Do ústecké sestavy se vracejí oba Američané

3 2007
Praha - Po včerejší předehrávce mezi Sadskou a Pardubicemi (92:110) má dnes Mattoni NBL na programu zbývajících pět zápasů 17. kola. Mlékárna Kunín už přijede do Ostravy bez hlavního trenéra Zdeňka Hummla, který na začátku roku rezignoval. Vedoucí Nymburk se představí na hřišti nováčka v Liberci a druhý Děčín jede do Brna k souboji s posledním BBK.

BK Prostějov - USK Praha
(3. 1. v 17.30)

Prostějov v minulém kole nestačil na brněnský A Plus a prohrál už tři z posledních čtyř zápasů, naopak vysokoškolákům se konečně podařilo přerušit dlouhou sérii neúspěchů. Po osmi porážkách v řadě zvítězili ve své hale nad Ostravou, což by se na psychice hráčů mělo pozitivně projevit.

"Naše pozice před zápasem v Prostějově není z pohledu statistik vůbec špatná. Na Prostějov se nám evidentně daří," poukázal trenér USK Petr Treml na úspěšné výsledky svého týmu ve vzájemných duelech s Prostějovem. Pražané vyhráli v minulé sezoně obě dvě střetnutí a v tomto ročníku přidali třetí vítězství v řadě.

"Obávám se však, že tento zápas bude úplně jiný než ty předchozí. Prostějov si totiž v této fázi soutěže nemůže dovolit zaváhat! My jsme vyhráli doma nad Ostravou a věřím, že se nám podařilo setřást smůlu i nezdar. Celý tým dělá vše pro to, abychom vstoupili do nového roku vítězně," doplnil Treml.

První vzájemný zápas

USK - Prostějov 76:75 (Andelija 22 - Crisp 19)

NH Ostrava - Mlékárna Kunín
(3. 1. v 17.30)

V prvním vzájemném duelu v letošní sezoně byla úspěšnější Ostrava, která je na tom o něco lépe i v aktuální tabulce Mattoni NBL. "Jako v každém derby to před zápasem bude 50 na 50 a o tom, kdo má po Vánocích lepší formu se rozhodne až na hřišti," poznamenal trenér domácího týmu František Rón.

Tomu, že hosty poprvé nepovede Zdeněk Hummel a že do Ostravy nepřijede ani francouzský basketbalista Thierry Zig, Rón nepřikládá žádný zásadní význam. "Soupeře známe, hráče taky a podle toho vypadá naše taktická příprava. Je jedno, kdo proti nám stojí, nás musí zajímat v první řadě vlastní výkon."

V minulém kole Ostravě citelně chyběli Zbyněk Pospíšil, Ctirad Klimánek a Michael Dostál. Je možné, že někdo z nich proti Mlékárně Kunín nastoupí? "Všichni už s družstvem trénují. O tom, kdo z nich bude moci nastoupit rozhodne lékař týmu až dopoledne v den zápasu," upřesnil tiskový mluvčí klubu Vladimír Razska.

Novojičínský tým se v Ostravě pokusí napravit nedávné selhání z Liberce, kde Mlékárna vedla již o 19 bodů, ovšem nakonec o 15 bodů prohrála! "Na horkou ostravskou půdu jedeme po nepříjemné porážce a špatném výkonu v Liberci. Tým Ostravy je na domácí palubovce velmi silný a jeho umístění ho pro tento zápas favorizuje," míní tiskový mluvčí Milan Dvořák.

"I když náš tým odjíždí bez tří hráčů (Valčák má školní povinnosti, Štece trápí zranění břišního svalu a Zig se již pravděpodobně k týmu nevrátí), chce se pokusit napravit své nepřesvědčivé výsledky a přivést si z Ostravy plný počet bodů."

Podobně přemýšlí i trenér Zbyněk Choleva. "Bude to těžké derby. My se hlavně musíme dát dohromady a přes absenci některých hráčů podat dobrý, bojovný výkon. Ostrava je nepříjemný soupeř prakticky na všech postech, ale s tím se musíme vypořádat. Chceme se pokusit vyhrát."

Kapitán Mlékárny Kunín David Hájek věří, že do roku 2007 vstoupí jeho družina mnohem lepším způsobem, než jakým uzavřela předchozí kalendářní rok. "Starý kalendářní rok jsme zakončili velmi špatně, proto si chceme dát při vstupu do nového roku na soupeře pozor. Chceme nejen zlepšit náš herní projev, ale i získávat body do tabulky."

První vzájemný zápas

Mlékárna Kunín - Ostrava 64:71 (Timberlake 16 - Prášil 22)

BK Ústí n. L. - A Plus-OHL ŽS Brno
(3. 1. v 17.30)

Severočeši se v posledním utkání loňského roku museli obejít bez obou amerických posil a to se na jejich výkonu v derby s Děčínem pochopitelně projevilo. Teď už však bude mít trenér Jan Šedivý své hvězdy Henryho s Argrettem k dispozici. "Ústí tedy bude podstatně těžším soupeřem než v minulém týdnu v Děčíně," myslí si tiskový mluvčí brněnského klubu Zdeněk Hrančík.

V brněnské sestavě je nejistý start křídelníka Pavla Pracha, který ze zápasu s Prostějovem odstoupil už v 9. minutě. "Má zraněné koleno a jeho stav stále není uspokojivý," uvedl Hrančík. Připraven nastoupit bude rozehrávač Daniel Gajdošík, jenž se poprvé po devítiměsíčním léčení přetržených kolenních vazů objevil na hřišti už v pátečním duelu s Prostějovem.

"Podal velmi dobrý výkon a měl i kus štěstí, když při zakončení útoku díky své předvídavosti a obratnosti zmírnil následky ostrého střetu se Stuchlým. Zákrok byl odpískán jako nesportovní faul, přičemž tentýž hráč soupeře chvíli předtím srazil rovněž v útočné koncovce i Bendu. Brněnský pivot poté zůstal otřesen ležet na zemi," dodal Hrančík.

První vzájemný zápas

A Plus - Ústí 83:67 (Benda 25 - Novotný a Henry 13)

Kondoři Liberec - ČEZ Basketball Nymburk
(3. 1. v 18 hodin)

Kondoři předvedli v minulém kole velký obrat, když dokázali dovést do vítězného konce utkání s Mlékárnou Kunín, byť v něm prohrávali už o 19 bodů! "Jsem rád, že se mám naposledy proti Kunínu povedlo předvést divákům obrácený vývoj, než ten tradiční. To znamená špatný úvod a dobrý konec. Většinou to u nás vypadalo obráceně," řekl trenér Jan Slowiak.

Dnes čeká jeho svěřence další finalista uplynulého ročníku, mistrovský Nymburk. "Tento tým má samozřejmě ještě o řád vyšší kvalitu než Kunín, to je třeba vnímat. Myslím si, že ani tak nepůjde o výsledek, jako o náš předvedený výkon. Pokud předvedeme výkon na hranici našich možností a třeba prohrajeme, tak to musíme sportovně přijmout. Ale nemysleme na výsledek, mysleme na předvedenou hru a pojďme se basketem bavit. Doufám, že si fanoušci nenechají tento zápas ujít."

Vedení libereckého klubu pozvalo koncem roku na zkoušku amerického podkošového hráče Iana Johnsona. Jak se zatím možná posila jeví kouči Slowiakovi? "Už v době, kdy jsme jednali o Tomaszkovi a nebylo jisté, zda přijde Aleš Kočvara, tak jsme se poohlíželi po možné náhradě. Iana jsme viděli na několika DVD. Má určité velmi dobré útočné schopnosti, které by se mohly našemu týmu hodit. Nicméně je tu na běžné zkoušce, takže zatím nejsem schopný říct, jestli zůstane, nebo naše spolupráce pokračovat nebude."

Pro domácí basketbalisty bude duel s Nymburkem svátkem, což potvrzují slova dvoumetrového křídelníka Roberta Landy. "Hodně se na zápas s Nymburkem těším. Budeme hrát proti lídrovi tabulky. Je to klub, který hraje evropské poháry a patří k nejlepším u nás. Na druhou stranu je to soupeř jako každý jiný," konstatoval čtyřiadvacetiletý hráč.

"Je super hrát proti klukům, kteří jsou třeba individuálně lepší než my a mají víc zkušeností. Pro nás je to velké plus, já osobně jsem moc rád, že si proti takovému soupeři zahraji. Těším se, že předvedeme dobrý basket a že budeme Nymburku vyrovnaným soupeřem."

Úřadující čeští šampióni zatím s přehledem kralují tuzemské nejvyšší soutěži a svou dosavadní suverenitu budou chtít potvrdit i pod Ještědem. "Ještě ale nevíme, jak bude vypadat naše soupiska. Pár hráčů se potýká s různými neduhy," předeslal Ronen Ginzburg, asistent kouče Muliho Katzurina.

Na adresu Kondorů pak uvedl: "Jak se všichni mohli přesvědčit, Liberec je silným týmem. I když měl výpadky, například prohrál se Sadskou, umí se z neúspěchů rychle oklepat. V jeho kádru sice došlo k několika změnám, nicméně na kvalitě mužstva to neubralo. Tomaszek odešel do Prostějova, ale zato přišel Černošek a Liberec posílil také jejich bývalý hráč Kočvara. Klíčem k vítězství bude jako klasicky dobrá obrana a od začátku zápasu diktování tempa hry. Je důležité hned od prvních vteřin uchopit taktovku pevně do svých rukou a po celý průběh utkání ji držet."

Nymburský rozehrávač Pavel Beneš upozornil na skutečnost, že do kádru severočeského týmu se nedávno vrátil zkušený pivot Aleš Kočvara. "Je to vynikající pivot, což dokázal hned v prvním zápase. Šest let jsem s ním hrál v Brně, a tak se na něj zase těším," pousmál se Beneš.

První vzájemný zápas

Nymburk - Liberec 82:63 (Diaz 24 - Kraus 15)

BBK Brno - BK Děčín
(3. 1. v 18.30)

Utkání posledního Brna s druhým Děčínem by mělo být jednoznačnou záležitostí severočeského klubu. Ten zatím v letošním ročníku Mattoni NBL prohrál jen čtyřikrát, naopak BBK jde od porážky k porážce. "Budeme se snažit eliminovat všechny silné stránky soupeře a držet s ním krok," řekl před dnešním zápasem domácí asistent Josef Jelínek.

"Když budeme dodržovat veškeré zásady, budeme moci hrát vyrovnaný zápas. Soupeř je však velmi silný." Brněnské družstvo nastoupí v kompletní sestavě a podle Jelínka je odhodláno uhrát co nejpříznivější výsledek. "Budeme se snažit bojovat a konečně prolomit tu naši sérii porážek."

Děčín v minulém týdnu přesvědčivě přehrál oslabené Ústí a teď jej čeká utkání proti outsiderovi nejvyšší soutěže. "Pro nás je to utkání jako každé jiné. Ačkoliv je BBK v lize na 12. místě, my jej respektujeme a do Brna jedeme s tím, že tam rozhodně nechceme nic podcenit," zdůraznil děčínský trenér Pavel Budínský. "Chtěli bychom se prezentovat stejným výkonem, jako v našem předchozím zápase s Ústím."

První vzájemný zápas

Děčín - BBK 92:66 (Sanders 22 - Prater 15)

Předehráno:

BK Sadská - Synthesia Pardubice 92:110

Více o tomto utkání čtěte zde

Autor:

MS basketbalistů 2019 v Číně

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Potvrzeno, NHL se vrátí do Prahy. Chce lákat fanoušky na české hvězdy

Jakub Voráček z Philadelphie během přípravného souboje s Bostonem.

Letos přiletí Jakub Voráček, v dalších letech zřejmě David Pastrňák či Tomáš Hertl. NHL ve čtvrtek...

Liberec rozebral Boleslav, Třinec znovu uspěl v sérii s Vítkovicemi

Brankář Roman Will očekává puk, Petr Kolmann z Liberce a Dominik Pacovský z...

Třinec porazil v druhém zápase čtvrtfinálové série play off extraligy Vítkovice 3:0 a vede 2:0 na...

Start kvalifikace: Slováci porazili Maďary, Bílek dovedl Kazachy k výhře

Slovenský kapitán Marek Hamšík bráněný Adamem Nagym z Maďarska.

Pikantním soubojem dvou sousedů a rivalů - Slovenska a Maďarska - začala kvalifikace o postup na...

Anglie - Česko 5:0, debakl na startu kvalifikace, zářil Sterling

PO VÝPRASKU. Čeští fotbalisté opouštějí trávník ve Wembley po prohře 0:5 s...

Londýn (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté utrpěli na úvod kvalifikace o postup na Euro 2020 nejtěžší porážku v samostatné...

Divoká léta emigranta Knoflíčka. Měl bolivijský pas, chtěl ho Juventus

Fotbalová Slavia má vlastní muzeum. Na jeho otevření se přišel podívat i bývalý...

Emigroval jen v kraťasech a tričku. Rok a půl nesměl hrát fotbal. Ani své děti neviděl. Po Evropě...

Další z rubriky

Euforie a oprátka. Já žiju mezi. Trenér Budínský hlavu nevěšel

Děčínský kouč Pavel Budínský

Ztráceli zápasy, ale ne hlavu. Ztráceli tabulkové pozice, ale ne vášeň v srdci. Basketbaloví...

Milionový zlobil. Hecíř Bostonu si vyprovokoval další vysokou pokutu

Marcus Smart zdraví fandy Bostonu, ze zápasu s Philadelphií byl vyloučen po...

VIDEO Bostonský univerzál Marcus Smart dostal další pokutu za nesportovní chování. Pětadvacetiletý...

Satoranský má double double. Duranta zasáhla vražda kamaráda

Tomáš Satoranský (uprostřed) z Washingtonu přihrává v zápase s Denverem naslepo...

VIDEO S novou pevností basketbalové NBA z Denveru nedokázal Washington pohnout, se spoluvládcem Západní...

Najdete na iDNES.cz