wright 7, Nachbar a Williams 3, Boone 2, Collins 1
Cavaliers - Hughes 23, James 18b. a 12as., Gooden 12, Ilgauskas 11, Pavlovič a Varejao 8, Gibson 3, Marshall 2
střelba: 47% - 41% (trojky: 8/18 - 5/13)

(25:30, 30:23, 25:19, 28:29)
Také další bitva „titánů“ splnila očekávání – Spurs se tentokrát dokázali vyrovnat Phoenixu v rychlých protiútocích, překvapivě dobře stříleli šestky a ujali se vedení 2:1 na zápasy. Znovu se mohli spolehnout na výborný výkon  Tima Duncana, který zaznamenal 33 bodů, 19 doskoků a 3 bloky, snad ještě důležitější ale bylo „probuzení“ Manu Ginobiliho.

Ten zaznamenal v prvních dvou zápasech ve Phoenixu jen 8 a 6 bodů, ale tentokrát jich navzdory zranění v obličeji nastřílel 24 bodů. Ginobili dohrál zápas s krvavým zraněním pod levým okem po neúmyslném zásahu Shawna Mariona a spokojený Tim Duncan si ho po zápase dobíral: „To jeho oko vypadá hrozně, ale pomohlo to zlepšit jeho střelbu – tak možná v pondělí to bude pod druhým okem….“

Ginobili nastřílel 12 bodů ve 3.čtvrtině, z toho 10 v posledních dvou minutách – po zmíněné ráně pod oko nasázel do koše Phoenixu rychlých 7 bodů a pomohl k vedení 80:72 po třech čtvrtinách.

Za hosty nastříleli Shawn Marion 26 bodů, Amare Stoudemire jich přidal 21 za pouhých 20 odehraných minut, když ho trápily problémy s fauly – v úvodu třetí čtvrtiny si rychle udělal 3. a 4.faul a pak dlouhé minuty seděl jen na lavičce. Steve Nash nedal za první půli ani bod a minul svých prvních 9 střel ze hry v řadě - nakonec ale ještě nasbíral 16 bodů, 11 asistencí a 8 doskoků.

Nash nastřílel 10 bodů v poslední čtvrtině, ale ani to nepomohlo – Suns se dvakrát přiblížili na rozdíl 6 bodů (naposledy 98:104 necelé 2 minuty před koncem), ale to bylo z jejich strany vše. Duncan nastřílel za poslední čtvrtinu 13 bodů.