Detroit a Dallas zvládly rozhodující zápas

• 19
New York - Pokud někdo čekal od rozhodujícího sedmého zápasu o postup do semifinále Východní konference mezi Detroitem a Orlandem drama, pak musel být zklamán. Domácí Pistons pod taktovkou Chaunceyho Billupse opět skvěle bránili a svému soupeři nedali žádnou šanci - výhra 108:93 znamená, že se Detroit v dalším kole utká s Philadelphií. I v Západní konferenci nakonec vyhrál rozhodující sedmý zápas výše nasazený tým - Dallas Dirka Nowitzkiho porazil Portland 107:95 a po vítězství v sérii 4:3 na zápasy postupuje dál.

Detroit - Orlando 108:93 (konečný stav série 4:3, postupuje Detroit)

Pistons se stali teprve sedmým týmem historie, který kdy dokázal otočit sérii ze stavu 1:3 na zápas - velkou zásluhu na tom má Chauncey Billups, který zopakoval vynikající výkon ze šestého zápasu a nastřílel 37 bodů, výrazný podíl na výhře má i nováček Tayshaun Prince, který jako náhradník z lavičky hodně oživil hru domácích a ve druhé čtvrtině táhl rozhodující nápor. Vynikající výkon v obraně podal znovu Ben Wallace (7 bodů, 12 doskoků, 5 bloků), který se blýskl především ve třetí čtvrtině a pomohl svému týmu až k šestadvacetibodovému náskoku.

Příliš se nedařilo unavenému Tracymu McGradymu, který nastřílel nakonec 21 bodů , ale proměnil jen 7 z 24 střel - navíc 11 bodů nastřílel až v poslední čtvrtině, kdy bylo v podstatě rozhodnuto. Orlando, které nepostoupilo přes 1.kolo play-off už od roku 1996, se tak nestalo třetím týmem historie, který jako osmý nasazený vyřadil vítěze konference, a ještě navíc promarnilo náskok 3:1 na zápasy. Hosté vedli v utkání jen v úvodu (0:2), ale pak už byl Detroit v podstatě po celý zápas jasně lepší - pokud měl "hluché minuty" v útoku, vždy se z nich dokázal dostat výbornou obranou. Na úvodní nápor Detroitu sice ještě dokázal odpovědět výborný Drew Gooden (11 bodů a 9 doskoků za první čtvrtinu) a Magic snížili už dvanáctibodový náskok domácích (20:8) na pouhý bod (31:30), ale pak se blýskl nováček Prince, který si nakonec vylepšil osobní maximum až na 20 bodů (ale také výborně bránil McGradyho), a náskok Detroitu rychle vylétl znovu až na 14 bodů.

Ve třetí čtvrtině pak přišel další nápor Detroitu a šňůra 21:4 definitivně rozhodla. "Jsem jenom člověk," řekl po zápase hodně zklamaný Tracy McGrady, který skončil čtvrtý v hlasování o nejlepšího hráče sezony (vítězem je opět Tim Duncan ze San Antonia). "Vyhrál lepší tým." Detroit se semifinále konference utká s Philadelphií a jeho obranu čeká další test - dosud nejlepší střelec play-off Allen Iverson. První utkání je na programu už v úterý v Detroitu.

Střelci: Billups 37, R.Hamilton 22, Prince 20, B.Wallace 7b. a 12d. - McGrady 21, Gooden 20b. a 17d., Giriček 16, Garrity 10

Dallas - Portland 107:95 (konečný stav série 4:3, postupuje Dallas)

Dirk Nowitzki se dokázal skvěle vzpamatovat ze svého dosud nejhorší výkonu v play-off v kariéře a svými 31 body a 11 doskoky pomohl zabránit tomu, aby se jeho tým nestal prvním v historii, který promarní náskok 3:0 na zápasy. Portland nastoupil bez zraněných Dereka Andersona a Dalea Davise, problémy stále provázely i Scottieho Pippena (koleno), ale Blazers znovu svého soupeře hodně potrápili - a to přesto, že nejlepší střelci týmu Rasheed Wallace a Bonzi Wells nedali za první půli ani jediný bod! V základní pětce tentokrát místo Davise nastoupil veterán Arvydas Sabonis a podal vynikající výkon - nastřílel 8 z prvních 10 bodů svého týmu, celkem nasbíral 16 bodů a především díky němu byl poločasový stav 45:45.

Velmi vyrovnaný zápas se rozhodoval až v úplném konci - na počátku čtvrté čtvrtiny sice šli domácí Mavericks do mírného vedení (88:83), ale Rasheed Wallace, který v těchto chvílích nastřílel 12 bodů svého týmu za sebou, otočil skóre a Portland šel necelých 5 minut před koncem dokonce do vedení 88:90. Pak ale vzal osud zápasu do rukou Dirk Nowitzki, nastřílel 9 z dalších 12 bodů Dallasu a jeho trojka 81 sekund před koncem znamenala vedení domácích 100:94 - Nowitzki už po ní mohl zvednout ruce nad hlavu ve vítězném gestu a obejmout se s Nickem Van Exelem, který podal také velmi dobrý výkon (26 bodů, střelba 10/15!) a podržel svůj tým v důležitých chvílích. Hosté z Portlandu, kteří měli jinak celkem 6 dvouciferných střelců, nedali za poslední 3 minuty a 13 sekund ani jediný koš ze hry a proměnili jen 2 ze 4 šestek.

Právě šestky byly ve vyrovnaném utkání zřejmě rozhodující - Dallas z nich vytěžil 24 bodů (24/26 - 92%!), zatímco hosté o 8 bodů méně (16/19 - 84%). Dallas se v semifinále Západní konference utká se Sacramentem - první zápas je na programu už v úterý v noci v Dallasu. Mavericks jsou nasazeni až jako číslo 3, ale v základní části měli lepší bilanci než Sacramento (vítěz Pacifické divize - nasazen jako č.2) a tak bude mít Dallas výhodu domácího prostředí.

Střelci: Nowitzki 31b. a 11d., Van Exel 26, Nash 21, Finley 14 - R.Wallace a Stoudamire 17, Sabonis 16, Randolph 14b. a 10d., Patterson 12, Wells 11